Na raka jelita grubego umiera ponad 10 tysięcy Polaków rocznie.

Badania

Każdy Polak po 50. roku życia może w marcu bezpłatnie wykonać badanie kolonoskopii. Co można nim wykryć?

Namów swoich bliskich do bezpłatnych badań profilaktycznych.

Budowanie społecznej świadomości o konieczności wykonywania badań profilaktycznych jest sprawą kluczową, aby poprawić wykrywalność nowotworów u Polaków. Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia oraz wiele organizacji publicznych uruchamia kolejne akcje, dzięki którym badania profilaktyczne możemy wykonać zupełnie bezpłatnie. Taką akcję jest kolejna już odsłona kampanii Wczesne Wykrycie To Życie, która wystartowała już 1 marca. Jej organizatorem i pomysłodawcą jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, która tym razem zamierza uświadamiać Polaków o zagrożeniach płynących z nie wykrytego raka jelita grubego.

Na liście najczęściej występujących w Polsce nowotworów złośliwych, rak jelita grubego zajmuje aż drugie miejsce. Jak wynika z informacji podanych przez Krajowy Rejestr Nowotworów, w 2014 roku spośród ponad 17 tysięcy chorujących na niego Polaków, śmiertelne okazało się aż 11 tysięcy przypadków. Tak katastrofalny wynik spowodowany jest niską świadomością społeczną, że rak jelita grubego może przebiegać bezobjawowo. W takim przypadku jedyną szansą na jego wykrycie we wczesnym stadium jest wykonanie badania kolonoskopii.
Badaniu kolonoskopii może poddać się każdy, a jego wykonanie szczególnie zaleca się wszystkim osobom po 50. roku życia. Kolonoskopia należy do badań nieprzyjemnych, ponieważ polega na wziernikowaniu jelita grubego. Wykonanie go pomaga jednak nie tylko wykryć, ale i jednocześnie usunąć tworzące się w jelicie grubym polipy, które doprowadzić mogą do rozwinięcia się złośliwego guza.

Przeczytaj:  Nowotwór i jak z nim walczyć

Aby zachęcić i poinformować o możliwości wykonania bezpłatnego badania kolonoskopii, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych wysyła specjalne imienne zaproszenia. Zamieszczona jest na nich informacja, w jakim terminie oraz miejscu powinna zgłosić się osoba objęta możliwością wykonania kolonoskopii. Jednocześnie organizator kampanii informuję, że na bezpłatne badanie przesiewowe raka jelita grubego zgłosić się mogą także osoby, do których nie zostało wystosowane imienne zaproszenie, ale są w wieku 50-65 lat.

Ministerstwo Zdrowia oraz Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych apelują do wszystkich, aby namawiali swoich rodziców lub dziadków do regularnego wykonywania kolonoskopii oraz innych badań profilaktycznych. Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia informuje, że w 2018 roku na badania kolonoskopii dla wszystkich pacjentów przeznacza, aż 81 milionów złotych, aby każdy objęty ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego mógł się bezpłatnie zbadać.

Jeśli chcesz sprawdzić jaki ośrodek w twojej okolicy oferuje bezpłatne badanie kolonoskopii, możesz zrobić to na stronie pbp.coi.pl