Ból brzucha ze stresu? To możliwe
Negatywne skutki przewlekłego stresu bardzo szybko można odczuć w żołądku, ponieważ adrenalina pobudza nadmierne wydzielanie kwasu solnego, który drażni błonę śluzową. W dłuższej perspektywie dochodzi do uszkodzeń ściany mięśniowej, rozwoju zapalenia błony śluzowej żołądka, a nawet choroby wrzodowej. Na permanentny stres narażone są też nasze jelita, nieustannie pobudzane do skurczów i wzmożonej perystaltyki. To z kolei powoduje biegunki, zaparcia, bóle jelit i brzucha. Jeśli dodatkowo prowadzimy siedzący tryb życia, a nasza dieta jest bogata w produkty wysokoprzetworzone, słodkie, tłuste i nieregularnie spożywane, możemy spodziewać się również wzdęć, gazów, uczucia ciężkości w żołądku.
Osoby zestresowane zwykle pogłębiają swoje problemy z niestrawnością, sięgając po różnego rodzaju używki, w tym przede wszystkim kawę, napoje energetyzujące, mocną herbatę, a także papierosy i alkohol. A stąd już prosta droga do niestrawności.
Sposoby łagodzenia niestrawności ze stresu
Jak już zostało wspomniane, chwilowy stres nie powinien spowodować poważniejszych problemów ze zdrowiem. Zapewne wiele osób doświadczyło nieprzyjemnego kłucia w żołądku, czy nawet bólu brzucha w obliczu zbliżającego się egzaminu, ważnego spotkania biznesowego, czy po otrzymaniu tragicznej wiadomości. Nasz organizm został wyposażony w solidny mechanizm obronny, który pozwala nam znieść nawet bardzo trudne sytuacje w życiu. Niestety, kiedy narażamy go na ciągły stres, mogą pojawiać się negatywne dolegliwości w postaci niestrawności.