Gorączka u dziecka – co warto mieć pod ręką?

Artykuł Miesiąca Dziecko
Gorączka u dziecka nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, która wymaga wizyty u pediatry. Zawsze jednak powinno się starać ją zwalczać – gorączka u malucha oznacza bowiem, że w organizmie rozwija się stan zapalny. Wyższa niż przyjmowana za prawidłową (czyli 36,6 stopni Celsjusza) ciepłota ciała jest odpowiedzią obronną organizmu. Jakie są przyczyny gorączkowania u Twojej pociechy i co warto mieć pod ręką, kiedy podejrzewasz wyższą temperaturę? Sprawdźmy.

Przyczyny gorączkowania u dziecka

Powody podwyższonej temperatury organizmu mogą mieć różne źródło. Małe dzieci gorączkują nie tylko w trakcie chorób wirusowych czy bakteryjnych, takich jak przeziębienie i zapalenie migdałków. Gorączka może pojawiać się jako objaw towarzyszący katarowi lub kaszlowi. Dzieci gorączkują również w trakcie bolesnego procesu ząbkowania, kiedy wyżynają się pierwsze zęby, a dziąsła puchną.

Źródłem gorączki może być także zapalenie ucha, zaparcia, a bardzo często przegrzanie. Jeśli maluch jest ubrany wielowarstwowo i jest mu za ciepło może dojść do stanu podgorączkowego. Nierzadko przyczyną podwyższonej temperatury jest szczepienie i jest to normalny objaw, i reakcja młodego organizmu, którego układ odpornościowy ciągle się rozwija. W takiej sytuacji pediatra informuje rodziców o możliwych skutkach ubocznych i zaleca obserwację dziecka oraz pomiar temperatury, a w ostateczności podanie dostosowanego do wieku malucha leku, którego zadaniem jest zbić gorączkę. Utrzymująca się gorączka bywa także często jedynym objawem zakażenia układu moczowego u niemowląt.

Przeczytaj:  Mleko początkowe dla noworodka

Jak rozpoznać i sprawdzić temperaturę u dziecka?

Kiedy Twoje dziecko jest rozpalone, marudne, traci apetyt i chęć do aktywności, a wyczuwalna ciepłota ciała pojawia się w okolicach karku i nadgarstków, warto zmierzyć mu temperaturę odpowiednim termometrem.

W przypadku pomiarów gorączki u niemowlaka ważny jest szybki czas pomiaru, który da odpowiedź na to, czy organizm naszej pociechy walczy z infekcją. Kolejnym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy zakupie, to jak najmniej inwazyjny sposób pomiaru. Dobrym wyborem będzie termometr bezdotykowy, który poza szybkim pomiarem nie wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą chorej osoby, a tym samym dezynfekcji.

Jeśli proces chorobowy toczy się dłużej, warto pomyśleć o termometrze z opcją zapisywania historii temperatur i śledzenia w ten sposób zmiany temperatury. Termometry bezdotykowe na podczerwień są odpowiedzią na tradycyjne sposoby mierzenia temperatury, które bardzo często nie dawały prawidłowego pomiaru. Niedokładnie lub za krótko zaaplikowane czy wyciągane przez zdenerwowane przy badaniu dzieci termometry pokazują często fałszywą informację o ciepłocie ciała. Termometr na podczerwień dokonuje szybkiego, dokładnego pomiaru, bez stresu i nerwowego oczekiwania na wyniki.

Przeczytaj:  Ochrona przed koronawirusem test z palca - Test COVID-19 IgM/IgG

Termometry elektroniczne, w przeciwieństwie do rtęciowych, są także znacznie bezpieczniejszą formą pomiaru temperatury u najmłodszych. Jak w każdym przypadku, tak i w odniesieniu do termometrów mamy szeroki wybór. Żeby podjąć decyzję, warto dokonać porównania produktów i wybrać dobry termometr dla dziecka. W tym celu najlepiej posłużyć się rankingami internetowymi dotyczącymi termometrów bezdotykowych.

Jednym z cieszących się popularnością, dokładnych rankingów prezentujących zarówno droższe, jak i budżetowe modele bezdotykowych termometrów jest ranking na stronie Terdelas.com. Znajdziesz tutaj informację o właściwościach różnych modeli, dodatkowych funkcjach czy szybkości pomiaru. Ranking został stworzony na podstawie najczęstszych wyborów klientów i ich opinii.

Jak zwalczyć gorączkę u małego dziecka?

Domowym sposobem, który pomoże uporać się z podwyższoną temperaturą i przyniesie ulgę maluchowi, są zimne okłady. Jeśli stan gorączkowy się utrzymuje dłużej, warto skonsultować się z pediatrą, który wdroży odpowiednie leczenie.

Za merytoryczne wsparcie podczas pisania artykułu dziękujemy właścicielom sklepu z zabawkami Maludas.pl.