Jak pozbyć się zbędnych kiligramów, czyli skuteczne odchudzanie

Prawie każdy z nas na jakimś etapie swojego życia borykał się z nadprogramowymi kilogramami, które skutecznie zaniżały pewność siebie i poczucie własnej wartości. Z tego powodu mamy za sobą wiele prób, najczęściej zakończonych niepowodzeniem, zrzucenia zbędnych kilogramów, gdzie głównie męczyliśmy się jakimiś drakońskimi dietami, kończącymi się najczęściej efektem jo-jo i podwójną frustracją. Okazuje się jednak, że nie trzeba wcale drastycznie ograniczać przyjmowanych kalorii, ani też cierpieć z powodu głodu. Jak więc skutecznie stracić na wadze i sprawdzić, aby efekty były długotrwałe?

Czy odchudzanie może przynieść oczekiwane rezultaty?

Nie jest żadną tajemnicą, że ujemny bilans kaloryczny sprawia, że zaczynamy tracić na wadze. Jednak wiele odchudzających się osób wchodzi nagle na różnego rodzaju diety o zbyt niskiej podaży kalorii, przez co organizm zaczyna magazynować te małe porcje jedzenia i robi zapasy, przekształcając je w tkankę tłuszczową. Problem nasila dodatkowo stres. Chodzi tutaj nie tylko o stresujące sytuacje dnia codziennego i negatywne emocje, ale już samo ograniczenie przyjmowanych kalorii jest dla organizmu silnym stresorem, który działa jak alarm ostrzegawczy. Aby odchudzanie było efektywne, warto stosować się do pewnych sprawdzonych zasad. Chociaż początkowo mogą one okazać się trudne do zrealizowania, to gdy już wyrobimy sobie dobre nawyki, wejdą one nam w krew. Jednak pamiętajmy o tym, że samo zrzucenie wagi to dopiero początek, ponieważ kluczem jest umiejętność utrzymania osiągniętej masy ciała przez długie miesiące. Dlatego tez nie można wracać do starych przyzwyczajeń tylko dlatego, że udało nam się zobaczyć na ekranie wagi upragnioną liczbę.

Odchudzanie to proces, który należy zaplanować na dłuższy czas

Nie ma co wierzyć w diety cud, dzięki którym można schudnąć w tydzień czy dwa. Większość z tych parodniowych diet może i obniża masę ciała, ale jest to przede wszystkim utrata wody, a nie tkanki tłuszczowej. Okazuje się, że po tego rodzaju ekstremalnych dietach organizm jeszcze szybciej powraca do dawnej wagi. Restrykcyjne diety sieją ogromne spustoszenie w organizmie. Jednym z nich jest efekt jo-jo, spowolnienie materii oraz najróżniejsze dolegliwości zdrowotne. Zamiast więc diet cud warto zmienić sposób żywienia, dzięki któremu możliwe będzie powolne chudnięcie. Rzeczą normalną jest także to, że podczas odchudzania mogą pojawić się okresy, kiedy to waga ani drgnie.

Skończ z objadaniem się i postaw na niewielkie, ale częstsze posiłki

Każdy z nas chyba dobrze wie, jak to jest, kiedy to cały dzień się głodziliśmy, po to aby rzucić się beznamiętnie na jedzenie w późnych godzinach wieczornych. Niestety taka droga prowadzi tylko do jeszcze większych problemów z masą ciała. Zwykle kończy się frustracją i wyrzutami sumienia. Jeśli przyzwyczaimy organizm do regularnego otrzymywania porcji jedzenia, to nie będzie on musiał robić zapasów na czarną godzinę w postaci tkanki tłuszczowej. Jedząc małe porcje, ale częściej, organizm dostaje sygnał, że nie zabraknie mu paliwa i całą energię może zużywać na bieżące potrzeby. Okazuje się, że dzięki temu jesteśmy w stanie nawet pobudzić go do redukowania zgromadzonych wczesnej zapasów.

Planuj swoje posiłki i postaw na prawidłowo zbilansowaną dietę

Swój jadłospis na jutro watro przygotować już dzisiaj, co znacznie ułatwia przestrzeganie diety i pozwala ustrzec się przed zjedzeniem tuczących produktów. Dzięki zaplanowaniu posiłków, można je wcześniej przygotować i zabrać do szkoły czy pracy. W tym celu należy robić z wyprzedzeniem listę zakupów i przyzwyczaić się do spożywania posiłków o określonych godzinach. Organizm przestanie obawiać się, że nastał czas postu, jeśli regularnie będzie otrzymywał zastrzyk energii w postaci bogatego w składniki odżywcze posiłku. Szykując sobie własne posiłki, możemy kontrolować, to co jemy oraz ile spożywamy w ciągu całego dnia. Mając pod ręką swoją przekąskę, zmniejsza się ryzyko, że sięgniemy po dania typu fast food, które są praktycznie nafaszerowane chemią i pustymi kaloriami, które tylko nasilają problem otyłości.