5 sposobów na łagodzenie bólu mięśni i stawów w domu

5 sposobów na łagodzenie bólu mięśni i stawów w domu

Artykuł sponsorowany Choroby od A do Z

Wszelakie dolegliwości bólowe skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz obniżają jakość naszego życia. W jaki sposób można sobie z nimi radzić? Kilka porad, co możesz zrobić w zaciszu swojego domu, by złagodzić dolegliwości bólowe i stawowe, znajdziesz właśnie w tym artykule.

Okłady

Jednym z popularnych sposobów łagodzenia bólu jest zadziałanie ciepłem lub zimnem. To, co lepiej podziała, zależy od charakteru bólu oraz jego przyczyn. Ciepły okład pozwoli rozluźnić napięte mięśnie, a zimne przydadzą się w przypadku stłuczeń czy bólu po intensywnej aktywności fizycznej Warto mieć w domu okłady żelowe, które można zarówno schłodzić, jak i rozgrzać. Przydadzą się także wkłady chłodzące czy lód, a także termofor.

Kąpiel z dodatkiem soli

W odnowie biologicznej od dawna stosowana jest sól Epsom, która potrafi łagodzić bóle pleców czy kończyn oraz ułatwia rozluźnienie mięśni. Taką kąpiel należy sobie zafundować co najmniej trzy razy w tygodniu, pozostając w wannie z solą około 20 minut.

Przeciwzapalne przyprawy

Dolegliwości bólowe w obrębie mięśni i stawów często wiążą się ze stanem zapalnym. Kurkuma, imbir, cynamon, goździki czy gałka muszkatołowa to przykłady przypraw, które działają przeciwzapalnie. Oczywiście ich działanie nie jest natychmiastowe i nie można go porównać do przyjęcia tabletki przeciwbólowej czy zastosowania maści ze środkiem przeciwzapalnym. Będą jednak korzystnie wpływały na organizm w dłuższej perspektywie, co może mieć spore znaczeniu w przypadku chorób przewlekłych przebiegających z bólami mięśniowo-stawowymi.

Przeczytaj:  Anemia- przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Masaż

Masowanie obolałych mięśni oraz stawów poprawia przepływ krwi w tych partiach ciała. Taki masaż można wykonać samodzielnie przy użyciu rozgrzewających preparatów, olejków czy oliwki. Kluczowe jest wykonywanie masażu delikatnie, aby nie pogłębić dolegliwości bólowych i nie doprowadzać do uszkodzeń. W zależności od miejsca, w którym pojawia się ból, taki masaż można wykonać samodzielnie lub poprosić o pomoc kogoś bliskiego.

Zwiększenie aktywności fizycznej

Czasem dolegliwości bólowe są konsekwencją bezruchu, nieprawidłowej postawy i złych nawyków. Dołączenie do swojego planu dnia kilku czy kilkunastu minut ćwiczeń rozciągających, a także wdrożenie regularnych spacerów, może okazać się skutecznym sposobem na złagodzenie czy wręcz wyeliminowanie bólu.

Ból mięśni i stawów jako objaw choroby rzadkiej

Nie zawsze domowe sposoby pozwolą skutecznie uśmierzać ból, zwłaszcza gdy jest on efektem postępującej czy przewlekłej choroby. Niestety czasem diagnostyka takich problemów trwa długie lata – tak bywa między innymi w przypadku chorób rzadkich.

Fundacja Saventic dąży jednak do tego, by skracać ten proces i ułatwiać uzyskanie właściwego rozpoznania. Z jej pomocy może bezpłatnie skorzystać każda osoba, która podejrzewa u siebie schorzenie rzadkie i boryka się z nierozpoznanymi jeszcze symptomami. Niezbędne jest wypełnienie ankiety oraz przesłanie swojej dokumentacji medycznej, aby mogli ją zweryfikować specjaliści Fundacji. Jedynym kosztem jest czas, który należy poświęcić na udostępnienie stosownych dokumentów.

Przeczytaj:  Jak starzeje się skóra twarzy? Co można by spowolnić ten proces?

Więcej szczegółów na temat Fundacji Saventic i jej działań znajdziesz na www.fundacjasaventic.pl.