Popularne schorzenia, których możemy uniknąć dbając odpowiednio o swoje zdrowie

schorzenia
Większość chorób dotykających społeczeństwo ma swoje podłoże w niewłaściwym stylu życia. Bardzo często zakłócenia zachodzące w organizmie bywają nieodwracalne w skutkach, co dodatkowo przyspiesza ryzyko wystąpienia różnych schorzeń. Największym problemem społecznym są choroby cywilizacyjne, które nierzadko rozwijają się latami i początkowo nie dają żadnych wyraźnych objawów. Schorzeń groźnych dla zdrowia można jednak uniknąć, odpowiednio dbając o swoje zdrowie.

Choroby układu krążenia

Choroby ze strony układu krążenia należą do głównych przyczyn przedwczesnych zgonów w Polsce. Schorzenia te najczęściej rozwijają się wskutek nieodpowiedniej diety oraz braku aktywności fizycznej, a także spowodowanej tym nadwagi. Według aktualnych danych, nawet co piąte dziecko w Polsce cierpi na otyłość. Na całym świecie jest coraz więcej osób zmagających się z nadmiarem kilogramów, podczas gdy ludzi szczupłych systematycznie ubywa. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat podwoiła się liczba otyłych kobiet, a otyłych mężczyzn potroiła. Nadwaga jest jednym z głównych czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju schorzeń układu krążenia. Aby uchronić się przed chorobą niedokrwienną serca czy miażdżycą, warto zadbać o regularne zajęcia sportowe oraz prawidłowe odżywianie.

Stany depresyjne

Depresja jest chorobą dotykającą zarówno dorosłych, jak i dzieci. Towarzyszą jej zaburzenia koncentracji i apatia, a w niektórych przypadkach nawet agresja. Głównym czynnikiem determinującym rozwój tego schorzenia są traumatyczne doświadczenia, nadmierna ekspozycja na stres, niska samoocena oraz brak akceptacji przez otoczenie. Każdego roku przybywa liczba osób leczonych na depresję, w tym wielu nastolatków. Aby uchronić się przed tą chorobą, warto zadbać o poczucie własnej wartości, próbować radzić sobie z porażkami oraz poszukać wsparcia u najbliższych. Należy też pamiętać, aby nie bagatelizować żadnych problemów oraz postarać się o znalezienie dla nich odpowiednich rozwiązań.

Przeczytaj:  „Chcę być zdrowy!” Leczymy uzależnienia w Krakowie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Jedną z głównych przyczyn umieralności na całym świecie jest przewlekła obturacyjna choroba płuc, znana jako POChP. W Polsce każdego roku umiera z jej powodu ok. 15 tysięcy ludzi. Do osób najbardziej narażonych na rozwój POChP należą mieszkańcy dużych miast, którzy muszą zmagać się z bardzo wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza. Choroba ta często pojawia się u ludzi palących papierosy, a także osób będących w okresie dzieciństwa biernymi palaczami. W przeciwdziałaniu POChp bardzo istotną rolę odgrywa odpowiedni styl życia. Warto więc zerwać z nałogami, a także jak najczęściej korzystać z okazji do przebywania poza dużymi metropoliami.

Choroby nowotworowe

Szacuje się, że nowotwory stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów – tuż obok wypadków samochodowych oraz zatruć pokarmowych. Każdego roku na raka umiera coraz więcej osób, w tym również bardzo młodych. Choroby nowotworowe rozwijają się na każdym etapie życia, dlatego kluczowe znaczenie dla ich przeciwdziałania ma odpowiednia profilaktyka. Warto systematycznie wykonywać badania, dbać o aktywność fizyczną oraz zatroszczyć się o prawidłową dietę, opartą o naturalne i zdrowe produkty. Nie bez znaczenia pozostaje unikanie czynników kancerogennych, takich jak dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiskowe oraz wiele substancji toksycznych obecnych w otoczeniu. Warto też ograniczyć ekspozycję na promieniowanie słoneczne, stosować ekologiczne środki czystości oraz nie bagatelizować żadnych objawów.

Przeczytaj:  Profesjonalna pomoc psychologiczna w Katowicach

Choroby zakaźne

Ryzyko zakażenia różnymi chorobami infekcyjnymi zawsze jest dość wysokie. Schorzenia te wywoływane są przez biologiczne czynniki chorobotwórcze, takie jak wirusy, grzyby, priony czy bakterie, a także wytwarzane przez nie biologiczne substancje czynne. Wielu chorób zakaźnych można uniknąć, wykonując odpowiednie szczepienia. Należy też dbać o higienę rąk i jamy ustnej, pamiętając przy tym o unikaniu potencjalnych źródeł zakażenia. Wiele innych porad dotyczących zdrowego stylu życia znaleźć można na stronie: https://wsibie.edu.pl/, gdzie dostępne są liczne informacje dotyczące skutecznej profilaktyki.