Spotkanie online: pełne bezpieczeństwo i swobodniejsza atmosfera
Rozmowa o własnej seksualności i problemach związanych z tą strefą dla wielu osób może być bardzo krępująca. Już sama myśl o niej nierzadko sprawia, że nie mamy ochoty na przeprowadzanie rozmowy, co może skończyć się rezygnacją z leczenia. Niestety, podróż do kliniki, gdzie można zostać rozpoznanym przez innych pacjentów czy przechodniów, także nie zachęca do korzystania z usług stacjonarnego lekarza.
Dodatkowym obciążeniem psychicznym może być sama wizyta, która odbywa się w typowo lekarskim gabinecie. Dla niektórych osób jest on przyczyną dodatkowego stresu, co przekłada się na trudności w otwarciu się i szczerości. Utrudniony kontakt z lekarzem może wręcz zaowocować brakiem terapii.
Właśnie z tych powodów warto skorzystać z możliwości przeprowadzenia konsultacji online. Dzięki nim zostanie zachowana odpowiednia swoboda i luźniejsza atmosfera, niż w przypadku spotkania twarzą w twarz. W wielu przypadkach obserwowanie kogoś na ekranie komputera sprawia, że znacznie łatwiej o szczerość, niż podczas osobistego spotkania, ponieważ zostaje zachowana pozorna, większa granica.
Istotną zaletą spotkań online jest także brak konieczności opuszczania własnego domu. Poczucie bezpieczeństwa, jakie w nim panuje, zawsze dodaje otuchy podczas spotkań. Co więcej, unikamy kontaktu z ewentualnymi innymi pacjentami i osobami postronnymi, co na pewno będzie znacznie bardziej komfortowe psychicznie. Warto również pamiętać, iż w obecnej chwili, podczas pandemii koronawirusa, pozostanie w domu umożliwia zabezpieczenie się przed nim w lepszy sposób.
Seksuolog online to usługa, która na pewno będzie odpowiadać wielu osobom z podanych powyżej powodów. Dlatego klinika PsychoMedic zawarła ją w swojej ofercie, umożliwiając kontakt i pomoc osobom mieszkającym w całej Polsce.
Jak przebiega spotkanie z seksuologiem?
Pierwsze spotkanie z lekarzem seksuologiem przebiegać powinno w jak najbardziej intymnej, kameralnej atmosferze, która ułatwia otwarcie się i szczerą rozmowę. Będzie ona polegała na omówieniu problemu pacjenta, a także poszukiwaniu przyczyn obecnego stanu, które mogą mieć naturę psychologiczną, jak również fizyczną. Z tego względu lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych, specjalistycznych badań, by wykluczyć (lub potwierdzić) leżące u podstawy problemu choroby.
Na spotkaniu omówione zostaną między innymi takie kwestie, jak upodobania i dotychczasowe doświadczenia seksualne, relacje z obecnym partnerem, ale także kwestie zdrowotne, na przykład przyjmowane stale leki.
Diagnoza i co dalej?
Na podstawie postawionej diagnozy lekarz może rozpocząć z pacjentem psychoterapię albo – jeśli jest to potrzebne – psychoterapię par. W przypadku konieczności podjęcia farmakoterapii przepisze odpowiednie leki lub skieruje do innych specjalistów, jeśli podłożem problemu są choroby należące do innej sfery.