Poduszka Zafu – czym jest i jak wybrać idealną dla siebie?

Warto przeczytać

Dzisiejszy świat dostarcza nam mnóstwo stresu. Na szczęście istnieją techniki, dzięki którym możemy zapewnić swojemu umysłowi zasłużony odpoczynek. Jedną z najbardziej popularnych metod stanowi medytacja. Żeby jednak codzienna praktyka była skuteczna, niezbędna jest odpowiednia poduszka Zafu. Warto wiec dowiedzieć się czegoś więcej o tym produkcie.

Prawidłowa pozycja w trakcie medytacji

Medytacja stanowi popularną technikę relaksu. Polega ona na treningu świadomości, którego celem jest oczyszczenie umysłu z jakichkolwiek myśli oraz wprowadzeniu się w odmienny stan. Chociaż taka praktyka najczęściej jest kojarzona z religiami Wschodu, to jednak z medytacją bardzo często możemy spotkać się także w psychoterapii. Warto podkreślić, że regularny trening umysłu pozwala nam odnieść szereg korzyści takich jak poprawa zdrowia psychicznego oraz fizycznego czy większa umiejętność kontroli swoich myśli i ciała. Chcąc w pełni odczuć zalety praktykowania medytacji, musimy zadbać przede wszystkim o odpowiednie wyposażenie. Ważny jego element to poduszka Zafu. Stanowi ona pufę wykonaną z bawełny i wypełnioną łuską gryki bądź kapokiem. Głównym jej celem jest ułatwienie osobie medytującej przyjęcie prawidłowej postawy kręgosłupa w siadzie skrzyżnym lub japońskim, które są podstawowymi pozycjami w medytacji.

Przeczytaj:  Kto musi przejść na dietę bezglutenową?

Co wziąć pod uwagę, kupując poduszkę dla siebie?

Poduszka do medytacji jest bardzo ważna, zarówno dla osób początkujących, jak i tych, którzy praktykują medytację już od dłuższego czasu. Żeby jednak produkt spełnił swoją funkcję, powinien być odpowiednio do nas dopasowany. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na trzy elementy, a mianowicie: budowę ciała, sprawność fizyczną oraz pozycję, w jakiej mamy zamiar trenować. Dlatego nabywana przez nas poduszka Zafu musi mieć właściwą wysokość. Produkt, który jest za niski lub za wysoki dla danej osoby, znacznie utrudnia jej przyjęcie prawidłowej postawy ciała. Efektem tego mogą być rozmaite dolegliwości bólowe oraz zbyt duże napięcie mięśni w trakcie praktyki. Poza tym osoby niedysponujące dobrą formą fizyczną powinny decydować się na produkty zaopatrzone w dodatkowe akcesoria jak, chociażby mini wałki. Dzięki nim znacznie łatwiej będzie nam utrzymać kręgosłup w optymalnym ustawieniu, co jest kluczowe dla efektów medytacji. Z kolei dobierając poduszkę do przyjmowanej pozycji, należy wziąć pod uwagę jej kształt. Jeżeli zamierzamy praktykować relaksację w klasycznym siadzie skrzyżnym, idealnie sprawdzi się produkt w standardowej formie. Dla osób preferujących siad japoński lepsze będą akcesoria w kształcie półksiężyca. Jak widać poduszka do medytacji, stanowi przydatne wyposażenie podczas treningu relaksacji. Warto więc wybrać odpowiedni element dla siebie, ponieważ w ten sposób zapewnimy sobie efektywny odpoczynek od codziennego stresu.