Jak pomóc tym, którzy mają ograniczoną zdolność poruszania się - wybór akcesoriów ortopedycznych

Jak pomóc tym, którzy mają ograniczoną zdolność poruszania się – wybór akcesoriów ortopedycznych

Polecne i promocje

Gdy dochodzi do urazu w wyniku, którego uszkodzone zostają kończyny lub kiedy inna choroba uniemożliwia poruszanie się, osoby w ten sposób poszkodowane, wymagają troski i pomocy ze strony innych ludzi. W trakcie rekonwalescencji lub przy stałej opiece nad chorymi potrzebującymi wsparcia, zawsze przydatne są akcesoria ortopedyczne dostosowane odpowiednio do rodzaju niedyspozycji ruchowej.

Kule ortopedyczne – prosta i szybka pomoc, by przywrócić samodzielność

Kiedy zachodzi zdarzenie w wyniku, którego jedna z dolnych kończyn zostaje upośledzona, ale ogólny stan zdrowia takiej osoby, nie jest przeciwwskazaniem do samodzielnego poruszania się, warto pomóc jej, w jak najbardziej niezależnym funkcjonowaniu w okresie dochodzenia do zdrowia. Wskazane zatem jest zaopatrzenie jej w kule ortopedyczne. Ten prosty ekwipunek bardzo ułatwi takiej osobie wykonywanie codziennych czynności. Kule dobiera się zawsze do wagi osoby, która będzie z nich korzystała i jej wzrostu. Fakt możliwości regulacji ich długości, ułatwia dostosowanie odpowiedniej wysokości. Kule ortopedyczne wykonane są z lekkich stopów dzięki czemu są poręczne i wygodne w użytkowaniu. Ich zadanie polega na odciążeniu dolnych partii ciała poprzez równomierne przeniesienie ciężaru częściowo na ręce.

Przeczytaj:  Praktyczne prezenty dla dziadków - sprawdzone pomysły

Wózki inwalidzkie – kiedy potrzeba bardziej zaawansowanego wsparcia

Czasami zdarza się, że stan po urazie nóg lub inna choroba uniemożliwiają choremu poruszanie się przy pomocy najprostszych kul. W sytuacji, gdy obie dolne kończyny nie funkcjonują poprawnie, trzeba sięgnąć po wózki inwalidzkie. Ogromna oferta rynkowa pozwala obecnie na dobór właściwego sprzętu. W przypadku, kiedy stan zdrowia daje nadzieję na szybkie wyzdrowienie, wystarczają zwykle tradycyjne, składane, aluminiowe wózki inwalidzkie. Natomiast, jeżeli rekonwalescencja ma być długa lub wręcz niemożliwy jest powrót do zdrowia umożliwiający samodzielne chodzenie, warto zaopatrzyć chorego w elektryczny wózek inwalidzki. Niestety koszt takiego sprzętu ortopedycznego waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. By go obniżyć można starać się o dofinansowanie ze strony NFZ lub korzystać z opcji wypożyczenia. Ta ostania propozycja jest wygodna przy krótkotrwałym okresie korzystania i w przypadku takiej usługi, również można starać się o częściowy zwrot kosztów z ubezpieczenia.

Łóżka rehabilitacyjne i materace przeciwodleżynowe – pomoc przy pacjencie leżącym

Niedyspozycje ortopedyczne to nie tylko złamania czy naderwania. Są one również wynikiem ciężkich chorób w wyniku, których dochodzi do całkowitego uszkodzenia narządów ruchu, niedowładów, atrofii mięśni czy pełnego paraliżu. W opiece nad takimi pacjentami niezbędne są łóżka rehabilitacyjne, dzięki którym opieka nad takim chorymi jest lżejsza dla osób troszczących się o nich. Najważniejsze jednak, że sam okres przebywania w pozycji leżącej, daje choremu większy komfort, co przekłada się na lepszy stan psychiczny. W przypadku, gdy zdrowie chorego nie rokuje, by mógł on kiedykolwiek opuścić łóżko, bezwzględnie niezbędne jest wyposażenie tego łóżka w odpowiedni materac. Zminimalizuje on ryzyko powstawania odleżyn. Na rynku możemy spotkać materace przeciwodleżynowe piankowe i pneumatyczne. Wybór odpowiedniego najlepiej skonsultować z lekarzem lub rehabilitantem, który doradzi najbardziej dostosowany do potrzeb pacjenta.

Przeczytaj:  Skutki nadużyć substancji narkotyzujących

OrtMed – szeroki wybór akcesoriów ortopedycznych.