Jak wykonać leczniczy masaż prostaty?

Poradniki

Zdjęcie główne autor: dobok

Masaż prostaty najczęściej znany jest jako jedna z technik urozmaicających życie seksualne. Ma on jednak zastosowanie w profilaktyce i leczeniu schorzeń tego gruczołu, szczególnie wynikających z zalegania nadmiaru wydzieliny w jego kanalikach. W jaki sposób najlepiej wykonać leczniczy masaż prostaty – zewnętrzny lub wewnętrzny?

Zewnętrzny masaż prostaty

Erotyczny masaż prostaty to najczęściej stymulacja zewnętrzna. Sposób ten jest także wykorzystywany przy diagnozowaniu oraz wspomaganiu leczenia stanów zapalnych i innych chorób gruczołu krokowego.
Polega on na stymulacji krocza między moszną a odbytem. To bardzo prosty i nie wymagający wcześniejszych przygotowań sposób na samodzielny masaż prostaty, który dzięki temu może być wykonany niemal w każdej chwili.
Może być wykonany także przez drugą osobę. Technika ta bywa stosowana w celu łatwiejszego osiągnięcia erekcji.

Jak wykonać leczniczy masaż prostaty – instrukcja

Wewnętrzny masaż gruczołu krokowego per rectum przeprowadza się w podobny sposób, jak czyni to lekarz w trakcie badania.
Aby zlokalizować prostatę, należy wsunąć palec do odbytu i przesuwać go po jego przedniej ścianie (od strony brzucha). Na głębokości od 4 do 6 cm znajdować się będzie gruczoł, który będzie wyczuwalny jako niewielka kulka przypominająca orzech włoski.

Podczas masażu najlepiej jest stymulować zewnętrzne brzegi prostaty; masowanie centralnej części gruczołu może być bolesne. Najlepszą techniką jest delikatne uciskanie krawędzi prostaty pulsacyjnymi ruchami.

Przeczytaj:  Każdy z nas musi uważać na swój układ immunologiczny.

Jak przygotować się do masażu prostaty – poradnik

Wiedząc, jak zrobić masaż prostaty, można się doń odpowiednio przygotować. Zaleca się wypróżnienie się, a nawet lewatywę, co pozwoli na zachowanie higieny podczas całej procedury.

W przypadku masażu manualnego przydatne są prezerwatywy lub jednorazowe rękawiczki (np. lateksowe lub nitrylowe), które można nałożyć na palec. Warto skorzystać z takiego rozwiązania nie tylko ze względów higienicznych – pozwoli to również ochronić delikatny nabłonek odbytu przed zadrapaniem, stwarzającym ryzyko zakażenia.

Przed wykonaniem masażu prostaty należy pamiętać o zastosowaniu dużej ilości lubrykantu. Ściany odbytu nie mają własnego nawilżenia – masaż “na sucho” może skończyć się bolesnymi otarciami. Warto stosować wyłącznie żele sprawdzonych producentów, pozbawione sztucznych dodatków (takich jak aromaty) i antyalergiczne, takie jak lubrykanty od n69.pl – na bazie wody, silikonowe lub hybrydowe.

Czym zrobić masaż prostaty?

Masaż leczniczy prostaty może być wykonany palcem lub za pomocą dedykowanych urządzeń takich jak masażery. Masaż manualny może być poprzedzony użyciem korka analnego, który ułatwi rozluźnienie mięśni odbytu. Kształt masażerów jest dopasowany do męskiej anatomii, dzięki czemu ułatwiają prawidłową stymulację gruczołu krokowego, zwanego “męskim punktem G”.
Masaż prostaty dzięki takim urządzeniom staje się o wiele łatwiejszy i bardziej komfortowy; wielu osobom sprawia także prawdziwą przyjemność. Należy jednak pamiętać, by wybierać wyłącznie akcesoria wykonane z tworzyw bezpiecznych dla ciała. Najlepiej, jeśli będą pokryte silikonem medycznym.
Bezwzględnie należy stosować w tym celu wyłącznie urządzenia przeznaczone do stymulacji odbytu (z odpowiednio szeroką podstawą zapobiegającą ich wchłonięciu przez zwieracz), takie jak masażery prostaty od n69.pl.

Przeczytaj:  Dieta Dukana

Jak często wykonywać masaż prostaty?

Zalecana częstotliwość wykonywania masażu u zdrowych mężczyzn, którzy nie borykają się z chorobami prostaty, ale chcą im zapobiegać, to minimum jedna sesja miesięczna. Z kolei w przypadku takich problemów jak przerost gruczołu krokowego warto masaż przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu.

Oczywiście masaż prostaty może być wykonywany częściej, na przykład jako technika seksualna – samodzielnie lub przez drugą osobę. Zawsze jednak należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny oraz stosowaniu żelu nawilżającego. Warto też pamiętać, że nie każdemu mężczyźnie będzie on sprawiał przyjemność. Dużo zależy tu od nastawienia psychicznego. Warto jednak spróbować, choćby dla korzyści zdrowotnych płynących z tego rodzaju masażu.