Bezpieczne wyjście w góry

Poradniki

Spacer po górskim szlaku może dostarczyć mnóstwa satysfakcji, a także korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Musimy jednak pamiętać również o tym, że powinien on być dla nas w pełni bezpieczny./Góry, choć piękne, bywają nieobliczalne, dlatego warto przygotować się na wyjście w góry, biorąc pod uwagę poniższe wskazówki.

Zaplanuj trasę

Na początek należy pamiętać, że w górach poruszamy się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Oznaczone są one kolorami, choć, wbrew temu, co się powszechnie uważa, nie wyznaczają one stopnia trudności trasy, lecz jej charakterystykę. Czerwony kolor oznacza najciekawszą, z turystycznego punktu widzenia, trasę, na której spotkamy atrakcyjne krajobrazy i miejsca. Kolorem zielonym oznacza się najkrótszą trasę do danego miejsca docelowego, żółtym natomiast – krótką trasę łącznikową . Niebieski szlak to taki, który obejmuje długą, lecz mało wymagającą trasę. Czarnym kolorem określa się krótką trasę do miejsca, do którego nie prowadzi żadna inna trasa. 

Wybór trasy powinien być podyktowany naszymi oczekiwaniami oraz kondycją. Warto więc sprawdzić, jaki jest profil trasy, czy obejmuje bardziej strome podejścia bądź miejsca wymagające specjalnych umiejętności, aby pokonać dany odcinek (na przykład wspinaczki). 

Przeczytaj:  Leki z internetowej apteki, jakie dostępne.

Gdy już wybierzemy trasę, sprawdźmy, ile średnio czasu zajmuje jej pokonanie, aby przygotować sobie odpowiednią ilość wody oraz prowiantu. Wiedza ta pozwoli nam również oszacować, czy konieczne będzie poruszanie się po zmroku, co będzie od nas wymagało dodatkowego przygotowania.

Sprawdź warunki pogodowe

Przed wejściem na szlak sprawdźmy, jakiej pogody możemy się spodziewać. To pozwoli lepiej przygotować naszą odzież oraz ekwipunek, a także podjąć decyzję o tym, czy w ogóle warto wychodzić w trasę, jeśli po drodze spotka nas ulewa, śnieżyca czy inne, niesprzyjające warunki atmosferyczne. W przypadku wycieczek w góry, w których znajduje się pokrywa śnieżna, musimy dodatkowo sprawdzić komunikaty GOPR. W przypadku zagrożenia lawinowego wyjście na szlak nie będzie możliwe.

Przygotuj odzież i obuwie

Kolejnym elementem naszych przygotować w trasę górską jest skompletowanie odpowiedniego ubioru. Powinien on być wygodny, zapewniać nam komfort w czasie ruchu oraz przepuszczalność powietrza, a także chronić przed różnego rodzaju warunkami atmosferycznymi. Strój w góry zawsze powinien być warstwowy, aby w miarę zmieniających się warunków móc szybko dostosować go do sytuacji.  Standardowo taki strój będzie się składał z wygodnej bielizny, koszulki sportowej i bluzy, legginsów lub spodni sportowych, a także, w zależności od potrzeb, z kurtki wiatrówki o właściwościach przeciwdeszczowych. Pamiętajmy także o tym, że im wyżej, tym może być chłodniej, więc w naszym bagażu powinna się znaleźć także czapka lub opaska, chusta na szyję oraz rękawiczki.

Przeczytaj:  Jak rozbudzić kobietę do częstszych igraszek erotycznych?

Bardzo ważnym elementem stroju górskiego jest obuwie. Na szlak zawsze zakładajmy specjalne buty trekkingowe, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniać nam odpowiednią przyczepność do podłoża, amortyzację i stabilizację. Wyższa cholewka buta będzie chroniła nasz staw skokowy przed ewentualnymi urazami, a mocniej wyżłobiony bieżnik sprawi, że będziemy stawiać pewny krok nawet na błotnistym, piaszczystym  czy kamienistym podłożu.

Tak przygotowani możemy śmiało ruszać w góry i cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody oraz nieskazitelnie czystym powietrzem, które doda nam energii.

undefined