Wycięcie migdałków u dorosłych – wskazania do zabiegu

Artykuł Miesiąca
Często powtarzające się i narastające infekcje górnych dróg oddechowych mogą mieć związek z migdałkami. Nie należy tego lekceważyć, bowiem konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zaburzenia z oddychaniem przez nos, chrapanie, jak również bezdech mogą być skutkiem problemów z migdałkami. W takich sytuacjach, warto rozważyć ich wycięcie. To prosty chirurgiczny zabieg, który pozwoli uchronić nas przed poważnymi i przewlekłymi jednostkami chorobowymi.

Wycięcie migdałków – wskazania

Decyzję o tym, czy należy wyciąć migdałki po szczegółowych badaniach podejmuje lekarz laryngolog. Co jest wskazaniem do takiego zabiegu? To przede wszystkim przewlekłe zapalenie migdałków, częste i nawracające anginy (od trzech do pięciu lub więcej epizodów w ciągu roku). Do tego ropienie okołomigdałkowe, jak również przerost migdałków, który może prowadzić do bezdechu. Usunąć migdałki należy również w sytuacji, kiedy pojawiają się problemy przy przełykaniu i mowie. Wskazaniem do wycięcia migdałków jest także utrzymujący się nieprzyjemny zapach z ust, który może być skutkiem wytwarzania się obfitych, ropnych czopów migdałkowych. Ponadto wycinanie migdałków koniecznie jest, kiedy istnieje podejrzenie nowotworu.

Przeczytaj:  Jakie są najczęstsze choroby dróg oddechowych?

Zabieg usunięcia migdałków – powikłania

Należy pamiętać, że zabieg wycięcia migdałków podniebiennych, czy migdałka gardłowego, jak każdy może wiązać się z pewnymi powikłaniami. Do najczęstszych należy ból gardła oraz krwawienie z nosa i jamy ustnej. Jednak to są naturalne objawy, które dość szybko powinny ustąpić. Po zabiegu istnieje również możliwość chwilowej zmiany głosu, infekcje, zakażenia, niedrożność nosa, niewyeliminowanie chrapania, czy bezdechu, długotrwały ból, brak poprawy w obrębie górnych dróg oddechowych oraz odwodnienie.

Ważne, aby po zabiegu dostosować się do wszelkich zaleceń lekarza. Przede wszystkim stosować dietę lekkostrawnną, pozbawioną ostrych przypraw. W pierwszych dniach spożywać produkty płynne, a najlepiej zimne, które dodatkowo będą łagodzić stan zapalny i ból w gardle. Unikać wysiłku fizycznego, gorących miejsc, m.in. sauny i ograniczyć przebywanie na słońcu. Średni czas rekonwalescencji wynosi od 7 do 10 dni.

Wycinanie migdałków u dorosłych w systemie płatności MediRaty

Czas oczekiwania na zabieg wycięcia migdałków w państwowych placówkach zdrowia może być naprawdę długi. W trosce o zdrowie – czas odgrywa niezwykle ważną, żeby nie powiedzieć najważniejszą rolę. W takiej sytuacji, kiedy mamy wskazanie do wykonania zabiegu, warto rozważyć wycięcie migdałków prywatnie. Można mu się poddać w placówkach medycznych, w których realizowany jest system płatności MediRaty. Gwarantują one przeprowadzenie zabiegu bezpiecznie i w bardzo komfortowych warunkach. Przecięty jego koszt wynosi od 2000zł.

Przeczytaj:  Gorączka u dziecka - co warto mieć pod ręką?

Jeśli w danym momencie nie dysponujemy taką gotówką, można skorzystać z systemu finansowania i płatności ratalnych MediRaty. Formalności zajmują kilka minut, a wysokość rat dostosowywana jest do możliwości finansowych pacjenta. Raty można rozłożyć na 12, 24 lub 36 miesięcy.