Jakich preparatów najlepiej używać przy atopowym zapaleniu skóry?

Warto przeczytać
Skóra atopowa wymaga szczególnej pielęgnacji i wiedzą o tym doskonale osoby borykające się z AZS. Popularne kosmetyki dostępne w sklepach często zawierają dodatki wywołujące podrażnienia oraz nasilające przebieg atopii. Jakie preparaty stosować do codziennej pielęgnacji skóry atopowej oraz czego unikać? Odpowiedzi udzielamy w poniższym poradniku.

Preparaty do pielęgnacji skóry atopowej

Najczęściej spotykanymi objawami, które wykazuje atopowe zapalenie skóry, nazywane w skrócie AZS to zaczerwienienia oraz wypryski wywołujące uczucie swędzenia. Atopia najbardziej daje się we znaki podczas okresu zimowego, ze względu na niską temperaturę oraz suchość powietrza. Wyciszenie choroby oraz poprawa kondycji skóry następuje porą letnią.

W celu złagodzenia objawów wywoływanych przez AZS istotnym czynnikiem jest wyeliminowanie czynnika alergicznego, który nasila przebieg atopii, a także odpowiednia pielęgnacja skóry. Szczególnie ostrożnie podchodzić należy do kosmetyków zawierających dodatki wysuszające skórę. Zazwyczaj są to preparaty, w których składzie znajdziemy substancje zapachowe.

Skuteczne kosmetyki do AZS

Atopowe zapalenie skóry wymaga codziennej pielęgnacji, do której zalicza się regularne jej nawilżanie. Dzieje się tak ze względu na tendencję skóry atopowej do wysuszania, co za tym idzie, podrażnień. Skóra twarzy, która na co dzień jest szczególnie narażona na czynniki zewnętrzne, takie jak chłód i suche powietrze, otoczyć powinniśmy szczególną troską.

Przeczytaj:  Sprawy - promocja SMM na rynku nieruchomości

W tym celu należy wybrać krem przeznaczony do skóry z AZS i stosować go kilka razy dziennie tak, aby była ona odpowiednio nawilżona i elastyczna. Ważne jest również, aby po każdym myciu twarzy nie pocierać jej ręcznikiem, a delikatnie go do niej przykładać. Unikać należy także szorstkich materiałów takich jak gąbki do mycia.

Twarz jednak to niestety niejedyne miejsce, w którym ogniskują się objawy choroby. Atopia może występować również na dłoniach, plecach, nogach, a także głowie. Jak więc skutecznie zadbać o poszczególne partie naszego ciała dotknięte AZS?

Szampon na atopowe zapalenie skóry głowy

Tak jak w przypadku skóry twarzy dotkniętej atopią, tak również w przypadku skóry głowy musimy pamiętać o stosowaniu odpowiednich preparatów przeznaczonych dla osób z AZS. Szampon do atopowej skóry głowy powinien być delikatny i pozbawiony składników podrażniających skórę, a jednocześnie nawilżać i utrzymywać równowagę flory bakteryjnej.

Stosując szampon przeznaczony do walki z objawami AZS, zapobiegamy wystąpieniu zaczerwień oraz swędzeniu skóry głowy i karku utrzymując ją odpowiednio nawodnioną. W codziennej higienie pomocne będą kosmetyki apteczne przeznaczone do stosowania przez osoby z atopią. Są to m.in. balsamy, maści, mleczka czy emulsje, które ze względu na swój charakter są delikatne i nie wywołują podrażnień.

Przeczytaj:  Rodzaje czujników w systemach alarmowych

Ważną informacją jest również to, aby maści oraz mleczka przeznaczone do kuracji atopowego zapalenia skóry przechowywać w lodówce. Niska temperatura preparatu pozwoli na dodatkową korzyść kojącą swędzenie.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.febumed.com.pl/pol_m_Sklep_Atopowe-Zapalenie-Skory-AZS-Egzema-273.html