Bonadea – Co to za lek? Kiedy można go stosować? Jak działa?

Leki
Bonadea to doustny, złożony środek antykoncepcyjny, który stosuje się w celu zapobiegania ciąży. W skład każdej z tabletek wchodzą dwa różne, żeńskie hormony płciowe (w bardzo małych ilościach), dzięki którym przebieg naturalnego cyklu owulacji zostaje zatrzymany.

Skład produktu i ogólne informacje na jego temat

Lek Bonadea składa się z dwóch substancji, będących pochodnymi naturalnych, żeńskich hormonów płciowych. Są to: dienogest (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen). Mała zawartość wspomnianych substancji sprawia, że lek ten nie jest klasyfikowany jako typowy produkt hormonalny, lecz jako produkt antykoncepcyjny o niskiej zawartości hormonów.

Wskazania dotyczące stosowania produktu

Bonadea jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza. W trakcie wizyty lekarskiej ma miejsce wywiad, na podstawie którego decyduje on o zaaplikowaniu tego leku Pacjentce. Należy pamiętać, że w trakcie wywiadu kobieta powinna poinformować lekarza o wszystkich występujących schorzeniach.

1. Bonadea to lek stosowany głównie w zapobieganiu ciąży. Lek ma charakter antykoncepcyjny i nie powoduje obumarcia płodu na wstępnym etapie ciąży.

2. Produkt jest też stosowany w trakcie leczenia kobiet z trądzikiem, który charakteryzuje się występowaniem z umiarkowanym nasileniem. Poleca się go zwłaszcza w przypadkach, gdy leczenie miejscowe i antybiotykowe nie przyniosło rezultatu.

W trakcie stosowania leku, mogą wystąpić inne pozytywne zjawiska, które będą miały korzystny wpływ na samopoczucie kobiety. Chodzi między innymi o:

– zmniejszenie intensywności comiesięcznych krwawień, dzięki czemu organizm kobiety jest lepiej ukrwiony,
– zmniejszenie bólów miesiączkowych lub też ich całkowity zanik.

Przeciwwskazania dotyczące stosowania leku

Lek Bonadea – podobnie jak każdy inny produkt medyczny – posiada pewne przeciwwskazania dotyczące jego stosowania. W tym przypadku zalicza się do nich między innymi:

– schorzenia układu krwionośnego, w tym schorzenia związane z niedrożnością naczyń krwionośnych, zbyt niską krzepliwością krwi itd.,
– schorzenia trzustki i wątroby,
– cukrzycę z towarzyszącym jej uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
– guzy wątroby, nowotwory złośliwe,
– krwawienie z pochwy o nieustalonej wcześniej przyczynie,
– podejrzenie wystąpienia ciąży,
– migrenę z ogniskowymi objawami neurologicznymi.

Podsumowanie

W przypadku podejrzenia zajścia w ciążę, mimo terminowego stosowania produktu Bonadea, należy jak najszybciej zaprzestać jego spożywania. Niemniej i tak produkt ten charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością w zapobieganiu ciąży.