Wszystkie informacje na temat pielęgnacji niemowlęcia.

Wychowanie i Dzieci

Zachęcam do zapoznania się z artykułem na temat pielęgnacji niemowląt. Każda kobieta znajdzie tutaj coś dla siebie. Mowa jest o karmieniu noworodka, kolce u noworodka czy jego śnie.

Niemowlę (1-12 miesięcy)
Noworodek-pierwsze tygodnie życia
Do pierwszego miesiąca życia maluszek, który przyszedł na świat, jest nazywany noworodkiem. Jeżeli ukończy pierwszy miesiąc, to później jest już nazywany niemowlakiem. Noworodek przez cały swój miesiąc przyzwyczaja się do nowego otoczenia. Wszystko jest dla niego zupełnie inne, ponieważ do tej pory wiedział, jak to jest w brzuszku u mamy. Okres ten jest także ważny dla jego rozwoju. W rozwoju noworodka można wyszczególnić kilka etapów. Jak wiadomo oczywiście każdy noworodek, będzie się rozwijał zupełnie inaczej. Każdy z noworodków jest zupełnie inny. Bardzo ważne dla rodziców jest to by ich maluszek, odpowiedni przybierał na wadze oraz wzrastał. Dla rodziców ich dziecko zmienia się dosłownie z dnia na dzień.

Noworodek-pierwszy tydzień życia
Podczas pierwszego tygodnia tak naprawdę noworodek robi kupę, siusiu i śpi. Nie jest jeszcze zainteresowany zabawą, ponieważ jest jeszcze bardzo malutki, a do tego poznaje wszystko to, co go otacza. Często płacze, ponieważ tylko w ten sposób może wyrazić, że np. potrzebuje czystej pieluszki, czy np. jest głodny albo po prostu potrzebuje bliskości i przytulenia. Dla każdej mamy również jest to ogromne wyzwanie, ponieważ tak naprawdę po raz pierwszy karmi dziecko piersią i wiele kobiet musi się najpierw tego nauczyć, ponieważ nie zawsze przychodzi to tak łatwo, jak by się myślało. Często bywa tak, że kobieta nie ma pokarmu i wtedy należy nakarmić dziecko mlekiem modyfikowanym. Każda mama, która podejmie decyzję, że będzie karmiła piersią, bo ma pokarm i w ogóle chce to robić, powinna dbać o siebie, w odpowiedni sposób się odżywiać, odstawić na bok papierosy oraz alkohol. Ważne jest również, by spożywała dużo płynów.

Pierwsza kupa u dziecka jest to tzw. smółka. Kupa ta jest koloru zielonoczarnego. Nie jest ona podobna do normalnej kupy, ale oznacza to, że wszystko w porządku jest z jelitami, czyli zaczynają one prawidłowo funkcjonować. Następnie jest wydalany stolec, on również dziwnie wygląda. Każdy noworodek ma tzw. odruchy noworodkowe.

Wystarczy dotknąć maluszka po policzku czy go po prostu pogłaskać a ono natychmiast otworzy buzie w celu poszukiwania pokarmu. Będzie się tak działo do 4 miesiące. Wiele dzieci będzie tak również robiło później przez sen.

Odruch ssania trwa od 3 do 4 miesięcy. Wystarczy dać noworodkowi smoczek, butelkę czy palec od razu zacznie ssać.

Noworodek bardzo często wyciąga rączki, a po chwili je cofa w przypadku kiedy, usłyszy jakikolwiek hałas, może być on nawet spowodowany swoim własnym płaczem.
U noworodków występuje objaw Babińskiego, objawia się o tym, że występuje odruch odgięcia do góry dużego palca stopy po przejechaniu czymś wzdłuż stopy od pięty do palców. Dzieje się tak do 4 miesiąca i jest to zupełnie normalne. U dorosłych oznaczałoby to uszkodzenie układu nerwowego.

Noworodek dosłownie wszystko ściska, co tylko znajdzie się w jego rączce. To jest zupełnie normalne i nie ma się czym martwić, że dzieje się coś złego. Natomiast jeżeli przez dłuższy czas dziecko nie chce współpracować z rodzicem, pomimo wielu prób rozciągania należy udać się do pediatry.

Noworodek-drugi tydzień życia
Dla wielu rodziców pierwsze tygodnie życia wspólnie ze swoim maluszkiem są naprawdę bardzo trudne i wymagają ciężkiej pracy oraz wielu wyrzeczeń. W drugim tygodniu rodzic jest już w stanie stwierdzić, kiedy jego maluszek płacze, ponieważ jest głodne, a kiedy płacze, bo po prostu zrobiło kupę lub siusiu i potrzebuje czystej pieluszki. Czasami bywa tak, że pomimo tego, że dziecko jest nakarmione oraz przebrane w czystą pieluszkę to nadal płacze. W takim przypadku noworodkowi może być np. zimno albo potrzebuje przytulenia, czy bliskości dlatego też warto w takim przypadku, owinąć je w miękką i delikatną tkaninę. Dziecko wtedy częściej się uspokaja, ponieważ czuje, że jest w łonie matki.

Bywa tak, że dziecko w sposób energiczny ssie pierś kobiety, co powoduje, że jej sutki są obrzmiałe. W takim przypadku można spróbować zacząć karmić maluszka w inny sposób. W drugim tygodniu życia podczas karmienia piersią mogą pojawić się na skórze u dziecka wypryski, zaczerwienienia czy inne zmiany na skórze. Nie trzeba od razu wpadać w panikę, ponieważ najczęściej one po prostu same znikają.

Najważniejsza jest obserwacja, kontrolować czy znikają, czy też nie. Noworodek ma zazwyczaj niebieskie lub szare oczy. Około szóstego miesiąca wykształca się dziecku dokładny kolor oczu. Mając maluszka na rączkach, intensywnie patrzy się na swojego rodzica, ponieważ nie rozgląda się jeszcze po otaczającym go miejscu.

Noworodek-trzeci tydzień życia
W trzecim tygodniu można zauważyć, że noworodkowi może znacznie się zwiększyć apetyt. Bardzo często chce być karmione, na tzw. żądanie nie patrzy na porę. Wymaga tego zarówno w nocy, jak i w dzień. Oczywiście jest to ogromne wyzwanie dla młodej mamy, ponieważ bardzo często w takiej sytuacji odczuwa przemęczenie przez częste nocne wstawanie. Maluszek w tym czasie również bardzo szybko rośnie oraz rozwijają się jego mięśnie.

Cały czas skupia szczególną uwagę na swoim rodzicu, natomiast zaczynają go interesować różnego rodzaju przedmioty w szczególności te, które się ruszają oraz są kolorowe. W trzecim tygodniu bardzo często pojawia się u noworodka kolka. Kolka u dziecka wywołuje bardzo długi i intensywny płacz. Nie należy od razu wpadać w panikę. W tym okresie kolka występuje bardzo często, także jest to zupełnie normalne. W takim przypadku warto owijać dziecko, poczuje się wtedy bezpieczniejsze i się zacznie uspokajać. Bardzo ważna jest dla noworodka temperatura. Nie wolno doprowadzić do przegrzania dziecka ani do jego wychłodzenia, a mianowicie nie może być ani za zimno, ani za ciepło.

Noworodek-czwarty tydzień życia
Bardzo często w czwartym tygodniu u maluszków występują odparzenia pieluszkowe. Stolce powinny przybierać, postać już normalną. Jednak nie należy się martwić tym, że będą jeszcze one miały kolor jasnożółty lub zielony. W tym okresie jest to jeszcze zupełnie normalne. Jeżeli noworodkowi minie 28 dni z noworodka przechodzi w niemowlę, szybko się wtedy rozwija.
Na jego wzrost wpływa wiele czynników między innymi troska rodziców oraz jego predyspozycje. Nie należy się zamartwiać, że po przywiezieniu ze szpitala dziecko traci na wadze. Bardzo często się tak zdarza i absolutnie nie należy panikować, ponieważ to w niczym nie pomoże, a może tylko zaszkodzić. Zazwyczaj większość noworodków traci od 5 do 7 procent swojej wagi urodzeniowej po wyjściu ze szpitala. Także jak widać, jest to normalne.

Wystarczy odpowiednio zadbać o noworodka a powróci do swojej urodzeniowej wagi już po dwóch tygodniach. Najważniejsze, aby był odpowiednio karmiony. Waga czteromiesięcznego dziecka jest zazwyczaj dwa razy większa niż po urodzeniu. Zawsze w przypadku jakiegokolwiek niepokoju można udać się do lekarza, który chętnie pomoże i odpowie na wszystkie nurtujące pytania.

Niemowlę-pierwsze miesiące, rozwój ruchowy, pierwsze kroki i słowa

Bardzo ważne jest to, by rodzice skupiali uwagę na swoim dziecku, ponieważ ono tak naprawdę bardzo szybko się rozwija. W ciągu dwunastu miesięcy maluszek rośnie, wykształcają się w nim różnorodne umiejętności na przykład siadanie, raczkowanie, mówienie. Bardzo ważne jest to, by rodzice wspierali swojego malca, pozwoli mu to na prawidłowy rozwój.

Niemowlę-pierwsze miesiące

Przez pierwsze miesiące dziecko rozpoznaje twarze, uśmiecha się do swoich rodziców i najbliższych, reaguje na to, co się do niego powie. Dlatego też kontakt z dzieckiem jest niesamowicie ważny, ponieważ wpływa to pozytywnie na jego rozwój ruchowy, intelektualny, emocjonalny i społeczny.
Zaraz po porodzie mózg dziecka przetwarza różnego rodzaju informacje, które płyną z otoczenia. Po raz pierwszy noworodek ma kontakt ze światem, ponieważ dotychczas znane było mu tylko łono matki. Bardzo ważna dla noworodka adaptacja.

Noworodek poprzez adaptację zdobywa umiejętności ruchowe oraz poznawcze. Uczy się wszystkiego, co go otacza, a rolą rodziców jest pokazanie mu wszystkiego. Jeżeli u niemowlaka pojawiają się pierwsze świadome uśmiechy, podnosi główkę w pozycji leżącej na plecach, grucha oraz gaworzy, to w takim przypadku rodzic może być całkowicie spokojny, ponieważ niemowlę prawidłowo się rozwija.

Niemowlę adoptuje się z otoczeniem aż pięć miesięcy. Jest to także czas adaptacji jego skóry z otaczającym go miejscem. Skóra noworodka jest bardzo delikatna, w bardzo łatwy sposób można tę skórę podrażnić, a nawet zadrapać. Dlatego też należy bardzo uważać, ponieważ powoduje to niesamowity ból u noworodka. Należy w odpowiedni sposób zatroszczyć się o dziecko, ponieważ jest narażone zarówno na wychłodzenie, jak i przegrzanie, a także na uszkodzenia mechanicznie. Należy od tych czynników chronić dziecko. Około drugiego roku życia skóra u dziecka całkowicie dorasta. Warto pamiętać, by skóra u noworodka po każdej kąpieli była odpowiednio natłuszczana.

Przeczytaj:  Problemy w szkole. Jak pomóc dziecku zaliczyć rok?

Każdy rodzic powinien dbać o rozwój swojego dziecka. Warto zawiesić nad łóżeczkiem kolorowe zabawki, które będą przyciągały jego wzrok. Warto puszczać relaksującą muzykę, by pobudzić słuch u maluszka. Podczas karmienia piersią bardzo ważne jest to, by matka przekazała swojemu dziecku bodźce dotykowe, ponieważ wpływają one korzystnie na rozwój dziecka.

Niemowlę-rozwój ruchowy
Między piątym a szóstym miesiącem maluszek bardzo chętnie oraz intensywnie się rozwija. Piąty miesiąc jest miesiącem, kiedy to podnosi się i próbuje samodzielnie usiąść. Kiedy już usiądzie, poznaje wiele nowych rzeczy, które do tej pory widział tylko z pozycji leżącej. Wiele innych rzeczy może teraz zobaczyć z perspektywy siedzącej, a do tego wiele nowych rzeczy może samodzielnie dotknąć.

Jest to okres, gdzie jego rozwój ruchowy jest najważniejszy. Coraz to więcej nowych ruchów potrafi wykonać. Wykazuje się dużą aktywnością, sięga po zabawki, które go interesują, bardzo często zmienia pozycję ciała, a nawet się rozciąga. Nawet proste zabawy z rodzicem mają ogromny wpływ na jego rozwój ruchowy. Bardzo często różne zabawy wywołują u dziecka uśmiech, który jak wiemy, jest po prostu bezcenny.

Bardzo ważne jest dla malca, by miał swobodne ubranko do poruszania się oraz, żeby nie uciskała go pieluszka. Kiedy to malec zaczyna siadać oraz raczkować poznaje tak naprawdę świat, otaczające go miejsce oraz przedmioty.

Niemowlę-pierwsze kroki i słowa
Ósmy miesiąc to czas, kiedy maluszek próbuje raczkować oraz samodzielnie siedzi. Wykształciły się również mięśnie, pozwalają one utrzymać kręgosłup w pozycji pionowej. Uczy się przenoszenia ciężaru ciała z jednej strony na drugą oraz z przodu do tyłu. Pozwala mu to na wykonanie pierwszych kroczków oczywiście z pomocą najbliższych.
Poznaje w tym okresie powoli świat dorosłych. Ogromną radością dla rodziców jest to, że wypowiada swoje pierwsze słowa, na które tak naprawdę długo czekali. Jest to czas, kiedy to może sam może podjąć próbę samodzielnego jedzenia oraz można też zacząć sadzać dziecko na nocnik. Jest to okres w życiu dziecka, kiedy to bardzo często robi to samo co jego rodzic.
Etap ten pokazuje wiele różnic między chłopczykiem a dziewczynką. W przypadku zabawy chłopcy potrzebują więcej miejsca do zabawy, natomiast dziewczynki są bardziej skupione na swojej zabawie, przez co nie potrzebują tak dużo miejsca, jak chłopcy. Dziewczynki bardzo często przyglądają się swoim mamą i naśladują ich ruchy. Dziewczynki mają skłonność do szybszego mówienia niż chłopcy. Około drugiego roku życia chłopcy zaczynają mieć świadomość na temat swojej płci. Bardzo często są skłonne do zabawy w grupie, w której występują chłopcy.

Karmienie niemowlęcia
Jak wiadomo karmienie dziecka to nie lada wyzwanie dla każdej przyszłej mamy. Wiadomo również, że wiele mam się dopiero tego uczy. Najczęściej wybierana jest forma karmienia piersią, jest to oczywiście korzystniejsze rozwiązanie zarówno dla matki, jak i dziecka. To właśnie w mleku matki znajdują się wszystkie odpowiednie składniki odżywcze, a oprócz tego mleko matki posiada substancje, dzięki którym buduje się odporność u dziecka. Mleko matki idealnie jest wchłaniane przez dziecko oraz trawione. Bywa tak, że kobieta mimo tego, że chce, nie zawsze może karmić piersią. Czasami noworodek nie chce w ogóle ssać piersi. W takich sytuacjach dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym.
Karmienie piersią niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, a mianowicie: kobieta dosłownie w każdym momencie może nakarmić dziecko, nie musi kupować mleka, butelek, podgrzewaczy i inne potrzebne akcesoria wiąże się z tym oczywiście oszczędność. Kobieta karmiąca piersią dużo szybciej wraca do swojej wagi sprzed ciąży, ma większą szansę na ochronę przed miażdżycą. Podczas karmienia dziecka piersią nawiązuje się dużo większa więź pomiędzy matką a dzieckiem. Karmienie piersią zaleca się do ukończenia przez dziecko pierwszego roku, natomiast jeżeli kobieta nie ma możliwości tak długiego karmienia to chociaż do szóstego miesiąca.

Zaraz po porodzie dziecko powinno być przystawione do piersi. Pozwala to na nawiązanie relacji pomiędzy matką a dzieckiem, wywołuje to odruch ssania u dziecka oraz organizm matki produkuje wtedy większą ilość mleka. Zaleca się, by karmić jedną piersią, aż do momentu, kiedy całkowicie zostanie opróżniona przez malucha. Noworodki potrzebują być nakarmione nawet kilkanaście razy na dobę, później ta ilość zmniejsza się i ich posiłki są bardziej regularne. W późniejszym czasie jest to około ośmiu posiłków w przeciągu całej doby.

Absolutnie nie można karmić dziecka piersią, kiedy kobieta jest narkomanką lub osobą ciężko chorą psychicznie, jest chora na HIV, WZW A i C, w ostrej fazie gruźlicy. W takich przypadkach oczywiście podaje się dziecku mleko modyfikowane. Każde z takich mlek jest odpowiednio dostosowane do wieku. Pierwszym mlekiem jest mleko początkowe, a później są mleka następne.

Wprowadzanie innych pokarmów do diety niemowlaka

Dziecko do piątego-szóstego miesiąca powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki, ponieważ wraz z mlekiem matki otrzymują wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dziecko, które jest karmione piersią, nie powinno otrzymywać wody, herbatek czy rumianku. Dopajać można dziecko tylko i wyłącznie, gdy występuje fala upałów lub gdy dziecko ma biegunkę. Po piątym-szóstym miesiącu jak najbardziej zaleca się rozszerzyć dziecku dietę. Można wprowadzić przeciery jarzynowe składające się z takich warzyw jak: marchew, ziemniak, pietruszka oraz owocowych, np. jabłuszka. Warto również przyzwyczajać dziecięcy organizm do glutenu, do zupek można podawać kaszę manną.

W siódmym miesiącu należy rozszerzyć dziecku dietę, wprowadzając produkty glutenowe, oraz bezglutenowe w postaci kaszek. Wprowadza się również różnego rodzaju owoce. Należy się wstrzymać z owocami cytrusowymi. Do posiłków powinno się również podawać jajko kurze, z białkiem należy się wstrzymać. Wprowadzić należy również mięso z królika, drobiu i cielęciny. Wołowinę oraz wieprzowinę zaleca się wprowadzić po dziewiątym miesiącu. W dziesiątym miesiącu dziecko powinno zacząć próbować jeść chude wędliny oraz różnego rodzaju produkty mleczne między innymi jogurty, kefiry czy sery twarogowe.

Gdy dziecko skończy roczek, powinno zacząć próbować surowych warzyw pomidory, ogórki i inne. Do pierwszego roku życia nie należy podawać dziecku: fasoli, grochu, kapusty, owoców cytrusowych, czyli cytryn, truskawek, poziomek. Spożycie tych warzyw i owoców może spowodować alergię u dziecka. Jeżeli szykujemy sami posiłek dziecku, to nie powinno się używać przypraw. Pamiętać należy również o tym, że małymi ilościami powinny być wprowadzane warzywa, pozwoli to na zauważenie, czy dziecko nie ma alergii na dane warzywo, czy owoc.

Pielęgnacja niemowlęcia
Bardzo ważne jest to, by skóra dziecka była w odpowiedni sposób pielęgnowana, ponieważ jest ona niesamowicie delikatna, dlatego też bardzo łatwo można ją podrażnić. Dziecko należy często przewijać, kąpać oraz smarować dziecko odpowiednimi kosmetykami, które zapewnią ochronę oraz nawilżenie. Dzieci, które używają pieluszek, bardzo często występuje pieluszkowe zapalenie skóry. Dlatego w takim przypadku bardzo ważne jest to, by dziecko miało cały czas suchą pieluszkę, takim sposobem można ustrzec przed tym dziecko. Należy pamiętać, że należy w przeciwieństwie do dorosłych używać dużo łagodniejszych kosmetyków, by nie podrażnić skóry niemowlaka.

Pielęgnacja skóry dziecka
Skóra dziecka w przeciwieństwie do osób dorosłych jest dużo cieńsza. Skóra dziecka posiada mniej mieszków włosowych, charakteryzuje się także mniejszą aktywnością gruczołów potowych oraz łojowych. Dlatego też skóra dziecka jest bardziej podatna na bodźce temperaturowe i chemiczne, poparzenia chemiczne czy innego rodzaju urazy. U dziecka łatwiej o nadżerki, czy pęcherze. Skóra może się również uszkodzić, jeżeli jest długie zawilgocenie.

Pierwszą kąpiel w swoim życiu noworodek odbywa w szpitalu. Nie jest kąpane przez swoją mamę tylko przez położną, która wszystko dokładnie pokazuje, jak dziecko powinno być umyte. Ważne jest to, by dziecko było kąpane codzienne oraz o stałej porze, ponieważ ustawia się wtedy w organizmie dziecka tzw. zegar, który spowoduje, że dziecko będzie wiedziało, że np. przychodzi godzina 19:00 i jest to pora na kąpiel. Jest to również bardzo wygodne rozwiązanie dla rodziców. Temperatura wody powinna sięgać, od 38 do 40 stopni oczywiście należy obserwować czy woda dla maluszka nie jest za zimna, czy za gorąca.

Kosmetyki do pielęgnacji niemowląt
Wszystkie kosmetyki służące do kąpieli oraz pielęgnacji skóry powinny zostać dopasowane do wieku dziecka, oraz do rodzaju skóry, jaką dziecko posiada. Jeżeli rodzic ma z tym problem, zawsze chętnie służy pomocą lekarz, który pomoże wyborze. Należy na początku zakupić małe opakowanie płynu do kąpieli czy oliwki, by móc zobaczyć, czy nie wystąpi żadna reakcja na skórze u maluszka. Jeżeli dojdzie do tego, należy oczywiście zmienić kosmetyki pielęgnacyjne.

Jeżeli przez dłuższy czas skóra maluszka jest sucha, powinno się ją dużo częściej natłuszczać kremami lub oliwkami. Bardzo ważne jest to, by dbać o miejsca u dziecka, gdzie dochodzi do zgięć oraz tam, gdzie występują fałdki. W takich miejscach dużo łatwiej pojawiają się odparzenia. Należy je bardzo dokładnie myć, osuszać oraz nawilżać. Bardzo ważna jest również pielęgnacja pępka. Kikut pępkowy powinien sam odpaść w ciągu dwóch tygodni od momentu urodzenia.

Przeczytaj:  Czym jest ciąża przenoszona i jakie mogą być jej konsekwencje?

Aby nie doszło do poparzeń słonecznych, zaleca się stosować u maluszków kremy, które posiadają wysoki filtr (SPF 30-50). Zimą należy również używać kremów, ale już o znacznie mniejszym filtrze SPF 15-20. W porze zimowej ważne jest również natłuszczanie skóry.

Pieluszkowe zapalenie skóry
Bardzo często dzieci w pierwszym roku życia dostają pieluszkowego zapalenia skóry. Aby, temu zapobiec należy, często zmieniać dziecku pieluszkę tak, aby zawsze była ona sucha. Oprócz tego należy dane miejsce odpowiednia oczyszczać oraz wietrzyć. Są również dostępne różnego rodzaju kremy, które warto w takim przypadku zażywać. Są to tzw. kremy barierowe, które zawierają substancje antyseptyczne, które ściągają oraz łagodzą podrażnienie. Zamiast chusteczek warto przemywać niemowlaka zwykłą czystą wodą z dodatkiem środka myjącego. Jest to dużo skuteczniejszy sposób, ponieważ chusteczki również mogą wywołać różnego rodzaju reakcje.

Robiąc pranie dziecięcych ubranek, ręczników, zabawek, kocyków, pościeli i innych rzeczy należy używać odpowiedniego proszku dla dzieci. Bardzo ważne jest również to, by nie przegrzać niemowlaka, dlatego też odpowiednią temperaturą w domu jest temperatura od 19 do 21 stopni Celsjusza.

Sen niemowlęcia
Oczywiście dzieci potrzebują dużo więcej snu niż dorośli. Często rodzice mają z tym problem, ponieważ nie wiedzą, jak długo powinno spać ich dziecko. Zadają sobie pytania, jak powinni układać noworodka, czy powinni wybudzać go w ciągu dni, żeby lepiej mu się spało w nocy te i inne pytania bardzo często są zadawane przez rodziców. Absolutnie nie można dziecka zmuszać do snu. Dziecko samo wie i czuje, kiedy potrzebuje już spać. Oczywiście pozytywnemu oraz szybszemu snu sprzyja kąpiel.

Czy niemowlę odróżnia dzień od nocy?
Każde dziecko jest inne. Jedne niemowlaki śpią mało, inne natomiast mogłyby spać bez przerwy. Noworodek nie rozróżnia, kiedy jest noc, a kiedy dzień jest na to jeszcze zbyt mały. Musi minąć kilka tygodni by mógł nauczyć się tego rozpoznawania. Warto mu pomóc w tej nauce. Jego sen powinien wyglądać inaczej w ciągu dnia a inaczej w nocy.

Aby dziecko wiedziało, że jest dzień można go położyć, spać w wózku, natomiast gdy będzie w nocy położone w łóżeczku, będzie wiedziało, że jest to pora spania w nocy. Nie sprzyja dziecku przedłużanie jego czasu w dzień. Każde dziecko, które jest zmęczone, ma dużo większy problem z zaśnięciem. Jeżeli dziecku w ciągu dnia towarzyszyły różnego rodzaju wydarzenia warto postarać się o wyciszenie malucha, przygotować mu ciepłą odprężającą kąpiel, pomasować go oraz ukołysać do snu. Bardzo ważne jest to, by dziecko wiedziało i znało swój rytm snu. Wykształca się on w trzecim miesiącu, ale każdy rodzic powinien jak najszybciej o niego zadbać wtedy to zarówno maluszkowi będzie łatwiej oraz rodzicom.

Sen noworodka a sen dorosłego człowieka
Sen dorosłego człowieka znacząco różni się od snu niemowlaka. Dorosły bardzo często kręci się, zmienia pozycja, podkurcza nogi. Niemowlę nie potrafi jeszcze tego wszystkiego robić. Dlatego też sen dziecka jest dużo spokojniejszy, co pozytywnie wpływa na wzrost dziecka.

Niemowlaki budzą się w nocy około dwóch razy, spowodowane jest to ty, że są po prostu głodne. Niemowlaki, które są karmione mlekiem matki, budzą się dużo częściej od niemowlaków, które są karmione mlekiem modyfikowanym. Niemowlaki, które są karmione piersią, budzą się zazwyczaj co dwie, trzy godziny. Jeżeli dziecko ma niespokojny sen, a jest najedzone, to należy sprawdzić, czy aby nie ma mokrej pieluszki, czy na pewno ma wygodne ubranko oraz, czy nie ma jakiejś infekcji, która nie pozwala zasnąć. Bardzo ważne jest również to, by pomieszczenie miało odpowiednią temperaturę. Nie służy maluszkowi ani wychłodzenie, ani przegrzania. Odpowiednia temperatura pomieszczenia wynosi od 19 do 21 stopni Celsjusza. Wystarczy sprawdzić po karku dziecka czy nie jest mu, aby za gorąco, czy za zimno. Jeżeli kark jest spocony, to maluszkowi jest za gorąco natomiast, jeżeli jest zimny, to oznacza to, że w pomieszczeniu jest za zimno.

Zazwyczaj niemowlakowi nie przeszkadzają różnego rodzaju dźwięki, które się pojawiają w domu. Nie trzeba się zachowywać cichutko. Warto przypilnować tylko tego by nie miał on podczas snu gwałtownego hałasu czy zapachu, który będzie na pewno mu przeszkadzał. W przypadku starszych niemowląt występują zaburzenia rytmu snu w takich przypadkach jak: wizyta gości, świąteczne przyjęcie, wyjazd, rodzinna kłótnia itp. Jeżeli dziecko ma niespokojny sen, jest to alarm dla rodzica czy aby nie dzieje się coś złego z ich dzieckiem. Sen może być zaburzony poprzez różnego rodzaju infekcje, ząbkowanie itp.

Jak ułożyć i ukołysać niemowlę do snu?
Wiele noworodków nie ma problemu z zaśnięciem, wystarczy wieczorna ciepła kąpiel, odpowiednia pielęgnacja skóry, nakarmienie, po czym słodko zasypia. Niemowlaki rzadko, kiedy same zasypiają, potrzebują bliskości i przytulenia. Aby dziecko mogło swobodnie zasnąć, należy je układać na pleckach na prześcieradle. Dzieci nie powinny mieć poduszek pod głową.
Jeżeli kąpiel, odpowiednia pielęgnacja oraz nakarmienie dziecka nie pomaga we śnie, należy skorzystać z tych oto wskazówek:
– przydatny jest masaż twarzy u dziecka, bardzo często uspokaja oraz wycisza,
– zasypiające są kołysanki,
– przydatny jest czasami dźwięk odkurzacza czy suszarki,
– pomaga jazda samochodem oraz bujanie dziecka.

Dobremu snu u dziecka sprzyja wspólne spanie z rodzicami. Jest to szczególnie ważne, kiedy rodzice dużo pracują, buduje się wtedy między nimi więź. Należy pamiętać, że absolutnie pod żadnym względem nie należy spać z dzieckiem w łóżku, jeżeli rodzice są pod wpływem alkoholu lub zażyli leki nasenne. Jest to kategorycznie zabronione.

Kolka u noworodka-objawy kolki jelitowej, kolka gazowa, jeżeli dziecko zwija się z bólu, podkurcza nóżki, są to pierwsze oznaki, że może mieć kolkę. Rozróżniane są różnego rodzaju kolki: jelitowa, nerkowa, żółciowa, śledzionowa oraz wątrobowa. Podczas kolki może wystąpić biegunka, mdłości i inne objawy. U noworodka kolka spowodowana jest tym, że nastąpiło rozciąganie tkanek, w której są receptory bólowe. Kolka może zostać wywołana poprzez skurcze mięśniówki gładkiej.

Podczas kolki jelitowej występują skurczowe ostre bóle jelit. Kolka jelitowa charakteryzuje się takimi objawami jak: zaburzenia łaknienia, biegunka, nudności, wymioty. Kolka pojawia się między innymi, wtedy kiedy dojdzie do zatrucia pokarmowego czy infekcji w niedokrwieniu jelita. Kolka u noworodka jest niesamowicie bolesna, dziecko cały czas płacze, ponieważ trwa ona od 1 do 3 minut, a pojawia się co kilka, kilkanaście minut. Jest to ogromny ból dla dziecka. Tak naprawdę ciężko określić czy u dziecka występuje kolka jelitowa. Dlatego też warto udać się do lekarza, który pomoże w rozpoznaniu oraz wyleczeniu.

Absolutnie kolka nie powinna być bagatelizowana przez rodziców. Rodzic natychmiastowo powinien udać się do lekarza, ponieważ zbyt długa kolka u dziecka może wywołać stany chorobowe, doprowadzić to może nawet do operacji. Jeżeli kolka jelitowa była spowodowana złą dietą, to w takim przypadku, należy trzymać się ścisłej diety do momentu, aż dolegliwości miną. Warto przykładać na brzuch rozgrzewający kompres, który uśmierzy ból.

Kolka u noworodka-kolka gazowa
Bardzo często występuje u noworodka kolka gazowa. Gromadzone są gazy, które powodują bolesne skurcze żołądka oraz jelit. Gazy te gromadzą się w przewodzie pokarmowym w postaci powietrza, które jest połykane wraz z jedzeniem.

Kolka występuje u noworodka zazwyczaj w godzinach popołudniowych. Maluszek bardzo głośno płacze oraz krzyczy. Stan ten może trwać nawet kilka godzin. Dziecko, które ma kolkę, jest bardzo ciężkie do uspokojenia.

Występuje ona zazwyczaj między 3 a 12 tygodniem życia noworodka. Zanika ona po 3 miesiącu. Dużo częściej kolkę mają chłopcy niż dziewczynki. Aby kolka ustąpiła, warto podawać dziecku napar z włoskiego kopru lub rumianku. W przypadku kolki sprzyja maluszkowi również masaż brzucha, zaleca się również położyć dziecko na brzuchu oraz podkurczyć mu nóżki i zrobić masaż plecków. Bardzo ważna w takim przypadku jest profilaktyka. Bardzo ważne jest to, by dziecko podczas jedzenia nie połykało zbyt dużo powietrza. Pokarm oraz picie powinno lecieć ze smoczka dosłownie małymi kroplami. Kobieta, która karmi swoje dziecko piersią, powinna wyeliminować ze swojej diety: ostre przyprawy, potrawy, które wzdymają, napoje gazowane oraz mocną kawę.
Jeżeli kolka u dziecka się nasila, oczywiście w takim przypadku nie należy dłużej czekać. Niezwłocznie należy udać się do lekarza. Lekarz pomoże w wyeliminowaniu innych dolegliwości takich jak: zapalenie ucha środkowego, infekcje układu moczowego, biegunka, uwięźnięcie przepukliny, alergia lub nietolerancja pokarmowa.

1 thought on “Wszystkie informacje na temat pielęgnacji niemowlęcia.

  1. Dużo ciekawych rzeczy jest w tym artykule.O niektórych rzeczach wogóle nie miałam pojęcia.Wychowanie dziecka to ciężka sprawa.Sama się przekonałam.Wszystkiego trzeba się nauczyć.Dla początkującej mamy takie porady są bardzo pomocne.

Comments are closed.