Grzybice układu pokarmowego

Grzybica to poważna choroba, która może zaatakować cały organizm lub jego poszczególne układy. Ponieważ odpowiedzialne za jej rozwój grzyby Candida najszybciej rozmnażają się w jelicie grubym, to właśnie układ pokarmowy jest wyjątkowo zagrożony.

Jakie grzybice układu pokarmowego występują najczęściej?

Jednym z groźniejszych problemów jest w tym przypadku grzybica przełyku. Stanowi ona poważne zagrożenie dla życia, gdyż powikłania są w jej przypadku szczególnie niebezpieczne. Poważnie utrudnia ona przełykanie, często towarzyszą jej również silne bóle w okolicy mostka.

W walce z tym problemem mogą pomóc zapisane przez lekarza antybiotyki, pomocne może się okazać również siemię lniane. Drugim wielkim wyzwaniem dla medycyny jest grzybica żołądka. Wymioty, spadek masy ciała oraz bóle brzucha są tu najczęstszymi objawami, których lekceważyć nie można.

W leczeniu, oprócz leków zaleconych przez lekarza, pomocne mogą się okazać takie preparaty, jak sok z aloesu lub preparaty powstające na bazie czosnku. Inną dolegliwością wywołaną przez grzyby Candida jest refluks żołądkowo-przełykowy, którego podłożem może być właśnie rozwijająca się w organizmie grzybica.

 

Jest to choroba bardzo zbliżona do przedstawionej już grzybicy przełyku, a i leczenie tej choroby przebiega w zbliżony sposób. Inną chorobą związaną z grzybicą rozwijającą się w układzie pokarmowym jest grzybica jelit. I tu jedną z głównych przyczyn rozwoju choroby jest spadek odporności lub zaburzenia związane z mikroflorą jelitową. Wyjałowienie, spowodowane najczęściej przyjmowaniem antybiotyków, może się tu okazać głównym problemem.

Do objawów wyjątkowo często pojawiających się w przypadku tej grzybicy zalicza się bóle brzucha, nudności oraz nieprzyjemny zapach z ust. Innym sygnałem mogą stać się zaparcia lub biegunki, a uczucie przelewania się w brzuchu lub jego charakterystyczne burczenie powinny stać się kolejnymi powodami szybkiej wizyty u lekarza.

Im szybciej rozpoczęte zostanie leczenie, tym lepiej. Oprócz leków zaleconych przez lekarza ważnym elementem terapii może się tu okazać zmiana diety. Jest to przede wszystkim dieta bezcukrowa, w której węglowodany są ograniczone w możliwie jak największym stopniu.