W życiu zdarzają się różne sytuacje, które sprawiają, że osoby dotychczas sprawne i aktywne stają się niepełnosprawne – mowa tutaj między innymi o chorobach czy różnego typu wypadkach.
Jak przygotować dom do potrzeb osoby niepełnosprawnej?
W takich sytuacjach bardzo ważną kwestią jest przygotowanie domu czy mieszkania do potrzeb takiej osoby, aby mogła ona w miarę swoich możliwości funkcjonować w miarę samodzielnie oraz aby uniknąć wielu problemów związanych z barierami i ograniczeniami takiej osoby we własnym domu.
Dostosowanie mieszkania czy domu do potrzeb osoby niepełnosprawnej jest uzależnione przede wszystkim od rodzaju niepełnosprawności oraz potrzeb danej osoby. Szeroki asortyment sklepów ortopedycznych i sklepów z zaopatrzeniem medycznym pozwala dopasować sprzęt różnego typu do potrzeb osoby niepełnosprawnej – bardzo często można również liczyć na dofinansowania do jego zakupy przez urzędy i organizacje charytatywne. Warto z nich skorzystać w przypadku trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.
W przypadku osób z uszkodzeniami ruchu pomocne są przede wszystkim wózki inwalidzkie, które mogą być napędzane ruchem rąk lub wózki sterowane za pomocą joysticka (wózki elektryczne). Jeśli osoba potrzebuje jedynie niewielkiej asekuracji przy samodzielnej lokomocji z powodzeniem sprawdzą się balkoniki lub tak zwane chodziki ortopedyczne, a także standardowe kule, które są bardzo często wykorzystywane przy złamaniach kończyn dolnych. Bardzo ważną kwestią w przypadku niepełnosprawności długotrwałej lub przewlekłej jest usunięcie z domu czy z mieszkania progów oraz zmiana na przykład wysokości włączników światła. Nierzadko niestety niepełnosprawność wymusza od rodziny podjęcia dość radykalnych kroków – na przykład dotyczących remontu mieszkania, co niewątpliwie wiąże się często z wysokimi kosztami. Sytuacja jest niestety trudna, ale trzeba się do niej przystosować, ponieważ takie działania poprawiają niewątpliwie komfort i jakość życia osób niepełnosprawnych oraz umożliwiają choć minimalnie zbliżona aktywność do tego, co było dostępne dla chorego z czasów przed zachorowaniem czy sprzed nieszczęśliwego wypadku lub urazu układu ruchu.