psychoterapia

W czym może pomóc psychoterapia?

Artykuł Miesiąca Artykuł sponsorowany schorzenia

Psychoterapia to proces terapeutyczny, realizowany w danym, konkretnym nurcie psychoterapeutycznym, którego celem jest poprawa funkcjonowania psychicznego, przyniesienie ulgi, uzyskanie większego wglądu w siebie oraz wiedzy dotyczącej natury ludzkiej psychiki. W owym procesie, psychoterapeuta pomaga uporać się ze wszelkimi zgłaszanymi przez pacjentów trudnościami psychicznymi, a także pomaga ułożyć odpowiedni plan działania aby osiągać swoje cele.

Rodzaj i długość terapii może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb, a także nurtu w jakim realizowana jest psychoterapia. Z założenia najdłużej trwa psychoterapia psychoanalityczna, nieco krócej pschodynamiczna, a niektóre z nich – jak np. poznawczo-behawioralna mają określone, krótkoterminowe ramy współpracy.

Rodzaje psychoterapii

Istnieje wiele rodzajów psychoterapii, z których każda wykorzystuje inne techniki i narzędzia oraz skupia się na innych aspektach. Najpopularnieszje rodzaje to psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) oraz psychodynamiczna. W Polsce dużą popularnością cieszą się jednak również terapia humanistyczna, psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR) i terapia gestalt.

Odrębnie rozpatrywana jest zazwyczaj kwestia hipnoterapii, czyli takiego rodzaju działania terapeutycznego który prowadzony jest po uprzednim wprowadzeniu kleinta/-ki w stan głębokiego odprężenia, zwanego także transem hipnotycznym. Hipnoterapia polecana jest przede wszystkim przy różnego rodzaju fobiach, zaburzeniach adaptacyjnych, zachowania i nerwicach.

Przeczytaj:  Kapcie damskie na wyciągnięcie ręki!

Jakie korzyści niesie psychoterapia?

Poprawa samooceny i zmiana sposobu myślenia

Psychoterapia pomaga lepiej rozumieć siebie i zmienić sposób myślenia o samym sobie. Dzięki temu może przyczynić się do poprawy samooceny. W procesie terapeutycznym klienci uczą się negować różne przekonania oraz rozkładać je na czynniki pierwsze, przez co dochodzą, do tego że część z naszych przekonań i ocen jest wynikiem błędów poznawczych.

Podobnie nasze schematy myślowe, nasuwają różne interpretacje. Dzięki zmianie negatywnych schematów myślenia, można poczuć się lepiej, zwiększyć swoją motywację, a także obniżyć poziom lęku.

Nauka nowych, przystosowawczych zachowań

Często nasze zachowania są wynikiem nieprzystosowawczych wzorców i nawyków, a nauka nowych zachowań i nowych nawyków pomaga uporać się z wieloma trudnościami i konstruktywniej radzić sobie w wielu sytuacjach.

Lepsze rozumienie innych i siebie

Psychoterapia ułatwia osiągnięcie wglądu, czyli lepszego rozumienia samego siebie, swoich potrzeb, zachowań i preferencji. Nie inaczej jest z relacjami interpersonalnymi. W procesie terapeutycznym uczymy się trafniej reagować na zachowania innych ludzi, lepiej rozumieć relacje i ich dynamikę.

Nauka regulacji emocji

Regulacja emocji to kluczowa umiejętność i często główna motywacja dla której klienci rozpoczynają psychoterapię. Nauka samoregulowania emocji niezwykle podnosi komfort i jakość życia.

Przeczytaj:  Jak starzeje się skóra twarzy? Co można by spowolnić ten proces?

Łatwiejsze osiąganie swoich celów

Psychoterapia pomaga także, zwiększyć swoją efektywność i jasność co do celów i preferencji. W tym wypadku warto również rozważyć coaching.

Coaching to kolejna forma wsparcia, która koncentruje się na realizacji konkretnych celów osobistych lub zawodowych. Podczas sesji coachingowych, coach pomaga klientowi zdefiniować jasne i osiągalne cele, zidentyfikować przeszkody, które mogą pojawić się na drodze do ich realizacji. Na wypadek pojawienia się przeszkód sesja coachingowa pomaga uprzednio opracować strategię poradzenia sobie z nimi.