Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Zdrowie i Uroda

Zależy Ci na tym, aby posiadać estetyczny wygląd uzębienia? Chcesz zadbać o piękny, śnieżnobiały uśmiech? Pierwszym krokiem do tego jest pozbycie się ewentualnych przebarwień na zębach. Poznaj profesjonalne metody usuwania plam widocznych na szkliwie i dowiedz się, w jaki sposób można zapobiec ich powstawaniu. 

Przebarwienia zębów – co warto wiedzieć?

Przebarwienia określane są jako zmiany w barwie zębów lub ich ewentualne nasycenia ich koloru. Tego rodzaju dolegliwość jest niezwykle frustrująca, gdyż jest ona widoczna gołym okiem, co powoduje niezbyt estetyczny wygląd uzębienia. Przebarwienia występują zarówno u dzieci, które posiadają zęby mleczne, jak i dorosłych w przypadku zębów stałych. Zmiany kolorów mogą pojawiać się na całej powierzchni zębów, ale także wyłącznie w konkretnym miejscu. Wiele osób ze względu na spory dyskomfort oraz obniżenie poczucia własnej wartości, decyduje się na pozbycie się przebarwień zębów. Do tego potrzebne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Należy przede wszystkim ocenić stopień zmiany koloru oraz jego intensywność, przyczyny dolegliwości, a także wszystkie miejsca, których dotyczyć ma leczenie. Z tego względu trzeba skorzystać wyłącznie z pomocy specjalisty w ramach usługi stomatologicznej

Przeczytaj:  Dlaczego warto kupować naturalne kosmetyki do twarzy?

Przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Wiele osób uważa, iż powodem pojawiania się przebarwień na zębach są przede wszystkim czynności związane z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Jest to główny czynnik, jednak niejedyny. Do powstawania plam na zębach oraz powodem ich zmian kolorystycznych przyczyniają się również:

  • palenie papierosów,
  • nieprawidłowa dieta bogata w kawę, herbatę, słodycze i napoje gazowane,
  • choroby np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
  • pojawienie się próchnicy,
  • demineralizacja szkliwa.

W zależności od tego, jaka jest przyczyna pojawienia się przebarwień na zębach, taka metoda leczenia będzie dobrana do ich usunięcia. Niezbędna jest dokładna diagnoza stanu uzębienia, a tuż po odbyciu odpowiedniego zabiegu – profilaktyka w zakresie danego problemu. 

Jak usuwa się przebarwienia zębów? 

Pacjenci, którzy zmagają się z przebarwieniami na zębach, często decydują się na ich usuwanie lub zmniejszanie za pomocą domowych metod, opisywanych na przeróżnych portalach społecznościowych. Warto jednak wiedzieć, że stosowanie nieprofesjonalnych środków pielęgnacyjnych może jeszcze bardziej zaszkodzić i rozprzestrzenić dolegliwość. Zdecydowanie lepszą metodą jest udanie się do specjalisty, który oceniając stan uzębienia oraz przyczynę powstania przebarwień, dobiera odpowiednią formę leczenia. Usunięcie niepożądanego koloru odbywa się w takim przypadku w bezpiecznych dla danej osoby warunkach oraz przynosi znacznie bardziej efektywne skutki. Taki zabieg można wykonać między innymi w klinice AllSmiles Dental

Przeczytaj:  Kiedy ginekolog może stwierdzić ciąże?

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

Po udanym zabiegu niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. Aby utrzymać efekt zabiegu stomatologicznego, najważniejsze jest stosowanie się do zaleceń podanych przez dentystę. Zazwyczaj jest to zrezygnowanie na jakiś czas ze spożywania produktów barwiących zęby i przejście na tzw. białą dietę. Warto również unikać palenia papierosów czy nadmiernego picia alkoholu. Należy także pamiętać o tym, aby odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Wskazane są też regularne wizyty stomatologiczne, które umożliwiają szybkie wykrycie i usunięcie ewentualnych nawrotów dolegliwości.