Jak odżywić suche i zniszczone włosy?

O nasze włosy powinnyśmy dbać cały rok, a szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym, gdy są dodatkowo narażone na silny wiatr, niskie temperatury oraz czapki i inne nakrycia głowy.
Dlatego wczesną wiosną nasze włosy są szczególnie zniszczone – suche, dodatkowo mamy rozdwojone końcówki.

Zatem od czego zacząć kurację odżywczą? Na czym się skupić i jak znowu mieć lśniące i zdrowe włosy?

Co nie sprzyja naszym włosom?

Włosy to nie element dekoracyjny. Należy dbać o nie zawsze, a nie od święta, czy kiedy mamy trochę wolnego czasu. Słońce, wiatr, używanie suszarek czy prostownicy – to wszystko wpływa na znaczne wysuszenie nie tylko włosów, ale i skóry głowy. Kolejny aspekt to noszenie czapek. Choć zimą są niezastąpione, zakrywanie głowy jest niekorzystne dla naszych włosów, ponieważ nasze gruczoły łojowe zdwajają swoja pracę, a to prowadzi do częstszego mycia głowy i włosów. I znów używamy suszarki, kosmetyków i koło się zamyka.

Jak zatem dbać prawidłowo o włosy?

Masaż

Choć słowo „masaż” od razu kojarzy nam się z przyjemnym relaksem ciała, taki sam zabieg możemy zapewnić naszym włosom i skórze głowy. Bowiem taki masaż, nawet jeśli zrobisz go na sucho, spowoduje, że Twoje włosy będą mocniejsze, a dodatkowo poprawisz ukrwienie skóry głowy. Kolejna ważna sprawa to to, że cebulki włosów są lepiej odżywione, dotlenione, a to w konsekwencji prowadzi do lepszej ich pracy, zatem masz mocniejsze i bardziej lśniące włosy od nasady.

Jak wykonać taki masaż?

Wystarczy, że opuszkami palców będziesz wykonywać koliste ruchy, przesuwaj palce po całej głowie. Zawsze zaczynaj od skroni i kieruj ruchy do czubka głowy.

Odżywki i maski

Odżywek używamy przede wszystkim po to, aby przywrócić naszym włosom odpowiedni poziom nawilżenia, wygładzić je oraz w konsekwencji łatwiej je rozczesywać. Dodatkowym atutem jest tu domknięcie łusek włosów.
Jeśli nasze włosy są lekko wysuszone, sama odżywka na pewno sobie poradzi. W wypadku włosów zniszczonych lepsza będzie maska, jako że w porównaniu z odżywkami, ma ona większe stężenie składników. Maski są bardziej intensywne, a ich działanie skuteczniejsze długofalowo. Dodatkowo wpływają korzystnie na sprężystość i połysk naszych włosów.

A co z domowymi sposobami?

Nie od dziś wiadomo, że nasze babki i prababki miały swoje domowe sposoby na różne przypadłości. Są one przede wszystkim sprawdzone i nie drogie. Także w kwestii pielęgnacji włosów istnieję proste i skuteczne metody działania.

Sok z czarnej rzepy

Pobudzi on włosy do wzrostu oraz odżywi ich cebulki. Jest skuteczny, ale odstraszać może jego nieprzyjemny zapach. Aby był skuteczny należy go stosować co trzy dni, pozostawić na dwie godziny na włosach, następnie ponownie umyć włosy. Ciekawostką może być, że zjedzony miąższ rzepy wzmocni nasze włosy od środka.

Jajko z oliwą

Taka maska chyba jest najbardziej znana. Do rozbitego jajka dodajemy kilka kropel oliwy i ćwiartkę ogórka. Wmasowujemy we włosy, pozostawiamy na kwadrans, po czym dokładnie spłukujemy. Aby uzyskać odpowiedni efekt stosuj klika razy w miesiącu.

Cytryna

Aby przygotować spray, który odżywi Twoje włosy wystarczy Ci cytryna oraz szklanka wody mineralnej. Zamiast cytryny możesz też użyć pomarańczy. Przygotowany roztwór przechowuj w lodowce, maksymalnie dwa dni.

Piwo

Choć ten złoty trunek wyśmienicie smakuje, jest też idealny dla Twoich włosów. Wystarczy Ci pół puszki i żółtko. Taki kompres nałóż na mokre włosy, owiń je ręcznikiem i pozostaw na 15 minut. Potem spłucz dokładnie.

Co z końcówkami?

Głównym powodem rozdwojonych końcówek jest ich nieprawidłowe cięcie oraz przesuszenie będące wynikiem częstego farbowania i ondulacji, a także używanie suszarek i prostownicy.
Niestety warto zaznaczyć już na samym początku, że nie istnieje cudowny lek, który zastosowany uratuje końce naszych włosów. Choć stosujemy odżywki, czy inne specyfiki, pomagają one tylko chwilowo. Najskuteczniejsze będzie po prostu ścięcie rozdwojonych końcówek. Ale tylko i wyłącznie przez profesjonalnego fryzjera. Dodatkową zgubą dla naszych włosów jest długość do ramion. Końce włosów ocierają się o skórę, czy ubrania, a to powoduje ich łamanie.

Jak sobie radzić z rozdwojonymi końcówkami?

Jeżeli już jesteś po wizycie u fryzjera, podejmij kilka prostych kroków, aby chronić końcówki swoich włosów. Co zatem robić? Po pierwsze możesz wcierać w końce lanolinę albo olejek rycynowy. Stosując odżywki, nakładaj ich grubą warstwę właśnie na końcówki, a same włosy spłukuj chłodną wodą – zamkniesz w ten sposób strukturę włosa. Jeśli używasz suszarki, zawsze na sam koniec włącz chłodne powietrza, a przed użyciem prostownicy stosuj kosmetyki do modelowania na gorąco.

Jak odżywiać włosy od środka?

Choćbyśmy dbały o nasze włosy, używając do tego najlepszych kosmetyków, o włosy należy dbać także od środka. Niezbędne tu będą oczywiście witaminy i minerały. Przede wszystkim wzbogać swoją dietę o witaminę A, B oraz E. Zwróć też uwagę na dostarczane do organizmu ilości cynki i miedzi, są one w końcu odpowiedzialne za prawidłową budowę włosa.

Jak prawidłowo myć włosy?

Może wydać się to śmieszne, ale sposób w jaki włosy myjemy ma wpływ na ich wygląd. I nie chodzi tu tylko o mycie szamponem, bo, co ważne, sam szampon to za mało.
Przede wszystkim każdy ma inne włosy i każdy będzie dbał o nie w zależności od potrzeby. Tak też jest z ich myciem. Którejś z nas wystarczy raz w tygodniu, inna musi robić to codziennie. Nie zależnie od częstotliwości mycia, nasz szampon nie powinien posiadać silnych detergentów, ani tym bardziej silikonu.
Woda do mycia włosów powinna być letnia, a ilość szamponu niewielka – odpowiadając wielkości orzechowi laskowemu. Pamiętaj, żeby go wcześniej rozcieńczyć wodą – nigdy nie nakładaj szamponu bezpośrednio na włosy.

Myjąc włosy delikatnie je ugniataj, nigdy nie szarp, nie trzyj, ani nie drap paznokciami. Ruchy palców powinny być delikatne i okrężne.
Po myciu włosy najlepiej zawiń je w ręcznik i pozwól im w ten sposób pozbyć się nadmiaru wody. Nigdy nie pocieraj, ani nie szarp mokrych włosów – w ten sposób naruszysz ich budowę.

Aby długo, i co ważne, zawsze cieszyć się zdrowymi i lśniącymi włosami należy bez ustanku o nie dbać. Podcinanie, kosmetyki pielęgnacyjne to priorytety. Dodatkowo bogata w witaminy i minerały dieta i picie dużej ilości wody mineralnej pozwolą na utrzymanie włosów w doskonałej kondycji. Najlepiej zrezygnuj z suszarki i prostownicy, używaj ich tylko w nagłych wypadkach. Dbaj o swoje piękne włosy, w końcu są Twoją wizytówką, a lśniące i zdrowe kosmyki pięknie mogą się prezentować cały rok.