Kompleksy u dziecka – jak wesprzeć malucha?

Dziecko
fot. materiały prasowe
Psycholodzy potwierdzają, że do ich gabinetów coraz częściej zgłaszają się rodzice z małymi pacjentami, którzy nie potrafią sobie samodzielnie pomóc z kompleksami. Ogromna fala braku wiary w siebie i przemocy ze strony rówieśników to duży problem, a dostęp do internetowych, nie zawsze rzetelnych źródeł odnośnie tego, jak sobie z tym poradzić, nie pomaga. Kompleksy u dzieci są nieraz odbiciem reakcji na nasze zachowania czy przekonania wśród społeczeństwa. Jak walczyć z kompleksami dziecka i odbudować jego wiarę we własne możliwości?

Skąd się biorą kompleksy?

“Jesteś niezdarą”, “jak zwykle nie umiesz sobie z tym poradzić”, “Kasia potrafi to lepiej”, “ta dziewczynka ma takie ładne włosy”, to tylko kilka przykładów wypowiedzi, które mówione nawet nieświadomie są przyczyną kompleksów wśród najmłodszych. Kompleksy rodzą się poprzez porównania z innymi osobami, które słyszy dziecko. Niepewność swojej wartości to zaś efekt wyśmiewania, podważania zdania, ale też nieśmiałości czy nieumiejętności zachowania się w danej sytuacji. Kompleksy tworzą ludzie, najczęściej rówieśnicy, ale także dorośli, również ci z najbliższego otoczenia. Wzorce zachowań i wyglądu, których dziecko nie potrafi albo nie chce przyjąć, są przyczyną wycofania. Warto wspierać i chwalić swoje dziecko, a ewentualne jego błędy przyjmować z wyrozumiałością i starać się naprawiać wspólnie.

Przeczytaj:  Gorączka u dziecka - co warto mieć pod ręką?

Jak pokonać kompleksy?

Czy wiesz, że brak akceptacji ze strony środowiska może doprowadzić do tak skrajnych trudności u dzieci, że nie tylko wycofują się one z kontaktów społecznych, ale nierzadko podejmują próby samobójcze? Zdajesz sobie sprawę, że tylko w 2021 dzieci młodzież podjęła prawie tysiąc prób samobójczych, a aż 50 przypadków dotyczyło dzieci w wieku od 7 do 11 lat?

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko ma kompleksy i te warunkują jego codzienne zachowanie w sposób negatywny, szukaj profesjonalnego wsparcia. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło typu “psycholog dzieci Gdańsk”, aby znaleźć specjalistyczną pomoc.

W poradni psychologicznej nie tylko Twoje dziecko uzyska odpowiednią pomoc. Indywidualne psychoterapie oferowane są także rodzicom. To ważne, aby w niwelowanie kompleksów najmłodszych byli zaangażowani również jego najbliżsi.

Należy wiedzieć, że bagatelizowanie kompleksów dziecka może przynieść naprawdę przykre skutki. Dotyczy to nie tylko odczuwania dyskomfortu w sytuacjach społecznych. Okazuje się, że skutki kompleksów nabytych w dzieciństwie mają swoje następstwa również w życiu dorosłym. Ich jak najszybsze przepracowanie pozwoli po prostu cieszyć się codziennością, realizować swoje plany i nie bać się “sięgać po więcej” w przyszłości. Brak kompleksów to nie tylko ogromny walor, patrząc na życie prywatne, ale także to zawodowe.

Przeczytaj:  Czy organizm kobiety w czasie ciąży jest bardziej podatny na infekcje?