CRP u dziecka – co oznacza? Jakie są normy?

Artykuł Miesiąca Artykuł sponsorowany Dziecko

Twoje dziecko się przeziębiło, ma katar i kaszel, jest marudne oraz apatyczne? W takiej sytuacji, zanim zostanie wdrożone jakiekolwiek leczenie, należy sprawdzić rodzaj zakażenia – czyli to, czy jest ono bakteryjne, czy wirusowe. Najlepiej zrobisz to w laboratorium – tam wykonasz CRP, czyli badanie białka C-reaktywnego. Właściwa diagnoza pozwala na wprowadzenie odpowiednich leków. Dowiedz się więcej na temat CRP u malucha.

Niemowlęta, które raczkują lub chodzą, często wkładają do buzi brudne ręce czy zabawki. W takiej sytuacji łatwo o infekcję. Aby móc przeciwdziałać rozwojowi zakażenia, należy sprawdzić, jaki ma ono charakter. W tym może pomóc zbadanie poziomu CRP. Po poznaniu dokładnych wyników o wiele łatwiej jest leczyć pacjenta.

CRP u maleństwa – co to jest?

CRP to białko C-reaktywne produkowane w ludzkiej wątrobie, gdy w organizmie jest stan zapalny. Jego normalny poziom w ciele dorosłego człowieka i u noworodków wynosi do 5 mg/l, u dzieci norma to 10 mg/l. Jakiekolwiek wyższe wartości CRP świadczą o rozwoju infekcji.

Badanie CRP wykonuje się z krwi – wystarczy kilka kropel, aby móc określić stan zdrowia malucha. Wykonuje się je w celu:

  • ustalenia, czy infekcja jest wirusowa, czy bakteryjna,
  • wykluczenia infekcji po porodzie jak np. zapalenie układu moczowego,
  • diagnostyki chorób nowotworowych i chorób autoimmunologicznych,
  • kontroli stanu zdrowia po operacji i zabiegach.
Przeczytaj:  Jak niwelować przebarwienia na skórze twarzy?

CRP jest zlecane również wówczas, gdy u dziecka występuje przedłużająca się gorączka.

To także wskaźnik informujący, czy wdrożone leczenie jest skuteczne. Oznaczenie jego poziomu to zatem bardzo prosty, szybki i rzetelny sposób na sprawdzenie stanu zdrowia malucha, np. przed szczepieniem.

Wynik CRP – infekcja wirusowa czy bakteryjna?

Dobrym sposobem na złagodzenie jakiejkolwiek infekcji jest karmienie piersią. W mleku matki znajdują się naturalne przeciwciała, które chronią przed rozwojem choroby[1]. Pierwszym objawem infekcji jest zazwyczaj podwyższona temperatura. Zmierzysz ją za pomocą profesjonalnych termometrów, np. od marki Canpol babies.

Badanie CRP u dzieci to drugi krok w postępowaniu przeciw chorobowym i wykonuje się je po to, żeby ustalić charakter infekcji. Pozwala to na uniknięcie np. antybiotykoterapii w przypadku, gdy choroba nie jest wywołana przez bakterie.

Wynik CRP w granicach 15-20 mg/l wskazuje na infekcję wirusową. W takim przypadku należy sięgnąć po dedykowane środki antywirusowe. W przypadku wartości powyżej 40 mg/l wynik może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym. Wtedy lekarz zaleci odpowiednie antybiotyki, które pomogą zwalczyć chorobę. Wysokie CRP może utrzymywać się przez kilka lub kilkanaście dni. Jego gwałtowny spadek można zauważyć pod koniec choroby.

Przeczytaj:  Jak działają stanole roślinne i w jakich produktach można je znaleźć?

Podwyższone CRP u niemowlęcia – co dalej?

Podwyższony wynik CRP u noworodka świadczy zazwyczaj o infekcji okołoporodowej, której źródłem jest matka lub personel. U tak małych dzieci jakiekolwiek choroby rozwijają się bardzo szybko, dlatego konieczne jest natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Wyniki badań starszych dzieci także należy konsultować z lekarzem. Podwyższone CRP może świadczyć o zapaleniu układu moczowego, infekcji ucha środkowego, zapaleniu płuc czy oskrzeli. Jeśli wynik jest bardzo wysoki, może oznaczać nowotwór, posocznicę lub toczeń, dlatego nie należy oceniać wyników samodzielnie.

Specjalista nie tylko wyda odpowiednią opinię, ale także, jeśli będzie taka konieczność, skieruje pacjenta na dalsze badania.

 

Zobacz, czy w Twoim laboratorium wykonuje się badania CRP i sprawdź szybko stan zdrowia swojego malucha!

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/92793,jak-dlugo-mleko-kobiece-zawiera-przeciwciala-chroniace-przed-infekcjami