Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Artykuł Miesiąca Badania
Wiele osób boi się dentysty i to niezależnie od wieku. W niektórych wzbiera tak silny lęk, że nie są oni w stanie znieść nawet podstawowego zabiegu bez znieczulenia.

Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

W innym wypadku ruszają się, czasem nawet i mdleją. Takie sytuacje zdarzają się nawet osobom dorosłym, co zatem można powiedzieć o dzieciach? One również boją się dentysty, czasem ten lęk niestety przejmują od swoich rodziców. Póki jednak dziecko nie było ani razu u dentysty, można jeszcze wszystko naprawić i naprostować. Można sprawić, iż będzie ono lubiło dentystę i nie będzie obawiało się wejścia do jego gabinetu. W jaki sposób można to jednak osiągnąć?

Jeśli będziemy pokazywać naszemu dziecku jak bardzo my boimy się dentysty, ono również pójdzie już do niego uprzedzone. Zapewne lęk przed tym lekarzem, zostanie już w nim do końca życia. Niestety takie sytuacje odciskają ogromne piętno na naszym życiu, a traumy z dzieciństwa zdecydowanie są tymi najsilniejszymi. Dlatego nawet jeśli my boimy się dentysty, nigdy nie powinnyśmy przerzucać tego na nasze dziecko. Dobrze jest od samego początku dokładnie tłumaczyć mu, czym zajmuje się dentysta. Jak wygląda jego praca, co dobrego robi dla ludzi, co można ciekawego u niego zobaczyć. Przykładowo jakieś maszyny, specjalistyczny sprzęt. Dzieci są ciekawe wszystkiego, dlatego czasem mogą je zainteresować nawet zupełnie nieoczekiwane rzeczy. Poza tym warto również przedstawiać dentystę w dobrym świetle jako osobę. Jako kogoś, kto pomaga wrócić do zdrowia, kto naprawia zęby i daje ludziom dzięki temu sporo radości.

Obecnie stomatolog bardzo często jest określany jako „dziecięcy” lub „dla dorosłych”. Jeśli chcemy by nasze dziecko miało jak najlepsze wspomnienia z pierwszej wizyty u dentysty, warto zapisać je do tego dziecięcego. Taka osoba ma zazwyczaj dużo lepsze podejście do dzieci, czasem również sam gabinet jest dostosowany do przyjmowania młodych. Natomiast dentysta stara się zrobić absolutnie wszystko by odciągnąć uwagę dziecka od tego, co właśnie dzieje się w jego jamie ustnej. Można również dziecku zakupić grę, w której dziecko bawi się w dentystę. To także pomaga bardziej oswoić się z tym zawodem i uświadomić w gruncie rzeczy dziecku, czego samo może się spodziewać.

Daj opinie (5 / 1)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Pani P. A. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Pani P. A.
Gość
Pani P. A.
Daj opinie :
     

Dziecko trzeba odpowiednio przygotować przed wizytą u dentysty. Zgadzam się z tym, że nie wolno mu pokazywać, że się boimy, tylko wytłumaczyć jak wygląda taka wizyta. Warto wybrać zaprzyjaźnionego dentystę, który ma podejście do dzieci.