Czy jesteś zdrowa i piękna?

Czy jesteś zdrowa i piękna?

Poradniki

Na ile jesteś zdrowa? Masz zdrową dietę? Czy ćwiczysz regularnie? Pijesz co najmniej 8 szklanek wody dziennie? Czy codziennie śpisz wystarczająco dużo? Prowadzisz zdrowy tryb życia? To wszystko decyduje o tym, jak bardzo zdrowa się czujesz

 

Nasze ciało jest naszą świątynią i musimy o nie dbać. Czy wiesz, że ponad 40% Polek ma nadwagę, a zagraża nam epidemia próchnicy? To szaleństwo! Myśl o swoim ciele jako o swojej fizycznej powłoce, która przeniesie cię przez życie. W przypadku wielokrotnego nadużywania, powłoka szybko się zużyje. Życie jest piękne i nie chcesz się pogrążyć w niepotrzebnych problemach zdrowotnych. Dzisiaj, twoje ciało może działać dobrze, ale kto wie, co zdarzy się jutro. Nie uważaj swojego zdrowia za rzecz oczywistą. Dbaj o swoje ciało.

Przede wszystkim, należy pić więcej wody. Większość z nas nie pije codziennie wystarczającej ilości wody. Woda jest przecież niezbędna do funkcjonowania naszego organizmu. Czy wiesz, że ponad 60% naszego ciała składa się z wody? Ilość wody, której potrzebujemy zależy od różnych czynników, takich jak wilgotność, aktywność fizyczna i waga, ale generalnie potrzebujemy od trzech do czterech litrów wody dziennie. Wiele z nich przyswajamy w diecie, ale warto wypijać co najmniej dziesięć szklanek.

Przeczytaj:  Gorąca herbata groźna dla zdrowia

Ruch to życie. Badania wykazały, że codzienne ćwiczenia fizyczne przynoszą ogromne korzyści dla naszego zdrowia, w tym wydłużają czas życia, zmniejszają ryzyko zachorowań, zwiększają gęstość kości i zmniejszają masę ciała. Jesteś lepsza, ćwicząc. Zwiększ swoją aktywność w życiu. Wejdź po schodach zamiast brać windę. Wysiadaj z autobusu o jeden przystanek wcześniej. A jeśli chcesz zająć się sportem, wybierz ćwiczenia, które lubisz. Kiedy uprawiasz sport, nie zmuszaj się do ćwiczeń, które nienawidzisz, jeśli nie lubisz tańczyć – aerobik czy Zumba nie są dla ciebie! W ćwiczeniach nie chodzi o cierpienie i zmuszanie się do problemów; chodzi o zdrowie, a jednocześnie o dobrą zabawę. Dodanie zróżnicowania w ćwiczeniach sprawi, że będą one ciekawe.

Zajmij się też swoją dietą. Każdy chyba wie, że owoce są bogate w witaminy i składniki mineralne. Ale czy wiesz, że pomarańcze oferują więcej korzyści zdrowotnych niż pigułki witaminy C? Zaspokój swoje podniebienie tymi pożywnymi owocami: Arbuz, morele, awokado (tak, awokado jest owocem!), jabłko, kantalupa, grejpfrut, kiwi, i truskawki. Jeśli zamierzasz spożywać dużo owoców za jednym razem, spożywaj owoce z dodatkiem tłuszczów – takich jak sos, chudy jogurt, oliwa z oliwek lub awokado – w celu zmniejszenia obciążenia glikemicznego. Sałatka owocowa jest zdrowsza niż jedzenie surowych owoców.

Przeczytaj:  Uratujmy szczepionki

Jedz małe posiłki. Wybierz kilka małych posiłków zamiast jednego dużego posiłku – lepiej jeść co dwie godziny trochę owoców, niż czekać do obiadu. W ten sposób wyrównuje się dystrybucja energii. Jest to również lepsze dla Twojego żołądka, ponieważ nie ulega nadmiernemu rozciągnięciu podczas trawienia ogromnej ilości pokarmu podczas jednego posiłku, co może prowadzić do przepukliny. Po prostu jedz, kiedy czujesz głód i zatrzymuj się, kiedy jesteś najedzona.

Wiele kobiet polega na zewnętrznych wskazówkach, kiedy skończy jeść: czy wszyscy skończyli jeść, czy talerz jest pusty, czy minęło pół godziny. Są one nieistotne: należy spojrzeć na wewnętrzne wskazówki – po prostu przestań jeść jeśli czujesz się może nie najedzona do sytości (bo wtedy czujesz się napompowana) – ale gdy jesteś mniej więcej syta, zostawiając sobie miejsce w brzuchu i gotowa na ćwiczenia czy spalenie kalorii!

Autorka jest stylistką i konsultantką sklepu zoio.pl