Mleko początkowe dla noworodka

Artykuł Miesiąca

Od pierwszych chwil życia dziecka jego opiekunowie starają się zadbać należycie o wszystkie jego potrzeby. Jedną z najważniejszych jest oczywiście prawidłowe odżywianie. Każde dziecko potrzebuje najlepszych pokarmów, aby dobrze się rozwijać i unikać chorób. Zazwyczaj to mama daje dziecku to, co najcenniejsze, czyli swoje własne mleko. Nie zawsze jednak kobiety bezpośrednio po porodzie mają w piersiach mleko. Wówczas pojawia się konieczność podania innego rodzaju mleka.

Stałą procedurą jest karmienie noworodków, które nie mogą otrzymać mleka od mamy mlekiem w proszku, który rozpuszcza się w wodzie. Do 6 miesiąca życia dziecko powinno spisywać wyłącznie mleko. Można wprowadzić system uzupełniający, gdy minimalne ilości naturalnego mleka uzupełnia się właśnie mlekiem modyfikowanym. Chodzi o to, aby w miarę możliwości korzystać z mleka naturalnego, którego nie da się w pełni odtworzyć.

Czym jest mleko początkowe dla noworodka? Jest to pierwsze mleko modyfikowane, z jakim dziecko ma do czynienia. Rola pierwszego mleczka jest nie do przecenienia, ponieważ to ono ma przygotować delikatny układ pokarmowy dziecka na stałe pokarmy w przyszłości. Poza tym, dziecko, które dopiero co wyszło z brzucha mamy nie ma odpowiedniej bariery immunologicznej i może być łatwo podatne na różne wirusy oraz choroby. Zadaniem mleka początkowego jest zatem, podobnie jak w przypadku tego prawdziwego, zaserwowanie dziecku witamin, enzymów i przeciwciał, które będą chroniły mały organizm przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Mleko początkowe ma dokładnie taką formę, jaka jest wymagana w przypadku noworodków.

Przeczytaj:  Dieta przy insulinooporności

Przygotowanie mleka modyfikowanego jest tak łatwe, że poradzi sobie z tym każdy. Wystarczy odmierzyć porcję mleka zgodnie z etykietą na opakowaniu i zagotować wodę. Porcję proszku zalewa się wodą i trzeba ją dokładnie wymieszać. Mleko należy wystudzić tak, aby było ciepłe, lecz nie za gorące. Podawane jest maluszkowi w butelce, więc jeśli kupuje się mleko początkowe zapobiegające kolkom u malucha to można również zakupić antykolkową butelkę w celu uzyskania jeszcze lepszych rezultatów.

Na rynku gemini.pl/kategoria/dziecko/zywienie-dziecka/mleka-dla-dzieci/od-urodzenia-do-6-miesiaca-zycia dostępne są mleka początkowe różnych firm. Łatwo je rozpoznać na półkach sklepowych, ponieważ oznaczone są numerem 1. Aby wybrać najbardziej zadowalające i smaczne mleko początkowe, trzeba zapoznać się z treścią ulotki zamieszczonej na opakowaniu, ale warto również zasięgnąć porady lekarza. Z pediatrą trzeba również skonsultować każdy objaw, który wystąpił po podaniu mleka i zaniepokoił rodziców, jak np. wymioty, biegunka czy zatwardzenie. Podawanie mleka modyfikowanego maluszkowi należy monitorować. Jeśli nie dzieje się nic niepożądanego, można kontynuować żywienie.

Współczesne mleka początkowe są tak skomponowane, że w każdej porcji maluch otrzymuje pełnowartościowy posiłek, który daje mu siłę i energię na cały dzień. Maluchy żywione mlekiem modyfikowanym wcale nie są słabsze lub bardziej chorowite niż rówieśnicy spożywający zwykłe mleko z piersi.