„Chcę być zdrowy!” Leczymy uzależnienia w Krakowie

schorzenia
Uzależnienie jest uznawane za schorzenie psychiczne na podstawie klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM-5 oraz Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 sporządzonej przez Światową Organizację Zdrowia. Często jednak pokutuje przekonanie, że np. choroba alkoholowa nie jest wcale chorobą, a stanem, który chory wybrał samodzielnie. Cierpienie z powodu uzależnienia jest wypadkową pewnych wyborów, które są jednak podyktowane głębszym problemem. Alkohol czy inna uzależniająca substancja lub czynność stanowią substytut jakiegoś brakującego elementu, który pozwoliłby na poradzenie sobie z wewnętrznym napięciem, smutkiem czy złością. Powodem uzależnień są często nieprzepracowane traumy lub braki w danej sferze życia, jak choćby przemocowi rodzice.

Leczenie uzależnień to długi i trudny proces. Opiera się bowiem na psychoterapii, która pozwala na dotarcie do źródła problemu. Samo powstrzymanie się od picia (np. przy pomocy wszywki) nie wyleczy chorego. Znalezienie sedna uzależnienia i wspólna praca nad nim z terapeutą pozwolą na zrozumienie siebie i swoich mechanizmów oraz wyrobienie nowych, zdrowych nawyków. Nierzadko pierwsza terapia nie daje pożądanych skutków, jeśli uzależnienie jest bardzo silne. Warto jednak walczyć o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że celem leczenia ma być przede wszystkim dobrostan cierpiącego i ostatecznie jego dojście do szczęśliwego, satysfakcjonującego życia.

Przeczytaj:  Popularne schorzenia, których możemy uniknąć dbając odpowiednio o swoje zdrowie

Dużą pomocą może okazać się w tym wypadku grupa wsparcia. To dlatego w leczeniu uzależnień tak często stosuje się terapię grupową. Dzielenie się doświadczeniami i zrozumienie, że nie jesteśmy sami ze swoim problemem, że nie jesteśmy jedynym człowiekiem, który mierzy się z uzależnieniem może mieć zbawienne skutki. Wspólna walka umacnia i sprawia, że łatwiej jest przezwyciężyć chorobę. Jeśli zmagasz się z uzależnieniem i chcesz popracować nad własnym szczęściem, poszukaj odpowiedniego terapeuty i grupy wsparcia w swojej okolicy. Pierwszy krok i zdecydowanie się na pomoc psychologiczną są bardzo trudne. Niestety, udanie się po tego typu pomoc wciąż jest naznaczone społecznym tabu. Niech Cię to nie zrazi! Nie ma większej odwagi niż sięgnięcie po szczęśliwe życie. Mieszkasz w Małopolsce? Pomocna może okazać się grupa wsparcia w Krakowie.

Pod Krakowem, w malowniczo położonym Gaju, znajduje się ośrodek terapii uzależnień Nowy Dzień. Przyjazny dom z rozległym ogrodem i kawałkiem lasu tworzy komfortowe warunki i poczucie bezpieczeństwa. Posiadamy również korty tenisowe, miejsce na ognisko czy grilla, kryty basen, mini siłownię i saunę. Przyjemna atmosfera ośrodka sprawia, że każdy zaczyna całkowicie inaczej patrzeć na swoje dotychczasowe sprawy. Człowiek dostrzega wtedy możliwe szanse zmiany, odnajduje zagubiony sens swojego istnienia i rozpoczyna budowanie lepszego, szczęśliwszego życia. W przytulnej, domowej atmosferze jest to na pewno zdecydowanie łatwiejsze niż gdziekolwiek indziej. Ośrodek leczenia uzależnień to dobry wybór, niezależnie od tego na jakim etapie jesteś Ty lub Twoi bliscy. Wyciągnij rękę po lepsze jutro.

Przeczytaj:  Profesjonalna pomoc psychologiczna w Katowicach