Sprzęt ortopedyczny a refundacja NFZ

Sprzęt ortopedyczny a refundacja NFZ

Polecne i promocje

Wiele osób zastanawia się, czy w razie uszczerbku na zdrowiu możliwe będzie dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego. Nie muszą się one martwić, gdyż NFZ refunduje sprzęt ortopedyczny. Ubezpieczeni pacjenci bardzo często korzystają z takiego dofinansowania, gdyż na urazy i choroby układu ruchu cierpi coraz więcej osób.

Narodowy Fundusz Zdrowia może pokryć całość lub część zakupu takiego sprzętu niezbędnego do rehabilitacji. Co jest wliczane do takiego dofinansowania? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do jego lektury!

Dofinansowanie do zakupu ortezy

Wielkość kwoty, jaką możemy uzyskać jako wsparcie do zakupu ortez od NFZ zależy od przeznaczenia danego wyrobu. Dofinansowanie z Funduszu zgodnie z przepisami mogą uzyskać osoby, które go potrzebują, na ortezy przeznaczone między innymi do:

  • kończyn górnych, które są produkowane seryjnie (np. ortezy na ramię i bark czy stawu łokciowego) – od 150 do 600 zł;
  • kończyn górnych, dostarczanych na zamówienie (np. ortezy na rękę oraz przedramię – dofinansowanie w granicach 250 do 400 zł;
  • kończyn dolnych wykonywanych seryjnie (np. ortezy stabilizujące staw kolanowy, szyny Saint-Germain, Denis-Brown z obuwiem) – od 200 do 1450 zł;
  • kończyn dolnych produkowanych na zamówienie (np. ortezy typu KAFO, GRAFO czy AFO) – finansowanie od 400 do 3000 zł; dodatkowe wyposażenie (pasy biodrowe i kosze biodrowe) – od 280 do 400 zł.
Przeczytaj:  Jak poradzić sobie ze stresem w pracy?

Sprzęt rehabilitacyjny – refundacja przez Narodowy Fundusz Zdrowia

NFZ dofinansowuje wszelkie medyczne wyroby, które ułatwiają powrót do zdrowia bądź też poprawiają jakość życia pacjentów dotkniętych schorzeniem. Warto wiedzieć, że jeśli dany sprzęt ortopedyczny nie jest refundowany (np. łóżka rehabilitacyjne), to możliwe jest wnioskowanie o dofinansowanie z PFRON.

Jeżeli chodzi o sprzęt, jaki jest refundowany przez NFZ, to oprócz wymienionych wyżej ortez można otrzymać dofinansowanie do produktów takich jak m.in: chodziki rehabilitacyjne, pionizatory, materace oraz poduszki przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, gorsety (korekcyjne lędźwiowo-krzyżowe, odciążająco-stabilizujące, kołnierze itp.), a także sprzęt przeznaczony do stabilizacji pacjenta w konkretnej pozycji (np. siedzącej).

Ortmed – profesjonalny sprzęt ortopedyczny.