Choroba lewego

Choroba lewego

Choroby od A do Z Warto przeczytać

Niedawno zmarły Robin Williams pragną aby świat dowiedział się więcej na temat jego choroby, aby wykrywalność jej wzrosła.

Choroba lewego

Otępienie z ciałami Lewy’ego – choroba.

Niedawno zmarły Robin Williams pragną aby świat dowiedział się więcej na temat jego choroby, aby wykrywalność jej wzrosła. Choroba często mylona z chorobą Alzheimera lub chorobą Parkinsona jest niezwykle groźna, posiada w swoim repertuarze symptomy obu tych groźnych chorób i niestety wykrywana jest zazwyczaj dopiero po roku od wystąpienia objawów. Przez ten rok najczęściej pacjent w ogóle nie dostaje leków, bądź dostaje nie te, których mu potrzeba. Na co chorował Robin Williams, jakie są objawy tej choroby, jakie jest jej lekko zarysowane tło historyczne i kiedy najczęściej jest wykrywana choroba – wszystko to opisuje poniższy artykuł, zapraszam.

Im wcześniej tym lepiej
Choroby to temat rzeka. Jednak im więcej wie się na ich temat, im więcej się o nich dyskutuje i nagłaśnia informacje, tym większe prawdopodobieństwo, że pierwsze objawy będą wykryte i możliwe do wyleczenia.
Uwaga to nie Alzheimer
Głośnym przypadkiem jest choroba, która zabiła Robina Williamsa. Pomylono ją z Alzheimerem, a było nią otępienie z ciałami Lewy`ego.

Przeczytaj:  Wirusowe zakażenie wątroby - typy, objawy, metody leczenia i zagrożenia

Objawy choroby Robina Williamsa

Robin Williams długo zmagał się z takimi objawami jak: paranoja, depresja, demencja, omamy czy choroba Parkinsona. Wszystkie są objawami jednej choroby: otępienia z ciałami lewy`ego, z języka angielskiego DLB dementia with Lewy bodies. Żona po śmierci aktora przyznała, że to właśnie na tą chorobę cierpiał amerykański aktor.

Co mówią statystyki

Choroba mało znana ludziom a nawet znawcom. Zapomniana w nauczaniu medycyny na uniwersytetach. Tymczasem statystyki ukazują, że choroba ta jest na drugim miejscu w występowaniu u osób starszych.

Tło historyczne

Choroba ta została po raz pierwszy opisana na początku XX stulecia. Dokonał tego dr Friedrich Lewy. To właśnie od niego pochodzi nazwa choroby: otępienie z ciałami Lewy`ego. Lekarz ten badał mózgi osób cierpiących na Parkinsona. Choroba ta powoduje zapadniecie na Parkinsona. Dzieje się tak, że neurony obszarów limbicznych i korowych otrzymują nieprawidłowe złogi białka. Powoduje to u człowieka spadek dopaminy – która odpowiada za uczucie szczęścia.

Dodatkowe badania

Badania zostały poszerzone i od około 20 lat wiadomo również, że DLB ciała Lewy`ego występują w układzie limbicznym i korze nowej, jej symptomy to: zaparcia, potliwość, niskie ciśnienie krwi.

Pierwsze objawy

Pierwsze objawy tej choroby to łagodne wahania zaburzeń uwagi i czuwania u człowieka. Oznacza to, że osoba mająca otępienie z ciałami Lewy`ego będzie na początku bardzo senna i będzie miała przez to kłopoty z codzienną rzeczywistością, pojawią się problemy takie jak wykonywanie konkretnych zadań czy obniżone rozumowanie, dodatkowo poprzez spadek dopaminy uaktywnia się apatia – syndrom depresji.

Przeczytaj:  Cukrzyca - przyczyny zachorowań, objawy, zagrożenia, powikłania cukrzycowe i metody leczenia

Postępowanie choroby

Następnie pojawiają się zaburzenia percepcji takie jak: zła ocena odległości siebie od przedmiotów, halucynacje – bardzo realistyczne, prześladowanie, zapominanie bliskich czy zaniepokojenie, pojawiają się zaburzenia snu i halucynacje senne. Otępienie zaczyna się pogarszać wraz z postępem choroby. Pacjenci mają również problemy z funkcjonowaniem takie jak osoby z chorobą Parkinsona.

Choroba jest mylona

Stały nadzór i opieka na chorym jest kluczowym zagadnieniem jakie trzeba zapewnić przy chorobie otępienia z ciałami Lewy`ego. Wszystkie objawy są typowe dla Parkinsona i Alzheimera. Jednak razem wzięte są chorobą otępienia z ciałami Lewy`ego. Prze to są mylone i pacjenci długo otrzymują niewłaściwe leki. Organizajca Lewy Body Dementia Association podaje, że jeśli w rok od wystąpienia symptomów pojawiają się zaburzenia funkcji poznawczy to człowiek ma do czynienia właśnie z chorobą otępienia z ciałami Lewy`ego.

Zobacz również alergo