Co powinien wiedzieć każdy mężczyzna na temat swojego organizmu?

Co powinien wiedzieć każdy mężczyzna na temat swojego organizmu?

Warto przeczytać

Męski organizm znacząco różni się od kobiecego pod względem fizjologicznym i psychicznym. Podstawę jego funkcjonowania stanowią określone uwarunkowania biologiczne, pośród których kluczowe znaczenie ma oddziaływanie hormonów. Zwiększenie świadomości na temat własnego organizmu może pomóc mężczyźnie w lepszym radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi.

Testosteron – najważniejszy męski hormon

Hormonem najmocniej kojarzonym z męskością jest testosteron. Odpowiada on za popęd płciowy i bierze udział w budowie mięśni. Umożliwia też mężczyźnie wykształcenie najbardziej męskich cech, takich jak odwaga czy skłonność do rywalizacji. Prawidłowy poziom testosteronu wpływa na liczne kwestie związane z funkcjonowaniem organizmu, zapewniając odpowiedni rozwój układu rozrodczego. Jego nadmiar może być powodowany przerostem lub guzami nadnerczy. Stan ten prowadzi do zachowań agresywnych, a także osłabia odporność organizmu. Niedobór testosteronu wiąże się natomiast ze spadkiem libido, schorzeniami układu krążenia i rozwojem zaburzeń metabolicznych. Obniżenie poziomu tego hormonu może być wywołane niewydolnością jąder, niedoczynnością przysadki czy zespołem Klinefeltera. Panowie zmagający się ze spadkiem popędu, brakiem energii czy niepokojącym przyrostem wagi powinni zdecydować się na badanie zaburzeń hormonalnych obejmujących analizę testosteronu.

Inne męskie hormony

Kolejnym ważnym męskim hormonem jest tyroksyna, produkowana przez tarczycę. Odpowiada ona za procesy metaboliczne, w tym rozpad tłuszczów i wchłanianie glukozy. Jej niedobór zmniejsza aktywność psychomotoryczną, wywołuje niedoczynność tarczycy, utrudnia koncentrację, powoduje senność i obniża nastrój. Nadmiar tyroksyny występuje w przypadku nadczynności tarczycy, której objawy to m.in. spadek masy ciała, osłabienie mięśni, nerwowość i nadpobudliwość. Dla męskiego organizmu bardzo ważna jest także melatonina, która odpowiada za regulację cyklu dobowego i spokojny sen. Jej niedobór prowadzi do zaburzeń rytmu snu i bezsenności, a także złego samopoczucia, drażliwości i bólów głowy. Stosunkowo rzadko występuje nadmiar melatoniny, którego przyczyną może być przedawkowanie jej syntetycznej postaci. Stan ten wywołuje nadmierną senność i problemy z pamięcią.

Miejsce na foto1

Starzenie się męskiego organizmu

Męski organizm z wiekiem zaczyna się nieuchronnie starzeć, co prowadzi do różnych zaburzeń hormonalnych. Jednym z objawów tego stanu jest andropauza, porównywana często do kobiecej menopauzy. Wywołuje ją spadek poziomu testosteronu, którego z wiekiem organizm produkuje coraz mniej. Wynika to z obniżenia aktywności przysadki mózgowej, a także podwyższenia produkcji białek wiążących androgeny i ograniczających ich ilość. Innym zaburzeniem dotykającym mężczyzn jest hipogonadyzm. Jego rozwój podyktowany jest niedoborem hormonów na skutek różnych chorób, zwłaszcza przysadki mózgowej i jąder. Objawy obu tych zaburzeń to przede wszystkim problemy z płodnością, zmniejszenie masy kostnej i mięśniowej, rozrost tkanki tłuszczowej, przewlekłe zmęczenie, depresja i bezsenność.

Stres u mężczyzny

Żaden mężczyzna nie jest wolny od odczuwania emocji. Szczególnie silnie są one doświadczane pod wpływem dużego stresu. Odpowiadają za to hormony takie, jak kortyzol, adrenalina oraz noradrenalina. Ich obecność jest dla męskiego organizmu niezbędna, jednak w nadmiarze prowadzą do licznych zaburzeń w jego funkcjonowaniu. Krótkotrwały stres może poprawić szybkość reakcji i usprawnić pracę mięśni. Długotrwałe przebywanie w takim stanie podnosi jednak poziom glukozy we krwi i przyspiesza tętno, przez co organizm nieustannie pozostaje w trybie przygotowania na nadchodzące zagrożenie. W konsekwencji mężczyzna zaczyna zmagać się z nadmierną nerwowością, a także zaburzeniami metabolicznymi i chorobami układu krążenia. Nadmiar stresu wywołuje też problemy z erekcją. Sposobem na walkę z zaburzeniami wzwodu może być zastosowanie odpowiednich preparatów, dostępnych na stronie: https://potencjalnie.pl/. W przypadku każdych dolegliwości hormonalnych warto też skonsultować się z lekarzem.