przedwczesny wytrysk

Przedwczesny wytrysk – przyczyny i leczenie

Potencja i inne
Przedwczesny wytrysk to problem, z którym zmaga się wielu mężczyzn, niezależnie od wieku czy doświadczenia seksualnego. Może wynikać z różnych przyczyn, zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych. W niniejszym artykule przyjrzymy się czynnikom wpływającym na ten problem, takim jak zaburzenia hormonalne, neurologiczne czy stres.

Przedwczesny wytrysk – przyczyny

Czynniki wpływające na występowanie przedwczesnego wytrysku mają zarówno charakter fizjologiczny, jak i psychologiczny. Somatyczne przyczyny obejmują między innymi zaburzenia hormonalne, stan zapalny prostaty, nadwrażliwość żołędzi prącia czy też cukrzyca. Z kolei psychologiczne czynniki ryzyka to między innymi stres, lęk przed niezadowoleniem partnerki, niskie poczucie własnej wartości lub też wcześniejsze negatywne doświadczenia seksualne. Warto zwrócić uwagę na to, że często te dwa rodzaje przyczyn są ze sobą powiązane i wzajemnie się potęgują i są kwestią bardzo indywidualną.

W celu zidentyfikowania przyczyn przedwczesnego wytrysku warto również przyjrzeć się swoim nawykom życia oraz stanowi zdrowia. Należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak: używki (alkohol, papierosy, narkotyki), poziom stresu, jakość snu, dieta, aktywność fizyczna, a także ewentualne problemy zdrowotne.

Psychologiczne aspekty problemu

Tak jak wspomnieliśmy, lęki mają znaczący wpływ na zdolność kontrolowania wytrysku. Kiedy są one ściśle związane z oczekiwaniami partnerki czy obawą przed niezadowoleniem mogą prowadzić do pojawienia się tego problemu. Warto zatem zwrócić uwagę na redukcję stresu i radzenie sobie z natrętnymi myślami w kwestii leczenia przedwczesnego wytrysku. W tym celu można skorzystać z technik relaksacyjnych, takich jak medytacja czy głębokie oddychanie, a także z konsultacji z psychologiem lub seksuologiem.

Psychologiczne aspekty problemu przedwczesnego wytrysku obejmują również niskie poczucie własnej wartości, brak pewności siebie czy negatywne doświadczenia seksualne z przeszłości. W leczeniu tego rodzaju problemów pomocne może być pracowanie nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości oraz budowaniem pozytywnego obrazu siebie jako partnera seksualnego. Warto też pamiętać o komunikacji z partnerką i wyrażaniu swoich potrzeb oraz obaw.

Przeczytaj:  Mężczyźni coraz częściej sięgają po viagrę. Czy zaburzenia erekcji przestały być tematem tabu?

Przedwczesny wytrysk – leczenie

Zastanawiając się nad tym, kiedy warto udać się do specjalisty w celu diagnozy przedwczesnego wytrysku, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim, jeśli problem ten utrzymuje się przez dłuższy czas i wpływa negatywnie na jakość życia seksualnego oraz relacje z partnerem, warto skonsultować się z lekarzem.

Ponadto, jeśli zauważysz, że przedwczesny wytrysk występuje w różnych sytuacjach seksualnych (np. podczas masturbacji, stosunku czy pieszczot), może to również być sygnałem, że warto udać się do specjalisty. Warto także pamiętać, że leczenie przedwczesnego wytrysku jest możliwe, a wizyta u lekarza pomoże w znalezieniu odpowiedniej metody terapii. Istotne jest tu indywidualne podejście do pacjenta.

Lek na przedwczesny wytrysk

W leczeniu farmakologicznym przedwczesnego wytrysku stosuje się różne preparaty, które mają na celu opóźnienie momentu wytrysku i zwiększenie kontroli nad nim. Należy do nich dapoksetyna, która jest selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Alternatywą dla leków doustnych są preparaty miejscowe, takie jak kremy czy żele zawierające środek znieczulający w odpowiedniej dawce. Stosowane bezpośrednio na członka, zmniejszają one wrażliwość na bodźce, co pozwala na opóźnienie wytrysku.

Przedwczesny wytrysk leczenie – terapia behawioralna

Dobrze dobrana i przeprowadzona terapia behawioralna jest skutecznym narzędziem w walce z przedwczesnym wytryskiem. Działa poprzez naukę technik radzenia sobie z problemem, które pomagają go kontrolować i opóźniać. Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja czy joga, niekiedy wpłyną na redukcję stresu i napięcia. Tak jak wspominaliśmy, często towarzyszą one temu problemowi. Ponadto terapia behawioralna obejmuje też nierzadko naukę technik komunikacji z partnerem, aby lepiej zrozumieć swoje potrzeby i oczekiwania w sypialni.

Przeczytaj:  Jak zrobić idealne fellatio?

Warto również wspomnieć o terapii par, która może być pomocna w przypadku przedwczesnego wytrysku. Skupia się ona na poprawie komunikacji między partnerami, co prowadzi do lepszego zrozumienia problemu i wspólnego poszukiwania rozwiązań. Wspólna praca nad problemem przyczyni się do poprawy jakości życia seksualnego i zwiększenia satysfakcji związku.

Przedwczesny wytrysk – zadbaj o siebie i swój styl życia

Wprowadzenie zdrowych nawyków oraz zmiana stylu życia może pozytywnie wpłynąć na poprawę kontroli nad wytryskiem. Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mogą pomóc w walce z przedwczesnym wytryskiem.

  • Dieta – regularne, zdrowe odżywianie, bogate w białko, błonnik oraz witaminy oddziałuje na poprawę funkcjonowania układu nerwowego i krwionośnego, co przekłada się na lepszą kontrolę wytrysku.
  • Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia mogą pomóc w zwiększeniu kontroli nad wytryskiem.
  • Redukcja stresu – nauka radzenia sobie ze stresem oraz relaksacja mają pozytywny wpływ na zdolność do kontroli wytrysku.
  • Unikanie używek – alkohol, nikotyna oraz narkotyki negatywnie wpływają nie tylko na kontrolę wytrysku, ale i na kondycję całego organizmu. Dlatego warto je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować.