Mindfulness a zdrowie pracowników organizacji

Mindfulness a zdrowie pracowników organizacji

Inne

Zdrowie psychiczne jest tematem, o którym mówi się coraz otwarciej, także w miejscach pracy. To bardzo istotne, ponieważ pracownicy to grupa szczególnie narażona na problemy w tym obszarze, co szczególnie widoczne jest choćby w państwach Wschodu, gdzie współczynnik samobójstw jest niezwykle wysoki, szczególnie wśród populacji czynnej zawodowo. W świetle tych faktów warto zwrócić uwagę na techniki uważności i współczucia dla samego siebie, które mogą okazać się bardzo pomocne w życiu zawodowym i osobistym.

Mindfulness a zdrowie pracowników organizacji

Problemy pracowników dotyczące ich zdrowia psychicznego często wiążą się z ich negatywnym nastawieniem do możliwości pojawienia się zaburzeń w tym obszarze. Wiążą się one często ze wstydem oraz obawą przed uznaniem ich za słabych, odstających od innych czy nieodpowiednich na dane stanowisko. Wstyd zwykle opóźnia dążenie do poszukiwania pomocy, co prowadzi do pogłębiania się problemów, a w efekcie długiego i intensywnego leczenia klinicznego.

Współczucie dla samego siebie

Ważnym elementem, który należy uwzględnić w temacie zdrowia psychicznego, jest współczucie dla samego siebie. Polega ono na zrozumieniu i zaakceptowaniu swoich słabości czy niedoskonałości. Składa się ono z trzech elementów: życzliwości dla samego siebie, samoświadomości, czyli interpretacji własnego doświadczenia w perspektywie ogólnego doświadczenia ludzkości oraz uważności, skupiającej się na obecności tu i teraz. Wymienione elementy mają swoje przeciwstawne koncepcje: osądzenie samego siebie, izolacja, polegająca na myśleniu o sobie, jak o jedynej osobie cierpiącej z danego powodu oraz nadmierna, a przez to szkodliwa identyfikacja z kimś lub czymś. Współczucie dla samego siebie w miejscu pracy nie zawsze jest łatwe, warto jednak uświadamiać pracowników co do jego znaczenia, tym bardziej że istnieje wiele technik służących rozwijaniu samego siebie. Należą do nich m.in. oddychanie, przeramowanie, współczujący list do siebie oraz współczujące obrazowanie.

Przeczytaj:  Międzynarodowy transport zwłok – jak zacząć?

Oddychanie

Oddychanie ma bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia, dlatego warto poświęcić mu odpowiednią uwagę. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak oddychamy (brzuchem czy klatką piersiową), skupić się na szybkości oddechu i komforcie. Wszystko to ma znaczenie w trosce o siebie i pomaga w otwarciu dostępu do uspokajającego umysłu.

Przeramowanie

Przeramowanie pozwala na spojrzenie na sprawę z różnych perspektyw, co może mieć znaczny wpływ na nasze samopoczucie. W pracy wspiera odporność emocjonalną pracowników i poprawia ich wydajność, ponadto zmienia samokrytykę w pewność siebie. Przeramowanie pozwala na postrzeganie do tej pory negatywnych cech w pozytywnym świetle, dzięki czemu możliwe jest ich ulepszanie i praca nad nią.

Współczujący list do samego siebie

Ćwiczenie to polega na przywołaniu swojej niedocenianej cechy bądź wyzwania życiowego, z którym należy zmierzyć się w danym momencie. Po ich określeniu należy szczerze opisać to, co czuje się w związku z nimi. Następnie trzeba pomyśleć o bliskiej osobie, która darzy nas pełną akceptacją i miłością oraz zastanowić się, co ona pomyślałaby o danej cesze. Bardzo ważne jest tutaj jasne wyobrażenie sobie tej osoby i poczucie jej współczucia. Należy też myśleć o tym, że wiele osób ma takie same problemy i podjąć odpowiednie kroki ku ich rozwiązaniu.

Przeczytaj:  Prezent na imieniny

Współczujące obrazowanie

Ta technika również wymaga skupienia się na cechach lub wyzwaniach oraz przywołaniu w myślach osoby okazującej współczucie. W tym wypadku należy jednak wyobrazić sobie, że stoi się naprzeciw niej i pomyśleć o jej wyrazie twarzy, uczuciach i istnieniu w danej chwili. Kolejny krok to pomyślenie, że opowiadamy o naszym problemie oraz wyobrażenie sobie jej reakcji. W tym momencie należy pomyśleć o zmianie, która zachodzi w nas pod wpływem tych słów.

Artykuł powstał przy współpracy z redakcją CzasopismoMindfullness.pl