Jak zapewnić sobie dobry sen?

Jak zapewnić sobie dobry sen?

Polecne i promocje

W trakcie snu regeneruje się każda komórka organizmu, resetuje się mózg i przygotowuje na kolejny dzień. Najważniejszym elementem jest nie długość, a jakość snu. Co zrobić, aby sen był jak najbardziej efektywny?

Jak zapewnić sobie dobry sen?

 

Na jakość snu wpływa wiele elementów. Oto kilka z nich:

Oddziel pracę od odpoczynku

Nie zabieraj swoich problemów do łóżka. Kładąc się spać z głową nabitą codziennymi sprawami, nie zapewnisz sobie komfortu. Za to na pewno następnego dnia obudzisz się zmęczona. Postaraj się więc przed snem odpowiednio wyciszyć. Pozwól sobie na chwilę relaksu w ciepłej kąpieli czy z filiżanką herbaty, poczytaj książkę lub poćwicz jogę.

Nigdy nie pracuj w łóżku

Łóżko nie służy do pracy, lecz do odpoczynku. Jeśli więc musisz pracować w sypialni, postaraj się wygospodarować kącik na biurko. Nigdy nie zostawiaj otwartego komputera i bałaganu na biurku.

Temperatura w sypialni

Nawet jeśli lubisz ciepło, pamiętaj, żeby w sypialni temperatura była zawsze o kilka stopni niższa, niż w pozostałych pomieszczeniach. W zbyt nagrzanym pokoju organizm nie będzie się dobrze regenerował. Niezależnie od pory roku wietrz sypialnię przed snem. Cyrkulacja powietrza jest bardzo ważnym elementem dobrego snu.

Przeczytaj:  Co zabrać ze sobą do apteczki turystycznej?

Łóżko do sypialni

Wybór łóżka to bardzo indywidualna sprawa. Ważne jest, abyś lubiła swoją sypialnię. Wygląd łóżka i materiał, z jakiego będzie ono wykonane, zależy tylko i wyłącznie od twojego własnego gustu. Wielkość łóżka powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Niektórym parom wystarcza łóżko 160×200, a inne potrzebują łóżka znacznie większego. Najistotniejszym elementem łóżka jest materac. Wybór odpowiedniego dla ciebie materaca zagwarantuje ci zdrowy sen, a tym samym dobry dzień. Zakup dobrej jakości materaca, to spory wydatek. Nie należy jednak na nim oszczędzać, gdyż jest to inwestycja w zdrowie zarówno fizyczne, jak i dobre samopoczucie.

Pościel i dodatki do sypialni

Zarówno pościel, jak i cała aranżacja sypialni, ma ogromny wpływ na jakość snu. Wybierz więc poduszki do spania takie, aby były najbardziej odpowiednie dla ciebie. Kształt i wypełnienie poduszek dobierz do swoich indywidualnych potrzeb. Przy zakupie kołdry pamiętaj, żeby była ona większa od łóżka. Jeśli więc masz łóżko 180×200, kołdra 200×200 będzie dobrym wyborem. Dodatkowo, nie będziesz miała kłopotu przy przebieraniu pościeli. W przypadku kwadratu nie ma znaczenia, za które dwa rogi złapiesz. Wypełnienie kołdry jest równie ważne jak wypełnienie poduszek. Poza tym, możesz wybrać kołdrę zimową, letnią, całoroczną, kołdrę dla alergików. Równie ważnym elementem są komplety pościeli, czyli to, w co oblekasz swoją pościel. Wybór materiałów, wzorów i kolorów jest bardzo duży. Pamiętaj o tym, aby kolorystyka i wzornictwo pasowało do całkowitego wystroju sypialni. Sypialnia to miejsce, w którym powinna panować harmonia. Więcej inspiracji do swojej sypialni znajdziesz tutaj https://expertsnu.pl/.