Jak niwelować przebarwienia na skórze twarzy?

Artykuł Miesiąca Zdrowie i Uroda
Przebarwienia na skórze mogą wiązać się ze zmianami potrądzikowymi, atopowym zapaleniem skóry, ale i plamami posłonecznymi. Warto dowiedzieć się, jak niwelować przebarwienia na skórze. Można to oczywiście robić poprzez dobór odpowiednich kosmetyków, ale i leków przepisanych przez lekarza. Ratunkiem jest oczywiście także makijaż. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Pielęgnacja skóry z przebarwieniami – co warto wiedzieć?

Niezależnie od tego czy plamy na skórze twarzy występują po trądziku, związane są z AZS, czy działaniem promieniowania UV, należy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Można stosować również kosmetyki zawierające składniki rozjaśniające przebarwienia, mowa oczywiście o witaminie A, a właściwie jej pochodnej, czyli retinolu, a także niacynamidzie, czyli witaminie B3. Działanie rozjaśniające ma także witamina C. Bardzo często spotyka się kosmetyki zawierające niacynamid i one polecane są na zmiany pigmentacyjne na twarzy, w tym blizny i przebarwienia potrądzikowe. Przebarwienia na skórze można zatem niwelować poprzez odpowiedni dobór kosmetyków. Warto oczywiście pamiętać, że kosmetyki z retinolem stosuje się na noc, uwrażliwia on bowiem skórę na słońce i działanie promieniowania UV, co może być przyczyną pojawienia się kolejnych podrażnień. Kosmetyki z niacynamidem należy stosować na dzień, ale nie codziennie, a np. 2-3 razy w tygodniu. Oprócz tego należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem SPF 20, 30, a nawet 50. W przypadku osób o jasnej karnacji polecana jest najwyższa ochrona. W przypadku przebarwień na skórze trzeba też pamiętać o odpowiednim, łagodnym oczyszczaniu, stosowaniu toniku przed serum czy kremem.

Przeczytaj:  POSy i STANDy w aptekach – trendy które zmieniają rynek

Jak leczyć widoczne przebarwienia związane z AZS czy trądzikiem różowatym?

Cierpiąc na AZS trzeba jeszcze baczniej przyglądać się składnikom kosmetyków. Wszelkie wysuszające składniki, w tym konserwanty i alkohol nie powinny się w nich znajdować. Należy sięgać po kosmetyki zawierające emolienty, czyli substancje silnie nawilżające. W przypadku trądziku różowatego trzeba pamiętać o odpowiednim oczyszczaniu i stosowaniu kosmetyków nie zapychających porów skóry. Kremy zawierające kwas poliglutaminowy mogą niwelować widoczność rumienia, który jest charakterystyczny dla trądziku różowatego. Oczywiście warto udać się do dermatologa. W przypadku AZS może przepisać odpowiednie leki przeciwzapalne oraz glikokortykosteroidy w postaci maści, a w przypadku trądziku różowatego odpowiedni antybiotyk, np. tetracyklinę lub erytromycynę.

W jaki sposób niwelować przebarwienia poprzez makijaż?

Odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle istotna, jednak na co dzień można niwelować objawy chorobowe stosując odpowiedni makijaż. Przede wszystkim ciężkie, kryjące makijaże nigdy nie są polecane w chorobach dermatologicznych skóry. W okresach zaostrzenia stanu chorobowego należy chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale nie stosować makijażu. Gdy następuje okres remisji, to oczywiście można stosować lekki makijaż, a przebarwienia niwelować, stosując korektor. Na zmiany potrądzikowe polecany jest korektor w kolorze zielonym. Warto pamiętać, że zielone i kolorowe korektory stosuje się przed podkładem. Z kolei, gdy sięga się po korektor zbliżony do koloru skóry, o ton jaśniejszy od podkładu, to należy nakładać go po jego nałożeniu. Warto stosować lekkie kremy BB lub CC oraz pudry np. ryżowe czy bambusowe. Poprzez makijaż oka można odwrócić uwagę od niedoskonałości i można postawić na smokey eyes.

Przeczytaj:  W czym może pomóc psychoterapia?