5 sposobów na łagodzenie bólu mięśni i stawów w domu

5 sposobów na łagodzenie bólu mięśni i stawów w domu

Artykuł sponsorowany Choroby od A do Z

Wszelakie dolegliwości bólowe skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie oraz obniżają jakość naszego życia. W jaki sposób można sobie z nimi radzić? Kilka porad, co możesz zrobić w zaciszu swojego domu, by złagodzić dolegliwości bólowe i stawowe, znajdziesz właśnie w tym artykule.

Okłady

Jednym z popularnych sposobów łagodzenia bólu jest zadziałanie ciepłem lub zimnem. To, co lepiej podziała, zależy od charakteru bólu oraz jego przyczyn. Ciepły okład pozwoli rozluźnić napięte mięśnie, a zimne przydadzą się w przypadku stłuczeń czy bólu po intensywnej aktywności fizycznej Warto mieć w domu okłady żelowe, które można zarówno schłodzić, jak i rozgrzać. Przydadzą się także wkłady chłodzące czy lód, a także termofor.

Kąpiel z dodatkiem soli

W odnowie biologicznej od dawna stosowana jest sól Epsom, która potrafi łagodzić bóle pleców czy kończyn oraz ułatwia rozluźnienie mięśni. Taką kąpiel należy sobie zafundować co najmniej trzy razy w tygodniu, pozostając w wannie z solą około 20 minut.

Przeciwzapalne przyprawy

Dolegliwości bólowe w obrębie mięśni i stawów często wiążą się ze stanem zapalnym. Kurkuma, imbir, cynamon, goździki czy gałka muszkatołowa to przykłady przypraw, które działają przeciwzapalnie. Oczywiście ich działanie nie jest natychmiastowe i nie można go porównać do przyjęcia tabletki przeciwbólowej czy zastosowania maści ze środkiem przeciwzapalnym. Będą jednak korzystnie wpływały na organizm w dłuższej perspektywie, co może mieć spore znaczeniu w przypadku chorób przewlekłych przebiegających z bólami mięśniowo-stawowymi.

Masaż

Masowanie obolałych mięśni oraz stawów poprawia przepływ krwi w tych partiach ciała. Taki masaż można wykonać samodzielnie przy użyciu rozgrzewających preparatów, olejków czy oliwki. Kluczowe jest wykonywanie masażu delikatnie, aby nie pogłębić dolegliwości bólowych i nie doprowadzać do uszkodzeń. W zależności od miejsca, w którym pojawia się ból, taki masaż można wykonać samodzielnie lub poprosić o pomoc kogoś bliskiego.

Zwiększenie aktywności fizycznej

Czasem dolegliwości bólowe są konsekwencją bezruchu, nieprawidłowej postawy i złych nawyków. Dołączenie do swojego planu dnia kilku czy kilkunastu minut ćwiczeń rozciągających, a także wdrożenie regularnych spacerów, może okazać się skutecznym sposobem na złagodzenie czy wręcz wyeliminowanie bólu.

Ból mięśni i stawów jako objaw choroby rzadkiej

Nie zawsze domowe sposoby pozwolą skutecznie uśmierzać ból, zwłaszcza gdy jest on efektem postępującej czy przewlekłej choroby. Niestety czasem diagnostyka takich problemów trwa długie lata – tak bywa między innymi w przypadku chorób rzadkich.

Fundacja Saventic dąży jednak do tego, by skracać ten proces i ułatwiać uzyskanie właściwego rozpoznania. Z jej pomocy może bezpłatnie skorzystać każda osoba, która podejrzewa u siebie schorzenie rzadkie i boryka się z nierozpoznanymi jeszcze symptomami. Niezbędne jest wypełnienie ankiety oraz przesłanie swojej dokumentacji medycznej, aby mogli ją zweryfikować specjaliści Fundacji. Jedynym kosztem jest czas, który należy poświęcić na udostępnienie stosownych dokumentów.

Więcej szczegółów na temat Fundacji Saventic i jej działań znajdziesz na www.fundacjasaventic.pl.