Przed i po, czyli najważniejsze informacje o depilacji laserowej

Przed i po, czyli najważniejsze informacje o depilacji laserowej

Polecne i promocje
O usunięciu zbędnego owłosienia zazwyczaj zaczynamy myśleć dopiero wtedy, gdy zbliża się czas, w którym chętniej sięgamy po ubrania odsłaniające okolice nóg czy pach. Jeżeli jednak chcemy skorzystać z depilacji laserowej, późna wiosna czy lato z pewnością nie są odpowiednimi porami roku do rozpoczęcia takiej kuracji. Wszystko przez mocniejsze działanie promieni słonecznych, czyli przez przeciwwskazania do wspomnianego zabiegu.

Przed i po, czyli najważniejsze informacje o depilacji laserowej

 

Pełna seria zabiegów depilacji laserowej składa się najczęściej z 6-10 spotkań w gabinecie kosmetycznym. Co więcej, kolejne wizyty odbywają się zazwyczaj w odstępach wynoszących nawet 4-8 tygodni. W związku z tym, aby zdążyć wykonać wszystkie zabiegi w ramach danej serii spotkań, depilację laserową najlepiej rozpocząć w okresie zimowym bądź wczesną wiosną. Tym bardziej, że eliminowane są wtedy podstawowe przeciwwskazania do takiego usuwania zbędnego owłosienia: intensywne działanie słońca czy świeżo nabyta opalenizna. O czym jeszcze należy pamiętać – zarówno przed rozpoczęciem serii zabiegów, jak i pomiędzy kolejnymi spotkaniami oraz po zakończeniu kuracji?

Przygotowania do laserowego usuwania owłosienia

Na początku wróćmy raz jeszcze do przeciwwskazań do laserowego usuwania owłosienia. Przed rozpoczęciem serii takich zabiegów muszą bowiem zostać wykluczone wszelkie przeszkody do skorzystania z omawianej metody. Lista przeciwwskazań jest niestety dosyć długa i znajdują się na niej m.in. ciąża, okres karmienia piersią, przyjmowanie leków rozrzedzających krew, cukrzyca, choroby nowotworowe, miesiączka (w dniu zabiegu), nadciśnienie (nieleczone lub nieunormowane), opryszczka w stanie aktywnym czy zakażenia bakteryjne, wirusowe bądź grzybicze. Przystąpienie do zabiegu powinno być więc poprzedzone rozmową z kosmetologiem, który wykluczy wszelkie przeszkody. Ponadto, podczas takiego wywiadu osoba wykonująca depilację laserową oceni m.in. rodzaj włosa. Ma to ogromne znaczenie przy wyborze odpowiednich parametrów urządzenia, które jest używane do usuwania zbędnego owłosienia.

Depilację laserową można z powodzeniem zastosować na różnych partiach ciała. Niemniej, bez względu na obszar poddawany takiej kuracji, włoski powinny mieć długość około 2-3 mm. Pisząc wprost, nie należy np. golić nóg bezpośrednio przed wizytą w gabinecie kosmetycznym. Wtedy urządzenie wykorzystywane do depilacji laserowej nie pozwoli na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów.

W trakcie serii zabiegów

Laserowe usuwanie zbędnych włosków z pewnością wymaga dbania o odpowiednią fotoprotekcję obszaru zabiegowego. Zarówno w trakcie serii spotkań, jak i po zakończeniu całej kuracji, należy stosować kremy z wysokim filtrem SPF (30 lub 50). Przez kilka dni po każdym zabiegu trzeba również zrezygnować z sauny, basenu, gorących kąpieli oraz kosmetyków na bazie alkoholu. Zaleca się z kolei stosowanie preparatów z naturalnymi składnikami, które zapewnią nawilżenie skóry. Ponadto, jeżeli pojawią się zaczerwienienia lub wystąpi odczucie pieczenia, warto sięgnąć po panthenol albo alantan w kremie.

(zdjęcie depilacja-laserowa-w-trakcie-serii-zabiegow)

Osobną kwestią jest to, że pomiędzy kolejnymi zabiegami depilacji laserowej nie powinno się korzystać z innych metod usuwania owłosienia. A już w szczególności z mechanicznego depilatora, wosku bądź pęsety. Nieprzestrzeganie tego zalecenia wpłynie niekorzystne na rezultaty laserowego usuwania włosków. Niekiedy będzie nawet trzeba wykonać dodatkowe zabiegi, aby w pełni usunąć niechciane owłosienie. W ostateczności można sięgnąć po jednorazową maszynkę lub trymer, który pozwoli na przycięcie włosków. Te metody nie skutkują bowiem usunięciem cebulki włosa. Niemniej, jeżeli to możliwe, w trakcie serii zabiegów depilacji laserowej warto zrezygnować z jakichkolwiek „wspomagaczy”.

Po zakończeniu depilacji laserowej w gabinecie

Wiele czynników wpływa na efekty po zakończeniu serii depilacji laserowej. Oprócz indywidualnych predyspozycji danej osoby, znaczenie ma też przestrzeganie programu kuracji oraz postępowanie zgodne z zaleceniami kosmetologa. Dzięki temu możliwe będzie trwałe usunięcie nawet do 80-90% zbędnego owłosienia z wybranego obszaru ciała. Pozostaną jedynie jasne, delikatne i praktycznie niewidoczne włoski. Ponadto, w późniejszym czasie, w odstępach co 6 lub 12 miesięcy, można skorzystać z „zabiegu przypominającego”. Takie spotkanie nie tylko pozwoli na utrwalenie osiągniętych efektów, ale też będzie przeciwdziałało ewentualnemu wyrastaniu nowych włosków.

Artykuł o depilacji laserowej powstał dzięki współpracy z gabinetem kosmetycznym Qclinique.