Chory leżący w domu? Zobacz, jakich produktów higienicznych potrzebujesz

Artykuł Miesiąca

Samodzielna opieka nad chorym leżącym w domu jest dla większości osób niebędących profesjonalistami w tym zakresie dużym wyzwaniem. Trzeba do tego nie tylko czasu, ale także cierpliwości, umiejętności i odpowiednich akcesoriów, które – z jednej strony ułatwiają pracę opiekuna, z drugiej natomiast zwiększają komfort podopiecznego. Jakie produkty higieniczne są niezbędne w tej sytuacji?

Chory leżący to osoba, która bardzo rzadko lub w ogóle nie wstaje z łóżka, powinna więc mieć materac przeciwodleżynowy i dobrej jakości, przewiewną, oddychającą pościel. Przydają się też specjalne folie poślizgowe, dzięki którym łatwiej przesuwać unieruchomioną osobę. Najważniejsze jednak są środki higieniczne – przede wszystkim pieluchomjtki, podkłady jednorazowe i chusteczki nawilżane. Przydają się także specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji i ochrony skóry szczególnie narażonej w takich warunkach na podrażnienia.

Komfortowe pieluchomajtki dla leżących i obłożnie chorych

W przypadku osób leżących, obłożnie chorych, ze średnim albo ciężkim stopniem nietrzymania moczu lub stolca należy zadbać o bardzo dobre zabezpieczenie higieniczne, które zdaje egzamin również w nocy, gdy przez kilka godzin nie zmienia się go. Pieluchomajtki, aby dobrze pełnić swoją funkcję, muszą mieć odpowiedni stopień chłonności (oznaczany na opakowaniach liczbą kropelek – im jest ich więcej, tym produkt jest bardziej chłonny i „dłużej wytrzymuje”) i być właściwie dopasowane rozmiarowo (istotny jest obwód bioder – to od niego zależy oznaczenie rozmiaru – od S do XL). Dla kogoś, kto opiekuje się osobą leżącą, bardzo ważne jest wygodne zakładanie pieluchomajtek. Zaleca się więc wybieranie produktów z elastycznym systemem mocowania i przylepcorzepami, które pozwalają na kilkukrotne zapinanie. To ułatwia optymalne ułożenie i dopasowanie pieluchomajtek do kształtu ciała. Wszystko lepiej przylega, choremu jest wygodnie, a gdy zachodzi taka potrzeba, mocowanie można poprawić (poluzować lub zacieśnić), bo zapięcie nie jest jednorazowe. Warto również używać takich środków chłonnych, które neutralizują zapach moczu i – dzięki specjalnemu wskaźnikowi – sygnalizują, że pieluchomajtki są „pełne”, należy je więc zmienić. Nowoczesne produkty dostępne obecnie na rynku „potrafią” to i jeszcze więcej. Przede wszystkim utrzymują uczucie suchości – błyskawicznie wchłaniają wilgoć i wiążą ją w środkowej, chłonnej warstwie, która w ogóle nie ma kontaktu ze skórą. Ponadto wykonane są z testowanych dermatologicznie, nieuczulających, przewiewnych materiałów przyjaznych skórze.

Refundowane pieluchomajtki dla dorosłych MoliCare Premium Elastic

Jednorazowe podkłady higieniczne – uniwersalna pomoc

Jeśli w domu jest chory leżący, podkłady higieniczne są niezbędne przy wielu czynnościach, jakie wykonuje się przy takiej osobie – przewijanie, mycie, karmienie. Ponieważ wszystko to dzieje się zazwyczaj w pościeli, warto zabezpieczać ją w takich sytuacjach odpowiednio dobranym podkładem wielo- lub – częściej – jednokrotnego użytku. W przypadku chorych z bardzo ciężkim stopniem nietrzymania moczu czy stolca, podkład może być na stałe ułożony na łóżku. Antypoślizgowe właściwości warstwy zewnętrznej takich produktów zapobiegają ich niekontrolowanemu przesuwaniu się, a wodoodporność skutecznie chroni materac przed nieczystościami. Podkłady higieniczne, podobnie jak pieluchomajtki, dostępne są w różnych rozmiarach oraz różnych wariantach chłonności. Tak samo jak pieluchomajtki mogą być również refundowane przez NFZ.

Jednorazowy podkład higieniczny MoliCare

Chusteczki nawilżane i pianka, które warto mieć pod ręką

Utrzymanie higieny u osób leżących jest trudne – nie w każdej chwili można bez problemu skorzystać z łazienki czy prysznica, a sytuacji wymagających umycia osoby obłożnie chorej jest zazwyczaj wiele w ciągu dnia. Z pomocą przychodzą tu podręczne środki higieniczne – skuteczne, a do tego łatwe w zastosowaniu. To między innymi nawilżane delikatnym płynem myjącym chusteczki i pianka do mycia ciała radząca sobie nawet z silnymi zabrudzeniami i neutralizująca nieprzyjemny zapach skóry. Oba te produkty oczyszczające nie wymagają użycia wody (wygodnie więc aplikuje się je także wtedy, gdy chory jest w łóżku). Działają błyskawicznie, a do tego nie zaburzają naturalnego pH skóry.

Chusteczki nawilżane Moli Care Skin

Kosmetyki pielęgnacyjno-ochronne do skóry wrażliwej

Chorzy leżący, szczególnie osoby z problemem nietrzymania moczu lub stolca, narażeni są na wiele problemów skórnych, jak między innymi odleżyny, odparzenia, otarcia okolic intymnych, a także podrażnienia powodowane bezpośrednio kontaktem skóry z moczem lub kałem. Dodatkowo, jeśli są to seniorzy, ich skóra w naturalny sposób ma coraz słabszą kondycję, staje się coraz bardziej wrażliwa i z czasem traci zdolność do regeneracji. Wszystko to sprawia, że stosowanie specjalistycznych kosmetyków ochronno-pielęgnacyjnych jest niezbędne – i w celach profilaktycznych i w sytuacji, gdy już walczy się z konkretnymi objawami. To kremy, oliwki, emulsje, żele i inne produkty wspomagające odżywianie skóry i jej intensywne nawilżanie, budujące jej barierę ochronną oraz wpierające funkcje odbudowy.

Specjalistyczne kosmetyki czyszczące i pielęgnacyjno-ochronne do skóry wrażliwej MoliCare Skin

Inne przydatne w opiece nad chorym leżącym akcesoria

Zależnie od indywidualnej sytuacji przy chorym potrzebne bywają różne rzeczy. W przypadku osób obłożnie chorych opiekunom na pewno potrzebne są jednorazowe rękawiczki. Karmienie podopiecznych ułatwiają śliniaki ochronne dla dorosłych, utrzymywanie higieny w łóżku – jednorazowe prześcieradła etc. Jeśli u podopiecznego pojawiają się odleżyny lub inne rany, niezbędne są odpowiednie do nich opatrunki. Całe konieczne wyposażenie higieniczne oraz więcej porad związanych z jego zastosowaniem dostępne są na stronach HARTMANN Polska.