Czym jest ciąża przenoszona i jakie mogą być jej konsekwencje?

Wychowanie i Dzieci

Nie wszystkie dzieci przychodzą na świat zgodnie z zakładanym terminem. Czym jest zatem ciąża przenoszona i kiedy należy ją przerwać?

Ciążą przenoszoną nazywamy każdą ciążę, której rozwiązanie nie nastąpiło w terminie dużo późniejszym oszacowanym wcześniej przez lekarza ginekologa. Jak z pewnością Ci wiadomo natura rządzi się swoimi prawami i wcale nie musi przejmować się terminem porodu ustalonym przez Twojego lekarza. Rozpoczęcie porodu może zależeć od bardzo wielu czynników, na które składają się między innymi dojrzałość dziecka, hormony, a nawet Twój stan psychiczny. Opóźnienie porodu może być rezultatem Twojego strachu przed bólem porodowym, tym jak poradzisz sobie w nowej sytuacji jako matka czy też nadmiernym stresem zupełnie nie związanym ze stanem, w którym obecnie się znajdujesz. Jeśli bardzo obawiasz się przenoszenia ciąży z pewnością uspokoi Cię fakt, że zdarza się to maksymalnie w 12 % przypadków na całym świecie.

Dłuższy pobyt w brzuchu matki bardzo naraża dziecko na zagrożenia takie jak: niedotlenienie i smółkowe zapalenie płuc ( głównie z powodu wydalenia przed narodzinami smółki do wód płodowych ). Po 42 tygodniu ciąży wzrasta również zagrożenie wewnątrzmaciczną zamartwicą płodu, która związana jest z kilkoma czynnikami. Przede wszystkim należy pamiętać, że po 42 tygodniu ciąży łożysko zaczyna się starzeć, czyli ulega zwłóknieniu i zwapnieniu, a część jego naczyń krwionośnych zostaje zniszczona. Prowadzi to do ograniczenia podaży tlenu dla dziecka, co powoduje spadek akcji serca, zwłaszcza w reakcji na skurcze macicy. Zmniejsza się także ilość wód płodowych. Dzieci urodzone po terminie mają również często mniejszą masę porodową ciała, ponieważ zużyły już zapasy swojej tkanki tłuszczowej. Normalnym objawem przenoszenia ciąży jest także sucha, łuszcząca się skóra dziecka, lecz objaw ten minie po okresie noworodkowym.
W przypadku ciąży przenoszonej oprócz częstych wizyt kontrolnych u lekarza możesz stosować naturalne sposoby na przyspieszenie rozpoczęcia akcji porodowej na przykład poprzez zwiększenie swojego ruchu. Oczywiście nie chodzi o wykonywanie ćwiczeń siłowych, a bardziej o codzienną gimnastykę, dłuższe spacery czy też mało wymagający taniec lub chodzenie po schodach. Ciężarne chcące przyspieszyć swój poród często zażywają gorących kąpieli, które wspomagają kurczenie się macicy i wywołują poród. Wspomóc możesz się także wypiciem łyżki oleju rycynowego, który nie zachwyca swoim smakiem jednak powoduje zwiększoną perystaltykę jelit, która także może wywołać skurcze macicy.

Przeczytaj:  Świadome macierzyństwo, czyli antykoncepcja na czasie.

W przypadku, gdy Twój poród mocno się opóźnia lekarz może podjąć decyzję o farmakologicznym jego wywołaniu. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku niezadowalających wyników matki lub złym stanie dziecka. Wywoływanie porodu w szpitalu najczęściej polega na podaniu ciężarnej kroplówki z oksytocyną, która wywołuje skurcze macicy. Innym sposobem może być podanie żelu zawierającego prostalglandyny do szyjki macicy, które stymulują jej otwieranie się. Lekarza mogą również zdecydować się na przebicie pęcherza płodowego – zazwyczaj inicjuje ono akcję porodową, powinnaś jednak wiedzieć, że tego rodzaju działanie może zwiększać ryzyko powikłań.