Seks po porodzie a komfort kobiety i jej partnera

Poradniki Wychowanie i Dzieci

Seks po porodzie a komfort kobiety i jej partnera

Seks po porodzie

Słysząc w szkole rodzenia informacje o ogromnym dziecku, które musi wydostać się na świat z ciała ukochanej kobiety, zaczynamy panikować. Na dodatek słyszymy sprzeczne opinie seksuologów o niejasnym wpływie na życie intymne obecności mężczyzny podczas porodu i rozmaite opowieści zasłyszane od tych, którzy są już po. Tymczasem nie jest tak strasznie, jak się o tym mówi, bo źródłem większości naszych lęków jest niewiedza. Lekarze zalecają około sześciu tygodni wstrzemięźliwości od seksu, ale przyznają, że jest wiele kobiet, dla których trzy miesiące regeneracji to zbyt mało. Jedna i tak ostateczna decyzja należy tylko i wyłącznie do kobiety oraz jej lekarza prowadzącego.  Zależy to od tego, czy rana, która powstała podczas porodu zagoiła się oraz zależy to także od zmęczenia i innych czynników. Pierwsze tygodnie po porodzie to dla obojga rodziców sprawdzian seksualnej dojrzałości. Im aktywniej będziemy uczestniczyć w zajmowaniu się maluszkiem, tym szybciej żona wróci do pełni sił.

Ciąża i poród są dla kobiety oraz jej organizmu wielkim wysiłkiem. Na początku to kobieta powinna wybrać pozycje, dzięki którym będzie czuła się bezpiecznie. Najlepiej zachęcać kobietę do pozycji misjonarskiej, na jeźdźca i bocznej. Trzeba być delikatnym oraz czujnym na oznaki bólu lub dyskomfortu ze strony partnerki.

Natomiast po cesarce czy jest ochota na seks zależy od tego, jak goi się rana. Kobiety po cięciu cesarskim często reagują większymi zmianami hormonalnymi od tych, które urodziły naturalnie. Najlepsze i najbezpieczniejsze pozycje to pozycja misjonarska, w której mężczyzna podbiera się na rękach, pozycja boczna, misjonarska odwrotna, czyli z kobietą u góry oraz pozycja na jeźdźca.

Suchość pochwy jest częśtym objawem u niektórych kobiet po porodzie i jest jednym z powodów, dla których młode mamy odkładają powrót do seksu. Pochwa nie jest w pełni nawilżona, przez co kochanie się jest bolesne. Suchość pochwy bierze się z niedoboru hormonu. Można temu jednak zapobiegać, stosując różnorakie nawilżające żele intymne. Przy okazji można te preparaty wykorzystać jako początek gry wstępnej.

W czasie seksu, jak najbardziej można pieścić kobiece piersi, ale lepiej niech mamy same o tym zadecydują. Są mamy karmiące, które nie wyobrażają sobie, żeby ktokolwiek mógł dotknąć ich piersi oprócz dziecka.Są też takie kobiety, które cierpiałyby, gdyby ich piersi na kilka miesięcy pozostawały niedopieszczony. W wypadku pierwszych kobiet należy skupić się na innych miejscach erogennych, jak szyi, nogach, pośladkach… W przypadku drugich kobiet nie należy zapominać o delikatności pieszczot. Nabrzmiałe piersi często są obolałe. Należy pamiętać, że mleko kobiety może skapnąć z brodawki. Jeśli u którejś z pań powoduje to dyskomfort, niech lepiej z tego zrezygnuje, a nie dopuści do przykrego incydentu.

5 thoughts on “Seks po porodzie a komfort kobiety i jej partnera

  1. Dobrze poruszony tematy. Jest tutaj dużo informacji które warto przekazać partnerowi. Można się dowiedzieć jak to wyglada. Świetnie napisane. Miło się czyta. POZDRAWIAM

  2. Świetnie,że ktoś poruszył ten temat.Najlepiej żeby przeczytali ten ciekawy artykuł panowie.Niech zobaczą,że seks po porodzie to dla kobiety bardzo ciężka sprawa.Trzeba podejść do tego wszystkiego z dużą delikatnością.

  3. Wartościowy artykuł. Informacje w nim zawarte z pewnością przydadzą się młodym rodzicom. Przede wszystkim panowie powinni uświadomić sobie, jak kobieta czuje się po porodzie. Warto przeczytać i wyciągnąć wnioski.

  4. Świetny temat. W dzisiejszych czasach seks po porodzie to nadal temat wstydliwy a to w końcu natura! Każda kobieta potrzebuje bliskości i spełnienia, nawet ta, która urodziła dziecko. Myślę, że taki artykuł powinni otrzymywać wszyscy młodzi rodzice w szkole rodzenia. Dbając o siebie nawzajem i swoje potrzeby seks po porodzie może wyglądać tak samo a nawet stać się lepszy. Mówię to z własnej autopsji. Nie było łatwo ale daliśmy radę. Szkoda,że wcześniej nie spotkałam się z takimi poradami jak tu.

  5. Ja też uważam, że z tym artykułem w szczególności powinni zapoznać się panowie. Seks jest dość krępującym tematem, a z tego artykułu można się wiele dowiedzieć, polecam

Comments are closed.