Nowotwór i jak z nim walczyć

Choroby od A do Z

Artykuł opisuje czym jest nowotwór i jak go leczyć.

Kiedy komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany i nie są różnicowane jako normalne tkanki wiemy, że mamy do czynienia z nowotworem. Czym jest i jak z nim walczyć? Otóż nowotwór to grupa chorób związana z mutacjami genów kodujących białka. Mutacja powoduje brak lub niewłaściwe zachowanie komórki względem bodźców wysyłanych przez organizm. Droga do nowotworu złośliwego prowadzi przez kilka stadiów mutacji komórek, dlatego jest ona długa, lecz często bezobjawowa. Osoby, które mają w rodzinie członków chorych na nowotwory, mają większą skłonność do ich powstawania we własnym organizmie.

Czym różni się komórka nowotworowa od normalnej? Na pewno taka komórka ucieka spod kontroli immunologicznej, wytwarza stan zapalny, jest niewrażliwa na bodźce płynące z organizmu oraz jest niestabilna genomowo. Statystyki podają, że nowotwór zostaje wykryty u około 1,7 miliona osób co roku, z czego około 965 tysięcy umiera z jego powodu. Nowotwory można podzielić na kilka typów ze względu na ich wrogość w stosunku do człowieka. Nowotwór łagodny, czyli inaczej niezłośliwy, nie daje on przerzutów i nie odbiega bardzo mutacją od normalnej tkanki. Nowotwór złośliwy, jego tkanki odbiegają genetycznie od normalnej tkanki, daje przerzuty, upośledza pobliskie tkanki, charakteryzuje się szybkim wzrostem.

Przeczytaj:  Borelioza - ciężka choroba, której nie warto lekceważyć

Nowotwory półzłośliwe są nowotworami o miejscowej złośliwości, zasadniczo nie dają przerzutów, powinno się je usuwać operacyjnie z szerokim marginesem wycięcia. Leczenie nowotworów nie jest proste, a czasem bardzo skomplikowane i nie daje gwarancji stu procentowego wyzdrowienia. Metody leczenia dzieli się na dwa rodzaje: miejscowe oraz systemowe. Te pierwsze dzielimy na radioterapię i leczenie chirurgiczne. Do drugiego rodzaju zaliczamy chemioterapię, hormonoterapię, terapię biologiczną. W walce z nowotworem ważna jest dieta, podobno rak karmi się węglowodanami, dlatego leczenie nie jest oparte tylko na powyższych metodach, ale także zawiera w sobie dobranie odpowiedniego planu żywieniowego. Walka z rakiem niekiedy jest długa i wyczerpująca, ale istnieją przypadki, coraz częściej jest ich więcej, wyleczenia.