Sport to zdrowie, czyli jak uprawianie sportu, wpływa na nasze zdrowie i na nasze ciało? Czy warto ćwiczyć?

Poradniki Wychowanie i Dzieci

Uprawianie sportu, co coś, co powinno być obowiązkowym punktem w planie każdej osoby, której zależy na swoim zdrowiu i samopoczuciu. Może ktoś by chciał dowiedzieć się, dlaczego warto uprawiać sport i czy to coś w ogóle daje dla naszego zdrowia?

Każdy wie, że początki są trudne, ale i satysfakcjonujące. Warto zacząć coś, co może polepszyć nasze życie. Przygodę ze sportem ludzie najczęściej zaczynają, by schudnąć, bądź by polepszyć swoją sprawność. Jednak sport może nam pomóc w wiele sposobów. Polepszyć koncentrację czy oczywiście wzmocnić nasze ciało. Pytanie, dlaczego warto ćwiczyć, zadaje sobie bardzo wiele osób, które nie znajdują w sobie wystarczającego uporu, by coś zmienić w kontekście swojego ciała. Odpowiedzieć na to pytanie można na wiele sposobów. Najłatwiej będzie wymienić jak wiele rzeczy może się w Twoim życiu polepszyć, przez prostą zmianę, jaką będzie wprowadzenie do tygodniowej rutyny kilku godzin treningu.

Najbardziej widoczną zmianą, jaką zobaczą twoi bliscy, będzie zmiana w sylwetce. Sport sprawi, że tkanka tłuszczowa zostanie zredukowana do wartości minimalnej, bądź „zdrowej”, czyli takiej, jaka jest optymalna dla naszego organizmu. Możesz już po kilku tygodniach zobaczyć różnicę na zegarze wagi, widząc niższą wartość. Różne rodzaje aktywności wpływają w unikalny sposób na nasze ciało. Sporty takie jak bieganie długodystansowe czy kolarstwo sprawią, że tkanka tłuszczowa zostanie drastycznie zredukowana i będą przekształcać naszą sylwetkę ku złotemu środkowi dla tej aktywności. Mam na myśli tutaj minimalną wagę i maksymalne odtłuszczenie. Z kolei sport polegający na dźwiganiu ciężarów sprawi, że muskulatura naszego ciała zostanie uwydatniona. Nie koniecznie będziemy doskonałymi długodystansowcami, ale będziemy robić wrażenie ze względu na sylwetkę. Tak więc każda dyscyplina sportowa inaczej wpływa na nasze ciało, co za tym idzie, możemy dobrać, co chcemy robić do naszych oczekiwań.

A co z duchem rywalizacji, poczuciem tego dobrego, pobudzającego stresu? Wysiłek fizyczny zaspokoi te potrzeby całkowicie. Zarówno drużynowo, jak i samodzielnie. Ten dreszczyk emocji, gdy możesz pobić swój życiowy rekord w wyciskaniu, jest niesamowitym uczuciem. Sama walka o to, by przeć do przodu w kilogramach na sztandze, wymaga rozwagi i jest doskonałym nauczycielem ciężkiej pracy i pokory. Zbyt szybkie podejście może skończyć się poczuciem gorzkiego smaku porażki. Dlatego trzeba rozważnie podchodzić do podnoszenia ciężarów. Jednak nagroda za to, jest wspaniała. To, co czuję człowiek po wyciśnięciu jeszcze niedawno nieosiągalnej dla niego liczby kilogramów, daje wielkiego kopa motywacji i pozytywnej energii. Można również rywalizować z innymi w indywidualnych dyscyplinach na różnych zawodach. Z kolei, jeśli chcesz poczuć prawdziwą wygraną, poczuć, że jesteś najlepszy, to lekkoatletyka będzie dla Ciebie czymś idealnym. Chwila, gdy to właśnie Ty, przekraczasz metę jako pierwszy, skaczesz najwyżej, rzucasz najdalej. Cudowne uczucie. Z kolei sporty drużynowe są doskonałe, jeśli czujesz się najlepiej w grupie i chcesz móc czerpać siłę od swoich towarzyszy z drużyny energię do walki. Wspierać swój zespół i czuć brzemię, że sukces zespołu zależy od Ciebie. Sport daję możliwość poczucia się jak szef maszyny, czy zębatka w mechanizmie. Twoim zadaniem jest skupić się na swoim zadaniu w drużynie a w indywidualnej dyscyplinie zarządzaniem swoim ciałem tak, by osiągnąć, jak najlepszy efekt.
Bieganie, czy wiosłowanie może mieć jeszcze jeden związek ze stresem, a mianowicie skutecznie obniżać jego poziom.

Przeczytaj:  Czym jest układ odpornościowy i jak go wspomagać?

Udowodniono naukowo, że wysiłek fizyczny pomaga rozładować napięcie. Nawet w szkole małe dzieci są uczone, że po siedzącej pracy, odpoczywać trzeba aktywnie. Dlatego, jeśli siedzisz za biurkiem, licząc tabelki i starając się o rekord firmy w jak najszybszym wykonaniu projektu w programie Excel, pomyśl, czy przypadkiem dobrym rozwiązaniem dla twojego organizmu nie byłoby powalczenie po pracy o rekord basenu, lub siłowni. Jest też pewien bardzo stary powód, dla którego znerwicowani ludzie leczą się poprzez wysiłek. Wysiłek fizyczny pomaga wyciszyć umysł i rozładować złość. Całe zło wypływa z nas razem z potem. Kolejny powód, który przemawia za tym, by ćwiczyć.

Sport daje również energię. Sprawia, że jesteśmy „żywsi”. Człowiek aktywny fizycznie zawsze jest kojarzony z uśmiechniętą osobą, która emanuję chęcią do działania i to nie bez powodu. Po prostu wysiłek fizyczny wzmaga w naszym ciele metabolizm i sprawia, że działa ono sprawnie. Dzięki wysiłkowi fizycznemu możemy podnieść swoje wyniki również w innych wynikach życia. Człowiekowi lepiej się pracuję, gdy wie, że za kilka godzin czeka go oczyszczająca sesja tarzania się w błocie na treningu rugby

Przeczytaj:  Cała prawda o kwasach omega- 3

.
Często ludzie cierpią na bezsenność. Prowadzą do niej problemy w życiu codziennym, nadmierna presja w środowisku, w jakim żyjemy czy po prostu to, że martwimy się czymś. Co jest najlepszym sposobem na problemy ze snem? Praca! I to w najprostszym jej znaczeniu. Człowiek śpi, by się regenerować. W momencie, gdy nic nie robisz i się stresujesz, twój mozg niekoniecznie będzie chciał zapadać w tryb nocny. Logicznie więc myśląc, trzeba sprawić, żeby twoje ciało musiało się zregenerować. Człowiek po wysiłku fizycznym będzie miał mniejsze problemy ze snem, z prostego powodu. Będzie potrzebować regeneracji.

Dzięki temu, że poddajemy nasze ciało wyzwaniom, hartujemy je. To bardzo ważne, by wzmacniać swoje „podzespoły”. Sport może polepszyć naszą kondycję, a co za tym idzie zmniejszyć ryzyko miażdżycy czy zwiększyć wydolność serca. A czymże jest życie bez zdrowia, bez pewności, że nasze ciało jest dobrze prosperującą maszynerią.

Kto nie lubi sobie czasem podjeść? Oddać się rozkoszy, jaką daje zjedzenie słodyczy. Problemem z wyglądem często jest złe odżywianie. Jednak by czuć się dobrze, najlepiej mieć wszystko. Przez wszystko rozumiem tutaj przyjemność z jedzenia ulubionych czekoladek i poczucie, że wygląda się dobrze. Da się to osiągnąć. Wysiłek fizyczny spala kalorie, a może się okazać, że wystarczy 10 minut na skakance, a po czekoladkach nie będzie śladu. Wielką zaletą sportu jest to, że zaczynamy go uprawiać, by polepszyć dany aspekt naszego życia. Bardzo często jednak okazuję się, że po kilku tygodniach czujemy poprawę w ogólnym samopoczuciu.
Sport to doskonała metoda na spędzanie wolnego czasu może być też hobby. Dążenie do ideału w danej dziedzinie może być sposobem na chwile nudy. W dzisiejszych czasach dostępność sprzętów jest tak duża, że bez wydawania majątku można ćwiczyć większość dyscyplin czy to w klubach, czy to na własną rękę.

Należy pamiętać, że każda forma aktywności czy to umysłowej, czy fizycznej jest pożądana. Warto ćwiczyć, polepszyć swoje ciało i przede wszystkim się rozwijać.