Stres — częsta przyczyna niestrawności. Jak łagodzić dolegliwości?

Choroby od A do Z
Niestrawność może być wynikiem choroby przewodu pokarmowego, ale najczęściej spowodowana jest błędami żywieniowymi. Coraz częściej jednak na dolegliwości dyspeptyczne skarżą się osoby żyjące w ciągłym stresie. Rozregulowany układ nerwowy także może powodować ból brzucha, zgagę, zaburzenia trawienia.
Stres to nieodłączny element naszego życia. Nie można uniknąć sytuacji, które wywołują u nas uczucie zdenerwowania, napięcia, czy nawet paniki. Nasz organizm jest przygotowany na taką okoliczność, co objawia się m.in. wzrostem poziomu hormonów – adrenaliny, noradrenaliny, kortyzolu. Wszystko jest w porządku, jeśli sytuacje stresowe trwają krótko. Jeśli jednak działanie bodźców stresowych jest długotrwałe, mogą pojawić się dolegliwości zdrowotne.Permanentny stres oddziałuje na różne układy naszego ciała, jednak zwykle pierwsze i najbardziej dokuczliwe objawy pojawiają się ze strony układu pokarmowego. Niestrawność, bo to zazwyczaj z nią mają do czynienia osoby narażone na stres, może być złagodzona poprzez psychoterapię lub ziołowymi preparatami na dolegliwości dyspeptyczne.

Ból brzucha ze stresu? To możliwe

Negatywne skutki przewlekłego stresu bardzo szybko można odczuć w żołądku, ponieważ adrenalina pobudza nadmierne wydzielanie kwasu solnego, który drażni błonę śluzową. W dłuższej perspektywie dochodzi do uszkodzeń ściany mięśniowej, rozwoju zapalenia błony śluzowej żołądka, a nawet choroby wrzodowej. Na permanentny stres narażone są też nasze jelita, nieustannie pobudzane do skurczów i wzmożonej perystaltyki. To z kolei powoduje biegunki, zaparcia, bóle jelit i brzucha. Jeśli dodatkowo prowadzimy siedzący tryb życia, a nasza dieta jest bogata w produkty wysokoprzetworzone, słodkie, tłuste i nieregularnie spożywane, możemy spodziewać się również wzdęć, gazów, uczucia ciężkości w żołądku.

Przeczytaj:  Borelioza - ciężka choroba, której nie warto lekceważyć

Osoby zestresowane zwykle pogłębiają swoje problemy z niestrawnością, sięgając po różnego rodzaju używki, w tym przede wszystkim kawę, napoje energetyzujące, mocną herbatę, a także papierosy i alkohol. A stąd już prosta droga do niestrawności.

Sposoby łagodzenia niestrawności ze stresu

Jak już zostało wspomniane, chwilowy stres nie powinien spowodować poważniejszych problemów ze zdrowiem. Zapewne wiele osób doświadczyło nieprzyjemnego kłucia w żołądku, czy nawet bólu brzucha w obliczu zbliżającego się egzaminu, ważnego spotkania biznesowego, czy po otrzymaniu tragicznej wiadomości. Nasz organizm został wyposażony w solidny mechanizm obronny, który pozwala nam znieść nawet bardzo trudne sytuacje w życiu. Niestety, kiedy narażamy go na ciągły stres, mogą pojawiać się negatywne dolegliwości w postaci niestrawności.