Bezpieczne usuwanie brodawek

Bezpieczne usuwanie brodawek w gabinecie dermatologicznym

Medycyna estetyczna Poradniki Warto przeczytać

Bezpieczne usuwanie brodawek – Usuwanie brodawek to jeden z najczęstszych drobnych zabiegów wykonywanych w gabinetach dermatologicznych. Można je wykonać na kilka sposobów, a każdy z nich jest bezbolesny i skuteczny. Brodawka wirusowa to przede wszystkim defekt estetyczny, któremu łatwo zaradzić, a dostępność zabiegu umożliwia szybkie pozbycie się problemu.

Bezpieczne usuwanie brodawek

Przyczyny powstawania brodawek

Brodawki oraz inne z kurzajek powstają za sprawą wirusa z grupy HPV. Niektóre osoby są wyjątkowo podatne na zakażenie wirusem HPV a ma to związek zawsze z ich osłabionym układem immunologicznym. Kurzajki przenoszone są poprzez bliski kontakt fizyczny a zakażeniu sprzyjają najmniejsze nawet ranki czy zadrapania na skórze. Szacuje się, że nawet 10% populacji może być zarażone wirusem z grupy HPV.

Brodawka wirusowa, co to jest?

Brodawka wirusowa jest najczęściej niewielkim stwardniałym, o nierównej powierzchni guzkiem widocznym na skórze. Może występować w różnorodnym odcieniu, brodawka może przybrać kolor:

  • biały
  • różowy
  • brązowy
  • cielisty

Brodawka nie przysparza bólu, chyba że pojawia się na podeszwie stóp, najniebezpieczniejsze wśród nich są brodawki płciowe, czyli kłykciny kończyste o wyraźnych kalafiorowatych wykwitach.

Usuwanie brodawek – metody

Usuwanie brodawek można przeprowadzić kilkoma metodami. Do ich leczenia czy usuwania stosuje się różnorodne kremy i maści zawierające kwasy i złuszczające martwe komórki. Popularną metodą jest też kriochirurgia z użyciem ciekłego azotu czy w przypadku uporczywych brodawek metoda oddziaływania laserem. Skrajnym sposobem jest już zabieg wycinania ich za pomocą skalpela.

Usuwanie brodawek – kriochirurgia

Metoda krioterapii polega na zamrożeniu chorobowych zmian skórnych przy pomocy ciekłego azotu o temperaturze wrzenia –196°C. Zabieg najczęściej należy powtórzyć co najmniej dwukrotnie, tak by brodawka uległa gwałtownemu zamrożeniu a potem rozmrożeniu. Do przeprowadzenia zabiegu nie stosuje się i nie jest wymagane znieczulenie, jest on bowiem bezbolesny. Towarzyszy mu jedynie delikatne pieczenie w trakcie zamrażania. Po zabiegu, w trakcie rozmrażania się brodawki pacjent odczuwa lekki ból, czasami świąd, jednak wszystkie te objawy szybko ustępują. Może również wystąpić w miejscu aplikacji azotu pęcherz lub niewielka ranka, które jednak w krótkim czasie goją się i zanikają. Zabieg krioterapii to szybki i skuteczny sposób na usuwanie brodawek, a jednocześnie wygodna alternatywa zabiegu chirurgicznego.

Usuwanie brodawek nitkowatych laserem frakcyjnym CO2

Laser frakcyjny CO2 to nowoczesne urządzenie służące wielu celom upiększającym, korygującym i stymulującym. Jednym z efektów zabiegu jest trwałe usunięcie brodawek nitkowanych z powierzchni skóry. Zabieg jest realizowany w warunkach znieczulenia miejscowego, ale wyłącznie z zastosowaniem kremów znieczulających, a główna część zabiegu przebiega przy pomocy mikroskopijnej wiązki laserowej. W miejscu usuniętej brodawki skóra ulega złuszczeniu a proces ten trwa od 3 do 7 dni, całkowite zagojenie się ranki trwa ok. 2 tygodni.

Dzięki zabiegowi laserowemu pacjent nie tylko pozbywa się nieestetycznej brodawki, ale jego skóra podlega wyraźnej regeneracji dzięki stymulacji syntezy kolagenu. Zabieg laserem jednocześnie spłyca zmarszczki, usuwa blizny, poprawia odcień i teksturę skóry oraz pozytywnie wpływa na jej jędrność. Laseroterapia dzięki technice mikroskopijnych uszkodzeń powierzchni sięgających głębiej – do skóry właściwiej, zmusza ją do wysiłku polegającego na pełnej odnowie uszkodzonej warstwy. „Nowa” skóra staje się jędrna i sprężysta, pozbawiona przebarwień, blizn czy rozstępów.

Dermatoskopia

Wizyta w gabinecie dermatologicznym to doskonała okazja na ocenę skórnych znamion barwnikowych przy pomocy dermatoskopu. Badanie to pozwala na ocenę zmiany pod kątem jej ewentualnych symptomów zezłośliwienia i zakwalifikowania jej do leczenia chirurgicznego. Takie badanie warto wykonać przed każdym okresem letnim, zaleca się je zwłaszcza osobom z grupy ryzyka.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny Estetycznej i Kosmetologii MTTEstetica z Krakowa tytuł: Bezpieczne usuwanie brodawek.