lekarz, ginekolog, ciąża, zdrowie

W jaki sposób lekarz ginekolog sprawdza ciążę?

Zdrowie Zdrowie i medycyna Zdrowie i Uroda

Z chwilą, kiedy dziewczyna potwierdzi u lekarza ginekologa swoją ciąże, może wejść pod jego profesjonalną opiekę. Nadzorowanie przebiegu ciąży daje bezpieczeństwo matce i nienarodzonemu jeszcze dziecku.


W jaki sposób lekarz ginekolog sprawdza u kobiet ciążę?

Im szybciej znajdziesz się pod opieką lekarza ginekologa tym lepiej. Poprzez to, jeśli podejrzewasz u siebie ciąże nie powinnaś zwlekać z wizytą u ginekologa. Po potwierdzeniu ciąży – przez USG – ginekolog wypisuje pacjentce skierowanie na dodatkowe badania. Wśród nich znajdziemy:
* oznaczenie czynnika Rh, które pozwala wykluczyć u kobiety konflikt serologiczny,
* badanie krwi i badanie moczu,
* stężenie cukru we krwi,
* przeciwciała odpornościowe,
* badanie cytologiczne,
* badanie czystości pochwy,
* badanie w kierunku toksoplazmozy,
* badanie w kierunku różyczki,
* badanie HIV i HCV,
* określenie czynnika WR.

W pierwszym trymestrze ciąży istotne są systematyczne wizyty u lekarza i wszystkie badania, które pozwalają sprawdzić, czy aby na pewno zarodek rozwija się w sposób prawidłowy. Wśród tych, które przyszła mama musi wykonać są:
* morfologia,
* badanie moczu,
* cytologia i badanie bakteriologiczne,
* badanie na przeciwciała anty-D.

Po skończeniu 20 tygodniu ciąży należy zrobić testy czy nie występuje cukrzyca ciążowa, która jeśli jest nieleczona może prowadzić do uszkodzeń płodu. W przypadku kiedy zostanie ona stwierdzona przyszła mama obowiązkowo musi być pod opieką lekarza ginekologa i diabetologa. Po 40 tygodniu ciąży przyszła mama powinna dodatkowo wykonać badanie KTG. Przed terminem porodu wykonuje się też jednorazowo badanie USG. Po 41 tygodniu ciąży przyszła mama otrzymać może skierowanie od lekarza do pozostania w szpitalu do czasu porodu.

zobacz koniecznie temat tabletki na powiększenie biustu