Jak skutecznie się odchudzać?

Warto przeczytać

Odchudzanie może kojarzyć się nam wyłącznie z wyrzeczeniami i męczącymi ćwiczeniami, do których szybko traci się zapał. Z powodu tych negatywnych skojarzeń nierzadko szukamy drogi na skróty, np. testując kolejne diety cud mające w bardzo krótkim czasie przynieść oczekiwane rezultaty, lecz w praktyce kończące się efektem jojo przy każdym powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych. Jak zatem skutecznie się odchudzać? O czym należy pamiętać, by wprowadzone zmiany przekładały się na długotrwałe rezultaty w postaci zgrabnej sylwetki i stały się częścią codziennego stylu życia?

Mniej cukru, więcej białka, dobrych tłuszczów i warzyw

Ograniczenie cukru i węglowodanów jest najskuteczniejszą metodą na zredukowanie nadmiarowych kilogramów i utrzymanie prawidłowej wagi. Dzięki niej zjadamy znacznie mniej (często zbędnych nam) kalorii i unikamy napadów wilczego głodu. Organizm przestaje domagać się ciągłych dostaw energii i zaczyna korzystać ze zgromadzonych rezerw energetycznych (m.in. tych zmagazynowanych w postaci tkanki tłuszczowej). Ograniczenie cukru i węglowodanów to również sposób na obniżenie poziomu insuliny, co z kolei przekłada się na usunięcie nadmiaru wody i sodu z ciała.

Jeżeli marzy się o szczupłej sylwetce, w codziennym jadłospisie nie może zabraknąć białka, dobrych tłuszczów ani warzyw (w szczególności tych zawierających mniej węglowodanów). Białko może być dostarczane z różnych źródeł: z chudego mięsa, ryb, jajek oraz roślin strączkowych. Źródłami dobrych tłuszczów są z kolei orzechy, masło oraz oleje roślinne takie jak oliwa z oliwek. Skutecznemu odchudzaniu sprzyja jedzenie 4-5 posiłków dziennie o stałych porach. To rozwiązanie zapewnia optymalny metabolizm i ogranicza napady głodu.

Przeczytaj:  Choroba lewego

Uzupełnienie zdrowej diety – środki wspomagające odchudzanie

Redukcję tkanki tłuszczowej mogą wspierać tabletki i suplementy wspomagające odchudzanie. Chociaż tego typu środki nie zastąpią zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej, mają szansę wzmacniać ich pozytywne rezultaty.

W składach suplementów może znaleźć się CLA (sprzężony kwas linolowy). Według przeprowadzonych badań substancja ma szansę wzmacniać układ odpornościowy, zwiększać wrażliwość insulinową i działać przeciwmiażdżycowo. Zdaniem części ekspertów, stosując CLA na odchudzanie, można efektywniej redukować tkankę tłuszczową.

Innym środkiem wspierającym dążenie do szczupłej sylwetki są tabletki z l-karnityną. Wspomniany składnik pozwala na przemianę tłuszczu zapasowego w energię i w ten sposób wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej.

Regularny wysiłek fizyczny

Regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności, np. taniec albo marsz pozwalający rozmawiać bez zadyszki, jest skuteczny w redukcji tkanki tłuszczowej i zapobieganiu otyłości. Ponadto warto stać przez przynajmniej 10 minut w ciągu każdej godziny, jeśli większość dnia spędza się przy biurku. Do pobudzenia przemiany materii wystarczy już, że nie będzie się siadać na przystanku, w autobusie czy tramwaju.

Cheat day, czyli jak nie stracić motywacji do przestrzegania zdrowej diety

Przeczytaj:  Jak zimą nie wpaść w ciąg chorób?

Racjonalne odchudzanie jest procesem długotrwałym, podobnie jak ugruntowywanie dobrych nawyków żywieniowych. W drodze do zamierzonego celu – redukcji zbędnych kilogramów, osiągnięcia zgrabnej sylwetki czy poprawy zdrowia i samopoczucia – mogą zdarzyć się potknięcia albo szczególne okazje, gdy trudno postępować zgodnie z planem, np. święta czy spotkania z przyjaciółmi. Od czasu do czasu warto pozwolić sobie na zjedzenie czegoś tuczącego czy mniej zdrowego. Cheat day i związana z nim odrobina swobody nie zrujnuje dotychczasowych wysiłków, a przestrzeganie diety w pozostałe dni będzie przychodzić łatwiej, bez poczucia przymusu.

Skuteczne odchudzanie wymaga modyfikacji swojego jadłospisu i dbania o regularny wysiłek fizyczny. W zrzuceniu zbędnych kilogramów i pracy nad szczupłą sylwetką można wspierać się suplementami diety, a także pozwalaniem sobie od czasu do czasu na odstępstwa od zbilansowanej diety. Dzięki wszystkim tym działaniom odchudzanie będzie miało długotrwałe efekty i stanie się wstępem do zdrowszego stylu życia.