Skóra jest jednym z największych organów na naszym ciele. Pełni ona również wiele bardzo ważnych funkcji. Ochrania narządu wewnętrzne i zapobiega wnikania do organizmu mikroorganizmów oraz drobnoustrojów. Zaburzona równowaga naskórka może prowadzić do powstawania dyskomfortu, pieczenia czy swędzenia. Takie objawy najczęściej świadczą o AZS, czyli atopowym zapaleniu skóry. Poznaj podstawy pielęgnacji takiego typu schorzenia.
Jak wygląda atopowa skóra?
Atopowe zapalenie skóry jest bardzo powszechną chorobą skóry. Objawia się bardzo silnym świądem, swędzeniem i zaczerwienieniem. Ze względu na jej dużą częstotliwość, uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Najczęściej pojawia się we wczesnym dzieciństwie i w wielu przypadkach utrzymuje się do końca życia. Nieprawidłowo zdiagnozowana może przyczyniać się do dyskomfortu zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Występuje w krajach wysokorozwiniętych.
Proces powstawania atopowej skóry może być podzielona na trzy fazy. Pierwsza z nich to okres niemowlęcy, w którym choroba może pojawić się już od narodzin do 2. roku życia. Zmiany mogą obejmować nawet całe ciało, jednak najczęściej występują na policzkach czy skórze głowy. Faza dziecięca tyczy się dzieci do 11. roku życia. W tym przypadku zmiany dotyczą zgięć łokciowych i kolanowych, a atopia młodzieżowa objawia się dodatkowo w górnej części ciała.
Atopia a przyczyny jej powstawania
Liczne badania, które stale są prowadzone, do dnia dzisiejszego w pełni nie rozpoznały dokładnych przyczyn powstawania tej przypadłości. Na jej rozwój mogą mieć jednak wpływ mutacje genów, które odpowiadają za czynniki, które sprzyjają rozwojowi innych chorób, jak astma, łuszczyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Można jednak wyróżnić kilka czynników środowiskowych, które mogą nasilić pojawienie się AZS.
Pierwszą kwestią jest zanieczyszczenie środowiska, które wpływa na barierę ochronną naskórka. Równie silnie oddziaływają także alergeny, takie jak kurz, roztocza czy nawet sierść zwierząt. Podrażnić mogą także różnego rodzaju substancje drażniące, jak niektóre kosmetyki czy detergenty. Warto również unikać silnego, chronicznego stresu.
Pielęgnacja skóry dotkniętej atopią
Oprócz prawidłowego zdiagnozowania problemu ważna jest odpowiednia pielęgnacja takiej skóry. Jej podstawą będą emolienty, czyli substancje o działaniu silnie regenerującym i natłuszczającym. Dzięki nim odbudowywana jest warstwa hydrolipidowa skóry, a naskórek staje się bardziej miękki. Świetnie sprawdzą się żele myjące, które świetnie wpływają na ukojenie atopowej skóry.
Aby uniknąć takich chorób jak właśnie atopia czy trądzik na czole warto pamiętać odpowiednim poziomie nawilżenia skóry. Szczególnie po kąpieli może stać się sucha i swędząca, dlatego warto sięgać także po balsamy do bardzo suchej skóry. Przywracają one równowagę mikrobiomu skóry, a dzięki lekkich konsystencjach świetnie nadają się do stosowania na co dzień. Mogą być stosowane do pielęgnacji naskórka w przypadku niemowląt oraz osób dorosłych.