Zaćma – jak ją skutecznie wyleczyć?

Zaćma – jak ją skutecznie wyleczyć?

Polecne i promocje

Zaćma to jedna z chorób wzroku, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Jej początki bywają niewinne, bo pacjent stopniowo zaczyna widzieć jak przez mgłę. Zaniedbanie takiego stanu może prowadzić do ślepoty, ale na szczęście są już metody, które pozwalają na skuteczne usunięcie zaćmy. Zobaczmy, co warto wiedzieć o tej metodzie.

Fakoemulsyfikacja zaćmy

Metodą, która pozwala na skuteczne usunięcie zaćmy jest fakoemulsyfikacja. To zabieg operacyjny wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w trakcie którego zmętniała soczewka jest usuwana, a w jej miejsce wszczepiana jest soczewka sztuczna. Podczas zabiegu, który trwa nie więcej niż 20 minut, chirurg wykonuje mikro nacięcie w rogówce. To właśnie przez nie usuwana jest stara soczewka, którą uprzednio rozdrabnia się przy pomocy ultradźwięków. Przez to nacięcie wprowadzana jest również nowa soczewka, która ma zapewnić prawidłowe widzenie. Po zabiegu nacięcie nie wymaga założenia szwów, lecz goi się samoistnie w ciągu 3-4 tygodni.

Operacja zaćmy – efekty

Najważniejszym z punktu widzenia pacjenta efektem usunięcia zaćmy jest przywrócenie ostrości widzenia. Pacjent znów widzi ostre kolory i kształty, co pozwala mu na nowo dobrze funkcjonować w codziennym życiu. Usunięcie zaćmy może sprawić, że pacjent widzi lepiej niż widział dotychczas, a czasem nie ma nawet konieczności używania okularów korekcyjnych. Nie zawsze jednak jest to możliwe, bo nie każda wada może zostać przy tej okazji skorygowana. Dodatkowym efektem operacji zaćmy może być również obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co z kolei obniża ryzyko jaskry, czyli kolejnej choroby oczu związanej z wiekiem.

Przeczytaj:  Jak pomóc tym, którzy mają ograniczoną zdolność poruszania się - wybór akcesoriów ortopedycznych

Co jeszcze warto wiedzieć o operacji usunięcia zaćmy?

Jedną z kluczowych kwestii związanych z operacją zaćmy jest wybór soczewki. Jak napisano powyżej, w niektórych przypadkach operacja zaćmy pozwala uzyskać jakość widzenia lepszą niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu doborowi soczewki. Pacjent może wybierać wśród soczewek różnego typu, m.in. soczewek jednoogniskowych, wieloogniskowych i torycznych, a każdy z tych rodzajów ma swoje określone cechy. Dobór soczewki powinien się odbyć w konsultacji z lekarzem okulistą, który pomoże dobrać soczewką najlepszą dla danego pacjenta. Przy wyborze weźmie pod uwagę jego tryb życia oraz inne choroby oczu i wady wzroku, które on posiada. Na tej podstawie dobierze rekomendowany rodzaj soczewki, który pozwoli osiągnąć najlepsze efekty usunięcia zaćmy.