Kosmetyki naturalne – hit czy kit?

Warto przeczytać

„Naturalne”, „eko”, „bio” to hasła, które można spotkać na wielu opakowaniach kosmetyków zarówno do włosów, jak i do twarzy czy ciała. W ten sposób producenci chcą wzbudzić zainteresowanie swoimi wyrobami oraz zachęcić klientów do skorzystania z nich. Jednak co to właściwie oznacza, że kosmetyk jest naturalny? Czy warto sięgać po takie produkty, czy to zwykły chwyt marketingowy? Sprawdź!

Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co znajduje się w kosmetykach i kładzie nacisk na to, żeby zawierały składniki, które są przyjazne dla człowieka, środowiska i zwierząt. Nic dziwnego, że produkty naturalne lub ze składnikami pochodzenia naturalnego to hit ostatnich lat. Co jednak kryje się pod tym pojęciem?

Kosmetyki naturalne – co to oznacza?

Producenci mają zakaz umieszczania na etykietach produktów nieprawdziwych informacji, które mogłyby wprowadzać konsumentów w błąd. Jednak określenie „naturalny” nie jest prawnie uregulowane, przez co zdarza się, że niektórzy używają go bezpodstawnie.

Mimo to, przyjęło się, że kosmetyk naturalny:

  • zawiera składniki roślinne, mineralne lub pochodzenia zwierzęcego, ale pozyskane bez szkody dla nich,
  • został przygotowany bez niszczenia środowiska,
  • nie zawiera substancji syntetycznych, szkodliwych ani pochodzących od martwych zwierząt,
  • nie był testowany na zwierzętach.

Kosmetykami naturalnymi mogą być także produkty ekologiczne, organiczne oraz bio, które uzyskały stosowne certyfikaty, np. ECOCERT, BDIH, NaTrue czy Vegan Society i spełniają rygorystyczne normy specjalistycznych instytucji. Jeśli, chcesz mieć pewność, że wybrany kosmetyk otrzymał stosowny certyfikat, poszukaj na jego etykiecie odpowiedniego oznaczenia.

Przeczytaj:  Rekordowo upalne lato – co najchętniej Polacy kupowali w aptekach?

Jednak nie każdy ma czas sprawdzać, czy to co napisał producent jest prawdą. Aby ułatwić klientom wybór naturalnych kosmetyków, Drogerie Natura zdecydowała się przeprowadzić staranną selekcję wszystkich produktów i zgromadzić te naturalne w jednym miejscu. Dzięki temu nie trzeba już przeszukiwać całej oferty. Wystarczy wejść w odpowiednią zakładkę na stronie i wybrać produkty spełniające oczekiwania.

Co zawierają kosmetyki naturalne?

Produkty naturalne przyciągają uwagę prostymi, minimalistycznymi etykietami, które swoim designem nawiązują do ekologii. Jednak opakowania to nie wszystko. Najważniejsze są ich receptury, dlatego należy przed zakupem dokładnie czytać składy. Kosmetyki naturalne powinny zawierać:

  • składniki roślinne, w tym ekstrakty i wyciągi z liści, nasion, kwiatów, a także z ziół, warzyw oraz zbóż, które stanowią cenne źródło składników odżywczych wspierających regenerację włosów i skóry,
  • oleje i masła roślinne, z wyjątkiem oleju palmowego, w których znajdują się wartościowe nienasycone kwasy tłuszczowe pomagające utrzymać naskórek i pasma w dobrej kondycji,
  • minerały i witaminy, które dogłębnie wnikają zarówno w skórę, jak i w kosmyki oraz wspomagają ich rewitalizację,
  • kwas hialuronowy, mocznik, d-panthenol i inne związki organiczne bezpieczne dla środowiska, człowieka i zwierząt,
  • składniki pochodzenia zwierzęcego, ale pozyskane bez szkody dla nich, jak np. miód, śluz ślimaka czy pyłek pszczeli.
Przeczytaj:  Jak skutecznie się odchudzać?

Ich receptury często są uzupełniane syntetycznymi, ale nieszkodliwymi składnikami, po to, aby poprawić trwałość formuły lub jej wchłanianie się w naskórek oraz włosy. Dlatego nie należy od razu „skreślać” tych produktów, tylko upewnić się, że substancji naturalnych jest więcej.

Czy warto wybierać kosmetyki naturalne?

Zastanawiasz się, czy produkty naturalne to dobry wybór? Zdecydowanie tak – zwłaszcza, jeśli zależy Ci na tym, żeby pielęgnować ciało oraz włosy w zgodzie z ekologią. Kosmetyki często pakowane są w biodegradowalne albo pochodzące z recyklingu opakowania, co pozwala zmniejszyć ilość odpadów. Dodatkowo, kiedy wybierasz takie produkty, dajesz również jasny sygna, że takie wyroby są potrzebne na rynku, dzięki czemu pośrednio wpływasz na dalsze działania wytwórców.

Kolejną zaletą produktów z naturalnym składem jest to, że ich formuła jest delikatna, a przez to dobrze tolerowana przez każdą skórę, także wrażliwą. Brak substancji drażniących i zapachowych sprawia, że receptura nie podrażnia naskórka, więc produkty mogą być bezpiecznie używane także przez osoby z nadwrażliwością, alergią czy problemami skórnymi. Co więcej, łagodny skład dobrze wpływa na skórę ze skłonnością do trądziku. Naturalne substancje nie zatykają porów, dzięki czemu ryzyko powstawania zaskórników i innych niedoskonałości jest minimalne.

Kosmetyki naturalne to ciekawa alternatywa dla popularnych produktów. Warto poznać je bliżej.