Synefryna to substancja, którą wykorzystuje się w suplementach diety wspomagających odchudzanie oraz redukcję cellulitu. Źródłem synefryny są owoce gorzkiej pomarańczy. Posiada ona właściwości pobudzające i energetyzujące, a także przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej.
Synefryna – co to jest?
Synefryna to naturalna substancja, którą pozyskuje się z owoców gorzkiej pomarańczy. Należy do tzw. termogeników, czyli związków, które pobudzają termogenezę – proces wytwarzania ciepła. Dzięki temu synefryna przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu, a w konsekwencji do zwiększenia wydatków energetycznych i szybszego spalania tkanki tłuszczowej. Synefryna znajduje się w składzie wielu preparatów na odchudzanie.
Właściwości synefryny
Synefryna ma działanie pobudzające podobne do kofeiny. Przyjmowanie preparatów z synefryną przyczynia się do poprawy samopoczucia oraz podniesienia poziomu energii do działania. Ponadto synefryna poprawia wydolność oddechową oraz przyspiesza krążenie krwi w organizmie. Substancja ta zmniejsza apetyt, zapobiega niekontrolowanym napadom głodu, a także przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie, przyspiesza spalanie kalorii. Synefryna pobudza również termogenezę oraz lipolizę, czyli proces rozkładania tłuszczu. Ponadto przyczynia się do redukcji cellulitu.
Musimy jednak pamiętać, że suplementy diety z synefryną to środki, które jedynie wspomagają odchudzanie. Nie zgubimy zbędnych kilogramów, jeżeli będziemy przyjmowali tylko i wyłącznie preparaty odchudzające. Dlatego też, oprócz suplementacji środków zawierających synefrynę, musimy stosować się do zasad zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety oraz wdrożyć aktywność fizyczną.
Zastosowanie synefryny
Synefrynę wykorzystuje się do produkcji środków o działaniu odchudzającym. Preparaty z synefryną przeznaczone są zarówno dla sportowców, osób aktywnych fizycznych, jak również tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Działanie synefryny jest zbliżone do efedryny, substancji, która działa pobudzająco, a także przyczynia się do zwiększenia wydolności fizycznej i psychicznej organizmu. Jednak efedryna to środek dopingujący, który znajduje się na liście środków zakazanych dla sportowców. Dlatego też, synefryna zyskała na popularności i wykorzystuje się ją do produkcji preparatów odchudzających.
Dawkowanie, przeciwwskazania oraz skutki uboczne przyjmowania preparatów z synefryną
Wskazuje się, że dzienne spożycie synefryny powinno zmieścić się w 2 – 10 mg. Środków z synefryną nie powinny przyjmować osoby z nadciśnieniem tętniczym czy arytmią, ponieważ mogą powodować one wzrost ciśnienia krwi oraz przyspieszenie akcji serca. Nie wolno łączyć synefryny z kofeiną. Ponadto, preparatów z synefryną nie powinny stosować osoby, które przyjmują leki przeciwdepresyjne, ponieważ środki te w połączeniu ze sobą mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Związek ten nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także przez osoby borykające się z migreną.