Wciornastki - jak sobie z nimi radzić, gdzie występują?

Wciornastki – jak sobie z nimi radzić, gdzie występują?

Poradniki

Wciornastki są grupą owadów, która obejmuje kilka tysięcy gatunków na całym świecie. Najpopularniejsze z nich to wciornastek szklarniowiec, wciornastek orientalny, wciornastek cieplarek i wciornastek smokowiec. Niekiedy pojawiają się one w domach razem z zakupionymi roślinami egzotycznymi.

 

Wciornastki osiągają do 2 mm długości są w zasadzie niewidoczne gołym okiem. Ich obecność można jednak rozpoznać po charakterystycznych przebarwieniach pojawiających się na roślinach. Okazuje się też, że atak wciornastek można łatwo rozpoznać. Wystarczy nieopodal doniczki położyć kartkę białego papieru i potrząsnąć rośliną. Jeśli pojawią się na papierze szybko poruszające siœ owady o wydłużonym kształcie i żółto-brunatnej barwie ciała, to prawdopodobnie są to właśnie wciornastki.

Wciornastki – jak można je rozpoznać?

Wciornastki najczęściej żerują na popularnych roślinach pokojowych – bluszczach, storczykach, palmach czy fikusach. W przypadku roślin balkonowych są to gerbery, chryzantemy i goździki.

Wciornastki są owadami, które żywią się sokiem komórkowym i często żerują na różnych częściach rośliny. Na ogół widoczne są na liściach jako jasne, punktowe plamki. Jeśli pada na nie światło słoneczne, zyskują srebrzysty połysk. Czasami na liściach widać również ich ciemne odchody. Jeśli kolonia jest duża, liście zaczynają obsychać. W przypadku roślin ozdobnych wciornastki znacznie skracają okres kwitnienia.

Przeczytaj:  Życie bez diety?

Jak można pokonać wciornastki?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów i środków skutecznych w przypadku wciornastek. Warto jednak stawiać przede wszystkim na produkty o jak najmniejszej toksyczności takie jak Agricolle Spray marki Target. Profilaktycznie zaleca się też utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza.

Niekiedy wciornastki są mylone z atakiem przędziorki. Jednak w przeciwieństwie do przędziorków nie ciągną wśród liści pajęczej nici. W praktyce bardzo trudno jest rozpoznać, jaki gatunek wciornastków pojawił się na roślinach. Szkodniki tą są bardzo ruchliwe, a jednocześnie małe.

Wciornastki w ogrodzie

Wciornastki kalifornijskie często pojawiają się na roślinach ogrodowych – ogórkach, pomidorach, cebuli, papryce, brzoskwiniach czy truskawkach. Atakują ponadto rośliny ozdobne – róże, fiołki, gerbery, stokrotki i cyklameny. Wysysają one sok z roślin powodując uszkodzenie tkanek w wybranych miejscach. Uszkodzenia pąków kwiatowych w przypadku warzyw i owoców kończy się deformacją kwiatów i owoców. Często można się też spotkać z wciornastkami amerykańskimi, które po raz pierwszy zaobserwowano w latach 90. XX wieku w Holandii na uprawach storczyków. Stamtąd też rozprzestrzeniły się na całym świecie, będąc transportowane razem z roślinami hodowlanymi.

Przeczytaj:  Osoby otyłe, otyłość to problem nie jednej osoby, często nie potrafią same sobie pomóc, takie osoby potrzebują pomocy.

Wprawdzie wciornastki nie powodują śmierci rośliny, ale mocno ją uszkadzają. Zmniejszają i deformują kwiaty i owoce, co w przypadku roślin ogrodowych czy warzyw ma duże znaczenie. Eksperci zalecają korzystanie w ich przypadku z produktów o niskiej toksyczności, które są szkodliwe tylko dla samych szkodników np. Agricolle Spray.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.