Jak dbać o barierę hydrolipidową skóry na co dzień?

Artykuł Miesiąca Artykuł sponsorowany
Jest wiele czynników zaburzających naturalną barierę hydrolipidową. Dotyczy to zarówno zanieczyszczeń, promieniowania UV, stresu, nieprawidłowej diety, nawilżenia czy błędów pielęgnacyjnych. Warto zatem dowiedzieć się, jak dbać o barierę hydrolipidową na co dzień, by zachować młody i promienny wygląd. Poznajcie nasze rady.

Jakie kosmetyki i błędy pielęgnacyjne mogą naruszać barierę hydrolipidową?

Zanim powiemy więcej na temat błędów i niewłaściwie dobranych kosmetyków, zajmiemy się samą definicją. Co to jest bariera hydrolipidowa? Otóż to nic innego jak warstwa ochronna naszej skóry, która składa się z wody i lipidów. Stanowi swoistą izolację pomiędzy drobnoustrojami a organizmem. Może być naruszona na wiele różnych sposobów zarówno przez zaburzenia autoimmunologiczne, jak i czynniki zewnętrzne. Stosowanie wysuszających kosmetyków zawierających SLS czy SLES narusza naturalną barierę hydrolipidową. Zaniedbania w zakresie demakijażu skóry czy stosowanie kosmetyków zapychających pory także działa destrukcyjnie. Podobnie rzecz ma się ze stosowaniem zbyt inwazyjnych peelingów czy używaniem ich zbyt często. Warto podkreślić, że złuszczanie należy przeprowadzać raz w tygodniu. Stosowanie silnych substancji aktywnych również może niszczyć warstwę lipidową, co dotyczy zarówno kwasów, jak i retinolu. Nie oznacza to, że trzeba z nich rezygnować, ale należy wprowadzać je stopniowo od niskich stężeń.

Przeczytaj:  Dlaczego warto używać wkładki na płaskostopie?

Nawilżanie i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, czyli o konieczności stosowania kremów z filtrem UVA/UVB

W przypadku naruszenia warstwy hydrolipidowej niezwykle ważna jest jej odbudowa. Należy dążyć do stanu równowagi pomiędzy lipidami oraz nawilżeniem skóry. Zatem należy stosować kosmetyki nawilżające zawierające kwas hialuronowy czy mocznik świetnie działające w przypadku silnego przesuszenia. Ponadto w tych samych kosmetykach trzeba dostarczać ceramidy i lipidy, skwalan czy oleje roślinne. Dobrze sprawdzi się serum z kwasem hialuronowym, a także peeling enzymatyczny z mocznikiem, którego nie należy stosować częściej niż raz w tygodniu. Co więcej trzeba zadbać o ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, a zwłaszcza promieniowaniem słonecznym. Stąd dobrze by serum czy krem zawierały filtr SPF 30 czy też 50. Jeśli go nie ma w składzie, to taką ochronę koniecznie należy zapewnić. Ochrona przed starzeniem się skóry opiera się w gruncie rzeczy na dostarczaniu tych składników, których ubywa wraz z wiekiem, a także ochronie UV. Fotostarzenie się skóry powoduje pogłębianie się zmarszczek i powstawanie nowych.

Rola diety oraz trybu życia w budowaniu silnej bariery hydrolipidowej

Istotne znaczenie ma także dieta. Jeżeli spożywacie dużo produktów przetworzonych, to naruszacie barierę hydrolipidową. Dostarczacie zbyt dużo tłuszczów nasyconych, a zbyt mało składników odżywczych. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać jak najwięcej warzyw, które są źródłem zarówno witamin, jak i minerałów, a także wody. Istotne znaczenie ma spożywanie produktów zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Dla zdrowia skóry bardzo ważna jest odpowiednia ilość cynku, miedzi, magnezu czy potasu w diecie. Należy oczywiście również dbać o zdrowy tryb życia. Aktywność fizyczna jest ważna, bo pobudza krążenie, dzięki temu składniki odżywcze mogą szybciej trafiać do komórek. Trzeba ograniczać stres, gdyż on także destrukcyjnie działa na skórę. Warto choćby dobrze się wysypiać.

Przeczytaj:  Bezdech senny diagnoza domowa