Utrata zębów to nie koniec, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o implantach

Utrata zębów to nie koniec, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o implantach

Polecne i promocje

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu z nas. Statystyki jednak pokazują, że nie każdemu dane jest długo się nim cieszyć. Wypadki i choroby, takie jak próchnica, sprawiają, że duży procent ludzi przed trzydziestym rokiem życia nie ma już przynajmniej jednego ze swoich zębów. Odpowiedzią na problem mogą być implanty. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Czym są implanty zębowe?

Obecnie niema każda klinika dentystyczna oferuje usługę wszczepiania implantów zębowych. Co kryje się pod tą nazwą? Mówiąc o implantach mamy na myśli struktury, które pozwalają na odtworzenie utraconych zębów. Mówiąc bardziej obrazowo – jest to śruba, którą umieszcza w miejscu, gdzie powinien znajdować się korzeń usuniętego zęba. Na implancie zostaje umieszczona korona, która pomaga odtworzyć ząb. Obecnie usługi stomatologiczne oferują implanty wykonane z różnych materiałów. O ich stosowaniu decyduje wiele czynników, między innymi doświadczenie lekarza, cena i stan pozostałego uzębienia pacjenta.

Rodzaje implantów zębowych

Rodzaj implantów dobierany jest indywidualnie po wcześniejszej konsultacji ze stomatologiem. Spośród różnego rodzaju materiałów najczęściej stosowane są implanty:

  • tytanowe – niezwykłe trwałe, chociaż mniej estetyczne
  • cyrkonowe – doskonale imitują tkankę zęba, wiążą się z tkanką kostną i są bardzo odporne na wysokie temperatury
Przeczytaj:  Czym powinien charakteryzować się dobry stomatolog dziecięcy?

Implanty zębowe można podzielić także na:

  • jednofazowe – ich montaż wykonywany jest podczas jednej wizyty
  • dwufazowe – ich montaż odbywa się w dwóch fazach. Najpierw wkręcana zostaje śruba, która potrzebuje czasu na zrośnięcie się z tkanką kostną. Następnie na implancie umieszcza się koronę

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Istnieje kilka przeciwwskazań do montażu implantów zębowych u niektórych pacjentów. Przede wszystkim zabiegowi nie powinny być poddawane kobiety w ciąży oraz osoby z nieustabilizowaną cukrzycą. Można go przeprowadzić jedynie u osób, u których zakończył się wzrost szczęki, czyli u tych, które ukończyły siedemnasty rok życia. Przeciwwskazaniem mogą być także pewne wady anatomiczne w obrębie szczęki. Warto pamiętać, że dobra klinika stomatologiczna to taka, w której przed zabiegiem zostaniemy uprzedzeni o wszystkich przeciwwskazaniach.