Czy leki, suplementy i środki dietetyczne specjalnego przeznaczenia naprawdę nam pomagają?

Poradniki

Rynek farmaceutyczny przepełniony jest różnymi tabletkami, kapsułkami i innymi specyfikami na urodę, figurę i zdrowie. Ale czy rzeczywiście wszystko co reklamują jest dla naszego dobra?

Ludzie w dzisiejszych czasach, częściej dbają o wygląd, zdrowie, dobre samopoczucie. Niestety wiąże się to z tym, że coraz częściej sięgają po…. No właśnie. Pole leki? Suplementy diety? Czy dietetyczne środki specjalnego przeznaczenia medycznego? Rynek jest przepełniony różnymi specyfikami, a człowiek codziennie zadaje sobie pytanie, który na pardwę pomoże, a który to zwykłe naciąganie.

Żeby lepiej zrozumieć i odpowiednio dobrać „ wspomagacz” do własnych potrzeb, warto dowiedzieć się, czym te wszystkie 3 rodzaje się od siebie różnią.

Suplement diety

Jeden z najbardziej popularnych specyfików, które mają nam pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wagi, pięknych lśniących włosów, młodego wyglądu i wiele, wiele innych cudów. Ale czy faktycznie suplement diety to środek, który w jakiś sposób nam pomoże? Warto wiedzieć, że specyfik ten nie musi przechodzić badań, które by udowodniły, że faktycznie jest skuteczny i przyniesie oczekiwane efekty. Do myślenia powinien też nam dać fakt, że suplementy diety są łatwo dostępne w praktycznie każdym sklepie, więc można je kupić bez recepty i zaleceń lekarza. Suplement diety występuje już w każdej możliwej formie od kapsułek, przez tabelki aż po syropy. Do grupy suplementów zaliczamy wszelkie zioła, które są w sprzedaży, probiotyki, a także witaminy, makro i mikroelementy.

Przeczytaj:  Dermokosmetyki – ratunek dla skóry

Dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia

W odróżnieniu od suplementów diety, zanim wejdą na rynek muszą przejść badania, które udowodnią ich dobry wpływ na organizm. Mają one na celu pomagać osobom, które wymagają dodatkowych, bądź specjalnych potrzeb pokarmowych. Zaliczamy też do tego dzieci do 3 roku życia. Dietetycznym środkiem specjalnego przeznaczenia mogą być zarówno bezglutenowe i dietetyczne produkty, jak i kapsułki, tabletki, a także preparaty skierowane dla kobiet w ciąży oraz mieszanki i produkty mlekozastępcze dla niemowląt.

Leki

Wśród tych trzech produktów leki muszą posiadać udokumentowane wiele badań, które dowodzą skuteczności, pokazują jak lek powinien działać, jak wpływać na człowieka i jego zdrowie. Każdy lek musi zawierać informacje dla pacjenta, jak powinien go stosować, jakie są skutki uboczne i niepożądane, co zrobić, jeśli takowe wystąpią. Często podany jest czas, przez jaki produkt może być bezpiecznie stosowany, bądź sugestia, iż powinien być stosowany pod nadzorem lekarza. W przeciwieństwie do suplementów i dietetycznych środków spożywczych, leki są dostępne w aptekach, niekiedy tylko na receptę.

Podsumowanie

Jeśli już koniecznie chcemy wprowadzać w nasze życie na własną rękę jakiekolwiek tabletki, wspomagacze itp., może warto zapoznać się z informacjami, czy faktycznie produkty te nam pomogą, czy dadzą tylko efekt placebo. Niepotrzebnie wydawane miliardy złotych, co roku, uszczuplają portfele ludzi, którzy szukają pomocy. Niestety często efekty nie przychodzą. Prawda jest taka, że rynek farmaceutyczny w Polsce tylko zaciera ręce widząc, jak bardzo reklama wpływa na ludzi, którzy błędnie wierzą, że wydając mnóstwo pieniędzy będą zdrowi, szczupli i piękni tylko dzięki tabletkom. Przestańmy się oszukiwać. Nigdy nie będziemy szczupli siedząc w domu, objadając się i łykając tabletki, nigdy nie będziemy piękni i zdrowi dzięki specyfikom, nie dbając przy tym o dietę i tryb życia. Nie negujmy oczywiście medycyny całkowicie. Owszem czasem organizm wymaga dodatkowego wsparcia, ale o tym powinien decydować lekarz, a nie reklama i własne eksperymenty.